{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 387781

وزیر بهداشت افغانستان گفت: سهم ایران از بازار دارویی افغانستان به ۱۵تا ۲۰درصد می‌رسد و ما خواستار افزایش صادرات داروهای این کشور به کابل هستیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، فیروز فیروز الدین دوشنبه شب در دیدار با وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران با قدردانی از مهمان نوازی ایران در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی افزود: امیدواریم در این اجلاس بتوانیم از تجارب، دستاوردها، نظرات و افکار یکدیگر برای پیدا کردن راه حلی برای بهبود سلامت مردم بهره ببریم. به نمایندگی از مردم افغانستان از جمهوری اسلامی ایران به دلیل میزبانی از مهاجران افغان طی ۳۰ سال گذشته و ارائه خدمات در زمینه آموزش، پرورش و سلامت  قدردانی و تشکر می‌کنم.

وزیر بهداشت افغانستان با اشاره به برنامه وزارت بهداشت این کشور برای بهره گیری از دانش و تکنولوژی روز کشورهای همسایه بیان کرد: ما با ایران از لحاظ فرهنگ و زبان مشترکات بسیاری داریم که می‌توانیم از تکنولوژی ایران بهره ببریم، در حالی که هزینه‌های کلانی را به کشور های دیگر می‌پردازیم و به نتایج محدودتری دست پیدا می‌کنیم. بنابراین مشتاق هستیم که همکاری‌های بیشتری را با ایران داشته باشیم و از ظرفیت‌های ایران در زمینه‌های مختلف استفاده کنیم.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری بین وزارت بهداشت ایران و افغانستان و پنج سند همکاری بین دو کشور ابراز امیدواری کرد که تمام موارد این اسناد عملیاتی شده و اهداف در نظر گرفته شده آن محقق شود.

فیروز الدین با اشاره به تقاضای ادامه تحصیل ۵۵ پزشک افغانستانی در دوره فوق تخصص در ایران نیز گفت: با توجه به نیاز مردم افغانستان به دریافت خدمات تخصصی، بسیاری از بیماران برای دریافت این خدمات مجبور به مراجعه به کشورهای دیگر هستند که مشکلات و هزینه‌های بسیاری به دنبال دارد؛ بر این اساس خواستاریم پروسه پذیرش این دانشجویان در ایران تسریع و تسهیل شود تا بتوانیم پس از بازگشت آن‌ها خدمات تخصصی را به مردم افغانستان ارائه دهیم.

وی اظهار داشت: مردم افغانستان از کیفیت داروهای ایرانی راضی بودند، اما در حال حاضر داروهایی با کیفیت پایین‌تر جایگزین داروهای ایرانی در بازار افغانستان شده است که باید سهم داروهای ایرانی را در این بازار افزایش دهیم؛ زیرا داروهای ایرانی برای ما از لحاظ کیفیت و قیمت صرفه اقتصادی بیشتری دارد، همچنین در مرحله بعد می‌توانیم در بعد انتقال تکنولوژی ساخت داروها با ایران همکاری داشته باشیم.

وزیر بهداشت افغانستان در ادامه با اشاره به تردد مهاجران در مرز دو کشور و احتمال انتقال بیماری‌های واگیردار گفت: باید با همکاری‌های بیشتر بین وزارت بهداشت دو کشور این موضوع را حل کنیم.

وی بیان کرد: باید همکاری‌ها را بین دو کشور گسترش دهیم تا بتوانیم از توانایی‌ها و ظرفیت‌های شایسته ایران استفاده کنیم. در مورد مشکل بروکراسی‌های اداری برای رجیستری داروهای ایرانی در افغانستان نیز راهی برای تسریع و تسهیل ایجاد شده و تعهد می‌کنیم در این بخش از هیچ کمکی برای تسهیل روند فروگذار نباشیم.

وزیر بهداشت افغانستان جهت شرکت در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی در تهران حضور دارد. 
شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شراقی با حضور ۲۱ کشور منطقه تا ۲۵ مهر ماه ۹۸ در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار می‌شود. این اجلاس صبح سه شنبه با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران آغاز به کار می‌کند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری