{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 382893

سفیر سابق فرانسه در آمریکا با یادآوری اینکه واشنگتن با حمله به عراق موازنه منطقه را به هم زده گفت که ایران در حال حاضر تنها کشور ارشد منطقه است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «جرارد آرود» سفیر سابق فرانسه در آمریکا در پیام‌هایی در توئیتر به اشتباه آمریکا در خروج از برجام اشاره کرد.

وی در این پیام‌های توئیتری نوشت: «اجازه دهید راحت حرف بزنیم، آمریکا با حمله به عراق موازنه ژئوپلیتیکی در خاورمیانه را از بین برد. این گناه اصلی است. در حال حاضر ایران در حال بهره‌‌مندی از مزایای آن است و تنها کشور ارشد منطقه است. ما نیازمند راهبردی جهانی برای مهار و به عقب بازگرداندن ایران بدون توسل به جنگ هستیم.»

سفیر سابق فرانسه در آمریکا اضافه کرد: «برنامه جامع اقدام مشترک یکی از جوانب راهبرد جهانی برای مهار ایران بود. ما در حال کار بر روی دیگر موضوعات بودیم. هم اکنون بدون هیچگونه مسیر دیپلماتیک و با یک برنامه هسته‌ای رها شده، به نقطه اول بازگشته‌ایم.»

واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، اعزم یک ناوگروه، چند بمب‌افکن بی‌-۵۲ و چند جنگنده اف-۲۲ به منطقه و تحریم وزیر خارجه ایران روی آورده است. 

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اقدام یک سال «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد و به طرف‌های توافق هسته‌ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می‌دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای عمل کنند. 

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست. 

جمهوری اسلامی ایران تا کنون در سه گام گام از تعهدات خود کاسته است. تهران ۱۶ شهریورماه اجرای سومین گام از کاهش تعهدات خود را اعلام کرد. 

اولین گام ایران در کاهش تعهدات، عبور از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی‌شده  بود که در تاریخ هجدهم اردیبهشت اعلام شد. گام دوم روز شانزدهم تیر و با بیانیه‌ای دولت مبنی بر افزایش سطح غنی‌سازی از ۳.۶۷ درصد اجرا شد.

گام سوم ایران برای کاهش و توقف برخی تعهدات ذیل برجام که از ۱۶ شهریور شروع شد، بیشتر مربوط به برداشتن محدودیت‌ها روی فعالیت‌های تحقیق و توسعه (R & D) از جمله توسعه و راه‌اندازی نسل جدید سانتریفیوژها در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم بود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری