{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 414831

کمیته آمار دولتی روسیه (روس استات) آمار رشد اقتصاد روسیه را در سال ۲۰۱۹منتشر کرد که بر اساس آن آهنگ رشد اقتصاد این کشور کندتر از قبل شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، بر اساس گزارش کمیته آمار دولتی روسیه، تولید ناخالص ملی روسیه در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱.۳ درصد رشد داشته و به ۱۰۹.۳۶ هزار میلیارد روبل (یک هزار و ۷۶۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار)  رسیده است.

این شاخص در مقایسه با یک سال پیش از آن (۲۰۱۸) که ۲.۵ درصد بود کاهش یافته است.  

به این ترتیب اقتصاد روسیه مطابق با پیش بینی وزارت توسعه اقتصاد این کشور که دو سال پیش صورت گرفته بود در شرایط بدی قرار دارد چرا که برای نخستین بار در ۱۰ سال اخیر صادرات روسیه در سال ۲۰۱۹ به میزان ۲.۱ درصد نسبت به سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است که بر کندی رشد اقتصاد روسیه و تولید ناخالص ملی این کشور تاثیر مستقیم گذاشت.

در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ صادرات روسیه افزایش یافت و رشد صادرات این کشور در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ حدود ۵ درصد بود.  

 هزینه های مردم روسیه برای خرید کالاها در سال گذشته حدود ۲.۳ درصد بود که در سال ۲۰۱۸ این شاخص ۳.۳ درصد بود. 

بر اساس گزارش روس استات، ساختار تولید ناخالص ملی روسیه در سال ۲۰۱۹ تحت تاثیر شرایط نامناسب خارجی برای صادرات کالاهای روسیه قرار گرفت. سهم صادرات کالاهای روسی در تولید ناخالص ملی این کشور در سال گذشته از ۱۰ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۷.۷ درصد کاهش یافت.

بر اساس گزارش بانک مرکزی روسیه، صادرات کالاهای این کشور در سال ۲۰۱۹ ، ۵.۷ درصد یا  ۴۱۸ میلیارد دلار کاهش یافت. 

در همین حال رشدی که تولید ناخالص ملی روسیه در  سال گذشته داشته در وهله اول به دلیل رشد تولیدات معدنی ، استخراج گاز، فلزات کانی و بخش فرآوری بوده است. 

کندی رشد اقتصادی در سال گذشته نیز به دلیل کندی آهنگ رشد تولیدات مواد غذایی، نوشابه ها و محصولات دخانیات و مواد شیمیایی و محصولات فلزی آماده و نیز دارو بوده است.  

گفتنی است روسیه از سال ۲۰۱۴ از طرف غرب تحریم شده است و آمریکا در راس اردوگاه غرب بیش از ۷۵ بسته تحریمی علیه این کشور وضع کرده است.

به عقیده کارشناسان، علت اصلی کاهش رشد اقتصادی روسیه و کاهش صادرات این کشور تحریم های مالی و اقتصادی آمریکا و متحدان این کشور است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری