کد خبر 455018

وضعیت بد مالی در عربستان سعودی؛

عربستان مالیات‌ها را ۳برابر کرد

عربستان برای سامان دادن به وضعیت بد مالی خود به دنبال فروش دارایی ها و افزایش مالیات است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، دولت عربستان که به دنبال شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی با کاهش درآمد محسوسی مواجه شده ممکن است برای جبران بخشی از درآمدهای از دست رفته خود دست به افزایش مالیات بر درآمد شاغلان و فروش بخشی از دارایی دولتی بزند.  

محمد الجعدان، وزیر دارایی عربستان در خصوص اقدامات جدید گفت:ما اکنون در یکی از بدترین شرایط اقتصادی تجربه شده در طول تاریخ خود هستیم و برای جبران کسر بودجه، تمامی گزینه ها را بررسی می کنیم. 

عربستان که یکی از کشورهای مشهور به رفاه و درآمد بالای کارمندان در جهان عرب بوده است، پیش تر نیز اعلام کرده بود که مالیات بر ارزش افزوده را سه برابر و مزایای کارکنان بخش دولتی را کمتر خواهد کرد. عربستان امیدوار است از محل این افزایش بی سابقه مالیات بر ارزش افزوده، ۱۰۰ میلیارد سعودی ( ۲۶.۶ میلیارد دلار) درآمد بیشتر داشته باشد. 

تنها در ماه مارس قیمت نفت بیش از نصف ارزش خود را از دست داد و این اتفاق در شرایطی که هزینه های جنگ یمن نیز بر دوش اقتصاد عربستان سنگینی می کند باعث شده است تا فشار  فوق العاده زیادی به منابع مالی بزرگ ترین اقتصاد خاورمیانه وارد شود. 

طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول، اقتصاد عربستان امسال ۶.۸ درصد کوچک خواهد شد که حتی از عملکرد متوسط جهانی نیز بدتر خواهد بود. انتظار می رود شیوع کرونا بیش از همه باعث کند شدن سرعت خصوصی سازی در این کشور شود که یکی از بندهای کلیدی در تحقق سند چشم انداز عربستان موسوم به افق ۲۰۳۰ است. در حال حاضر دولت بزرگ ترین کارفرما در عربستان است و بخش بزرگی از بودجه خود را صرف پرداخت حقوق به کارکنان می کند. 

پادشاه عربستان پیشتر دستور داده بود به هر خانوار سعودی مبلغ ۱۰۰۰ ریال به مناسبت آغاز ماه رمضان پرداخت شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر