{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 378747

اتحادیه اروپا در واکنش به اجرای سومین مرحله از کاهش تعهدات برجامی ایران، خواستار بازگشت ایران به تعهدات پیشین خود ذیل برجام شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه از ایران خواست به تعهدات پیشین خود ذیل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، یک روز پس آن‌که حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران از اجرای سومین مرحله از کاهش تعهدات هسته‌ای ایران خبر داد، «کارلوس مارتین رویز» سخنگوس اتحادیه اروپا در یک نشست خبری در واکنش به این تصمیم جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: «ما این اقدامات را برخلاف برجام می‌دانیم و در شرایط کنونی از ایران می‌خواهیم این گام‌ها را به عقب بازگرداند و از هرگونه اقدام دیگری که موجب تضعیف توافق هسته‌ای شود، ‌بپرهیزد.»

اتحادیه اروپا در حالی بار دیگر توپ را به زمین ایران انداخته و از ایران بابت انجام اقدامات مجاز طبق بندهای 26 و 36 برجام انتقاد می‌کند که پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه ایران، طرف‌های اروپایی برجام تنها به دادن وعده و وعید اکتفا کرده و گام محسوسی در راستای تأمین منافع مشروع ایران طبق برجام برنداشته‌اند.

اخیراً فرانسه به عنوان یکی از طرف‌های اروپایی برجام طرحی را مبنی گشایش خط اعتبار 15 میلیارد دلاری برای ایران در ازای بازگشت ایران به تعهدات پیشین خود ارائه داد، اما در نهایت معلوم شد که فرانسوی‌ها حتی اجرای این طرح را منوط به موافقت آمریکا با اعطای معافیت به مشتریان نفت ایران می‌دانند.

در نتیجه،‌ ایران که پیش از این در پاسخ به بدعهدی طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان طی دو مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده بود، شامگاه چهارشنبه با اعلام رسمی رئیس‌جمهور حسن روحانی روند اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای خود را کلید زد.

ساعاتی قبل از اعلام رسمی اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای،‌ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با خبرنگاران تأکید کرده بود که جمهوری اسلامی ایران همچنان آمادگی مذاکره با طرف‌های دیگر برجام را دارد، اما تا حصول نتیجه لازم (اجرای تعهدات طرف‌های اروپایی ذیل برجام) مراحل کاهش تعهدات هسته‌ای خود را نیز همچنان ادامه خواهد داد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری