کد خبر 428482

افزایش شمار بیکاران ژاپنی

نرخ بیکاری ژاپن به ۲.۴درصد افزایش یافت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، برای نخستین بار در طول دو ماه اخیر نرخ بیکاری در سومین اقتصاد بزرگ جهان افزایشی شده است؛ به گونه ای که طبق اعلام وزارت ارتباطات و امور داخلی، نرخ بیکاری در ژاپن تا پایان ماه فوریه با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۲.۴ درصد رسیده است. با در نظر گرفتن فاکتورهای فصلی شمار بیکاران ژاپنی در حال حاضز حدود یک میلیون و ۵۸۰ هزار نفر برآورد می شود که ۴۰ هزار نفر کمتر از شمار بیکاران ثبت شده در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ بوده است.
طبق اعلام مرکز آمار ژاپن، در ماه فوریه ۶۱۰ هزار نفر از شاغلین کار قبلی خود را ترک کرده اند و ۲۵۰ هزار نفر نیز اخراج شده اند. شمار کسانی که برای نخستین بار در جستجوی کار بوده اند نیز با ۲۰ هزار نفر افزایش نسبت به ماه قبل به ۳۷۰ هزار نفر رسیده است.
هم‌چنین طبق اعلام این وزارت خانه ژاپنی، شمار شاغلین تا پایان ماه فوریه با ۴۹۰ هزار نفر افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۶۷.۶۱ میلیون نفر رسیده است تا هشتاد و ششمین ماه متوالی اشتغال زایی مثبت در این کشور رقم بخورد. هم چنین طبق آمار جداگانه منتشر شده توسط وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن، نرخ موجودیت شغلی به ۱.۴۵ رسیده است که نشان می دهد به ازای ۱۰۰ فرد جویای شغل، ۱۴۵ فرصت شغلی وجود دارد.
متوسط نرخ بیکاری ژاپن در بازه زمانی ۱۹۵۳ تا۲۰۱۹ معادل ۲.۷۲ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئن ۲۰۰۲ با ۵.۵ درصد  و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به نوامبر ۱۹۶۸ با یک درصد بوده است.
از سوی دیگر به نظر می رسد که شیوع گسترده ویروس کرونا باعث کاهش محوس رشد اقتصادی ژاپن شود به گونه ای که در ماه فوریه رشد تولیدات صنعتی ۰.۴ درصد اندازه گیری شده که این رقم در مقایسه با ماه ژانویه نصف شده است. 
بخش های خودروسازی و ماشین آلات صنعتی متحمل بیشترین زیان در بین تولیدکنندگان ژاپنی شده اند. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر