{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 384944

شهرهای آمریکای شمالی در فهرست شهرهای باقدرت خرید بالاصدرنشین‌اند. گران‌قیمت‌ترین شهرهای جهان همچنان در قاره اروپا جای‌گرفته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، زندگی در شهرهای بزرگ جهان، یکسان نیست. برخی از شهرها هزینه‌های بالایی برای شهروندانش دارد و برخی دیگر نیز ارزان هستند. اگر شهروند شهری بزرگ باشید، نسبت درآمد و هزینه‌هایتان باید دارای تناسب باشد. به زبانی ساده «دخل و خرج» باید به هم بخورد. نسبت درآمدها در برخی از شهرهای جهان بسیار بالاست. بی‌تردید هزینه‌ زندگی در آنها نیز بسیار زیاد است. به عنوان مثال یک کارگر ساده ساختمانی در شهری مانند زوریخ درآمد ماهانه 6500 دلار دارد. اما همین کارگر در شهری مانند قاهره در سال هزینه‌ای کمتر از یک ماه کار کردن در زوریخ را به دست می‌آورد. آنچه بیش از هر چیزی در رتبه‌بندی شهرهای جهان دارای اهمیت است، تناسب درآمدها و هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ است. هر ساله موسسه UBS فهرست گران‌ترین و ثروتمندترین شهرهای جهان را ارائه می‌دهد.

زوریخ، ژنو، اسلو، کپنهاگ و نیویورک  5 شهر گران‌قیمت جهان هستند که پس از آنها توکیو، میلان، لندن، شیکاگو و هلسینکی با کسب 10رتبه برتر در این رقابت‌ها قرار دارند. «بررسی دخل و خرج» هرساله توسط مؤسسه مالی سوئیس UBS انجام می‌شود، که براساس آن میزان درآمد افراد در شهرهای بزرگ با هزینه آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد. این بررسی در واقع براساس افراد ساکن این شهرها انجام می‌شود و از منظر گردشگری به آن توجه نشده‌است. درحالی‌که ممکن است زوریخ و ژنو برای بازدید‌کنندگان گران به‌نظر برسند، ساکنان شهرها به‌دلیل درآمد بالا، از برخی از بالاترین قدرت خرید در شهرهایشان بهره‌مند می‌شوند. بالاترین میانگین درآمد دنیا در ژنو، زوریخ، لوکزامبورگ، لس‌آنجلس و کپنهاگ به‌دست می‌آید. به‌عنوان مثال در زوریخ، یک کارمند متوسط، فقط باید 13دقیقه کار کند تا توانایی تهیه یک همبرگر بزرگ مک‌دونالد را داشته باشد. یک نیویورکی برای پرداخت یک همبرگر باید 15دقیقه زحمت بکشد، درحالی‌که در نایروبی، شهری با کمترین قدرت خرید، به‌طور متوسط شهروند این شهر مجبور است بیش از 2 ساعت در محل کار وقت بگذارد تا بتواند یک همبرگر بزرگ مک‌دونالد را تهیه کند.

قیمت یک فنجان قهوه در دوحه 6.40 دلار آمریکاست. اما همان قهوه در لاگوس 0.62دلار قیمت دارد. شهرهایی که یک فنجان قهوه ساده بیش از 4دلار قیمت دارد شامل کپنهاگ (6.25دلار)، دوبی (5.70دلار)، زوریخ (4.98دلار)، پکن (4.42دلار)، وین (4.35دلار) و پاریس (4.13دلار) است. یک لندنی با هزینه‌ای معادل 3.88دلار برای صبحانه خود یک تکه کیک تهیه می‌کند.

در سال2012، هنگامی که نخستین گزارش از شهرهای ثروتمند و گران تهیه و منتشر شد، اسلو، زوریخ و توکیو پرهزینه‌ترین شهرهای جهان بودند؛ شهرهایی که زندگی در آن گران شده‌است. اما هم‌اکنون برخی شهرها تغییر کرده‌اند. به‌عنوان مثال میلان از رتبه18 به 7 در سال 2018، لندن از 10 به 8، شیکاگو از 20 به 9، اوکلند از 25 به 13 و سئول از 37 به 16 رسیده‌است. شهرهایی که در طول این سال‌ها ارزش بیشتری برای پول ملی‌ خود کسب کرده‌اند شامل توکیو، استکهلم، وین، مونیخ، رم و بارسلوناست.

گران‌ترین شهرهای جهان

براساس تحقیقات UBS، زوریخ، ژنو و اسلو گران‌ترین شهرهای جهان هستند. تخمین زده می‌شود که در ژنو به‌طور متوسط خانواده  3نفری معادل 700دلار آمریکا برای موادغذایی هر‌ماه هزینه می‌کنند. فقط یک سبد شامل موادغذایی در این شهرها 700دلار قیمت دارد، در نیویورک 480دلار، در پاریس 426دلار، در لندن 393دلار و در برلین نیز 353دلار قیمت دارد. اما درحالی‌که تقریبا 5دلار برای یک فنجان قهوه در زوریخ گران به‌نظر می‌رسد‌، اما گران‌ترین کاپوچینوی دنیا در کپنهاگ سرو می‌شود. در عین حال در میان کشورهای اروپایی، رومی‌ها کمتر از یک دلار برای اسپرسو صبح خود پرداخت می‌کنند.

ثروتمندترین شهرهای جهان

زوریخ و ژنو ممکن است در سطح جهان گران‌ترین شهرها باشند، اما ساکنان شاغل در این شهرها بالاترین دستمزدها را نیز دریافت می‌کنند. در واقع درآمد بالا در این شهرها هزینه‌های زیاد زندگی در آن را نیز جبران می‌کند. یک کارگر ساختمانی می‌تواند انتظار داشته باشد در یک سال معادل تقریباً 70هزار دلار درآمد کسب کند، درحالی‌که همان کارگر در لندن فقط 40هزار دلار دریافت می‌کند. در شهر نیویورک کارگران ساختمانی سالانه به‌طور متوسط 31هزار دلار به‌دست می‌آورند. کارگران ساختمانی در لاگوس، نایروبی و قاهره کمتر از 2هزار دلار در هر سال درآمد دارند.

قدرتمندترین شهرهای جهان

لس‌آنجلس به‌دلیل ترکیبی از درآمد متوسط بالا و قیمت‌های نسبتاً پایین در رتبه اول در شاخص قدرت خرید قرار دارد. همین امر در مورد میامی نیز صدق می‌کند، درحالی‌که شهرهای سوئیس، یعنی زوریخ و ژنو به‌دلیل درآمد متوسط بالا از یک سو و هزینه‌های بالا از سوی دیگر در رده پنجم قرار گرفته‌اند. به غیر از لوکزامبورگ، هیچ شهر اروپایی دیگری در فهرست قدرت خرید UBS در صدر جدول قدرتمندترین شهرهای جهان به لحاظ قدرت خرید قرار ندارد. مونیخ در رتبه یازدهم، فرانکفورت دوازدهم، برلین پانزدهم و وین شانزدهم فهرست شهرهای با قدرت خرید بالا جای گرفته‌اند. به‌دلیل قیمت‌های نسبتاً بالا، لندن پایین‌تر از شهرهایی مانند دوبلین، توکیو و استکهلم جای گرفته‌ است.

همبرگر بزرگ مک‌دونالد

فروشگاه‌های زنجیره‌ای مک‌دونالد در حدود 120کشور در جهان شعبه دارد. از آنجا که این فروشگاه‌های غذایی نخستین‌بار در سال1967 در ایالات متحده معرفی شد، خیلی زود به یک فروشگاه معتبر جهانی تبدیل و یکی از نشانه‌های قدرت اقتصادی آمریکا شناخته شد. مؤسسه UBS یک همبرگر بزرگ مک‌دونالد را به‌عنوان یک وعده غذایی محاسبه کرده و به قدرت خرید آن در 120کشور جهان توجه کرده‌ است. البته با چند استثنا، Big Mac در هر کجای دنیا که خریداری می‌شود. در بیشتر کشورهای اروپایی همبرگر یک وعده غذایی ارزان‌قیمت است. مردم در شهرهایی مانند هنگ‌کنگ، توکیو، زوریخ یا لس‌آنجلس باید کمتر از 15دقیقه کار کنند تا بتوانند یک ساندویچ بزرگ مک‌دونالد را تهیه کنند. درحالی‌که هزینه همبرگر مک‌دونالد در شهرهایی مانند استانبول، جاکارتا یا مکزیکو‌سیتی بالاتر از دستمزد یک ساعت کار است. در نایروبی، ساکنان گرسنه باید بیش از 2ساعت کار کنند تا بتوانند هزینه یک ساندویچ بزرگ مک‌دونالد را بپردازند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری