{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 406917

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای در واکنش به تحولات اخیر عراق خواستار خویشتنداری طرف‌های درگیر شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، در پی ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به دست نیروهای آمریکایی در بغداد، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای از طرف‌های درگیر خواست که حداکثر خویشتنداری را از خود نشان دهند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این بیانیه اعلام کرده است: «چرخه کنونی خشونت در عراق باید پیش از خارج شدن از کنترل، متوقف شود. اتحادیه اروپا از همه بازیگران درگیر و آن دسته از شرکای آنها که می‌توانند نقش تأثیرگذاری داشته باشند، می‌خواهد که حداکثر خویشتنداری را در دستور کار قرار داده و در این برهه حساس، مسئولیت‌پذیری خود را نشان دهند.»

وی افزود: «یک بحران دیگر می‌تواند سال‌ها تلاش برای ایجاد ثبات در عراق را به خطر اندازد. علاوه بر این، تنش‌های کنونی تهدیدی برای کل منطقه‌ای که رنج شدیدی را متحمل شده و مردمش سزاوار زندگی در صبح هستند، محسوب می‌شود.»

این مقام ارشد اتحادیه اروپا در بخش پایانی بیانیه خود تصریح کرد: «اتحادیه اروپا آماده است تا تعاملات خود با همه طرف‌ها را به‌منظور کمک به کاهش تنش‌ها و معکوس کردن روند درگیری ادامه دهد.»

بامداد جمعه سپهبد «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس»، جانشین فرمانده نیروهای حشد شعبی و برخی از دیگر اعضای این سازمان در حمله پهپادی ارتش آمریکا که به دستور شخص ترامپ انجام شد، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد به شهادت رسیدند.

سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در دورانی که بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه هدف تاخت و تاز تروریست‌های تحت حمایت آمریکا و متحدانش قرار گرفته بود، توانست با سامان دادن به جنبش‌های مردمی در این دو کشور نقش مهمی در مبارزه با گروه‌های تروریستی به‌ویژه داعش و آزادسازی شهرهای عراق و سوریه ایفا کند.

آمریکا در حالی پس از به شهادت رساندن سردار حاج قاسم سلیمانی همچنان وی را به حمایت از تروریسم متهم می‌کند که طبق اعتراف شخص دونالد ترامپ، خطرناکترین گروه تروریستی منطقه یعنی داعش با برنامه‌ریزی‌های وزیر امور خارجه سابق آمریکا (هیلاری کلینتون) تشکیل شد تا اهداف آمریکایی‌ها در منطقه را پیش ببرد.

سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با شکست دادن داعش در عراق و سوریه –افتخاری که آمریکایی‌ها سعی دارند آن را به نام خود بزنند- علاوه بر نشان دادن اقتدار محور مقاومت به جهانیان، تمام نقشه‌های آمریکا برای استفاده از این گروه تروریستی در راستای منافع خود در منطقه را بر هم زد و این مسئله باعث شد که آمریکایی‌ها از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی برای ترور وی را آغاز کنند.

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد جنایتکارانی که سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را به شهادت رساندند، در زمان و مکان مناسب با انقام سختی مواجه خواهند شد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری