کد خبر 390948

تصویب دو قطعنامه ضد ترکیه‌ای در مجلس نمایندگان آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه دو قطعنامه ضد ترکیه‌ای را با اکثریت آرا به تصویب رساند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس،‌ مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه در رای‌گیری قتل عام ارامنه از سوی دولت عثمانی در سال 1915  را به رسمیت شناخت.

در رای گیری انجام شده در مجلس نمایندگان آمریکا 305 نماینده به این قطعنامه رای مثبت و تنها 3 نماینده به آن رای منفی دادند.

وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به تصویب این قطعنامه در مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که این تصمیم،‌ اقدامی شرم آور بوده و از دیدگاه ترکیه باطل است.

از سوی دیگر مجلس نمایندگان آمریکا همچنین با اکثریت آرا به قانونی رای داد که طی آن با اعمال تحریم‌ علیه ترکیه به دلیل حمله به شمال سوریه موافقت کرد.

در این رای گیری 406 نماینده به اعمال تحریم علیه ترکیه رای موافق داده و 16 نماینده دیگر با آن مخالفت کردند.

آمریکا و ترکیه به مدت چندین دهه در زمینه به رسمیت شناختن راندن و کشتار ارامنه در جریان جنگ جهانی اول به عنوان نسل کشی دارای اختلاف بودند. ترکیه می‌گوید که آنچه در سال ۱۹۱۵ رخ داد، نسل‌کشی نبوده است.آنکارا  تاکید دارد که آنان در درگیری های جنگ جهانی اول کشته شده‌اند.

با این حال ارمنستان می‌گوید که اقدامات امپراطوری عثمانی در آن زمان باعث مرگ ۱.۵ میلیون نفر شده است. به گفته ارامنه، این افراد بین سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ قربانی کشتارهای برنامه‌ریزی‌شده، کوچ اجباری و گرسنگی شده‌اند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری