{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 377326

انزوای ایران، اجماع‌سازی علیه تهران در سطح فرامنطقه‌ای و منطقه‌ای، امنیتی‌سازی دوباره پرونده ایران چه با دستاویز فعالیت‌های منطقه‌ای چه با بزرگنمایی درباره آزمایش‌های موشکی و چه با تلاش برای بازگرداندن پرونده هسته‌ای این کشور به صحن شورای حکام با ادعا درباره انحراف در آن؛ اینها تنها بخشی از تلاش‌های رژیم اسراییل برای تضعیف جایگاه ایران در سطح منطقه‌ای و به ایران مشغول نگاه داشتن همه در روزهایی است که شهرک‌سازی‌های اسراییل به‌طور فاحش و بی‌سابقه‌ای گسترش پیدا کرده و ایالات متحده امریکا با ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، طرحی را با اسم معامله قرن به نفع اسراییل در سطح بین‌المللی دنبال می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، تلاویو برای به ظن خود در کنج نگاه داشتن تهران برنامه‌های بسیاری دارد که برخی از آنها را به مدد ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ عملی کرده است. در دوره باراک اوباما، رییس‌جمهور امریکا پیش از آنکه برجام در جولای سال 2015 متولد شود، بنیامین نتانیاهو از هر ترفندی برای ممانعت از حصول این توافق استفاده کرد. او جدا از لابی‌های پشت پرده به نخستین مقام اسراییلی تبدیل شد که در کنگره امریکا علیه تلاش دولت رسمی این کشور برای حصول توافق هسته‌ای با ایران به ایراد سخنرانی پرداخت. پس از برجام نیز او هر آنچه در چنته داشت برای تخریب آن به کار گرفت که در نهایت ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ مانند هدیه‌ای به او بود. دونالد ترامپ در اردیبهشت ماه سال گذشته با کناره‌گیری از توافق هسته‌ای در حقیقت بیشترین کمک را به بی بی در تلاویو کرد. اما تبدیل شدن ترکیب 1+5 به 1+4 آرزوی نتانیاهو را محقق نکرد چرا که در یک سال و اندی گذشته برخلاف پیش‌بینی‌های اسراییل، ایران در برجام ماند و 5 کشور باقیمانده دیگر نیز در این حوزه از امریکای ترامپ تبعیت نکردند. در این مدت نخست‌وزیر رژیم اسراییل سیاست تفرقه‌افکنی میان کشورهای منطقه را هم دنبال کرد و امروز دیگر کمتر کسی است که از ملاقات‌های مخفیانه و پشت پرده نمایندگان کشورهای عربی منطقه با مقام‌های اسراییلی خبر نداشته باشد. اگر سفر بی بی به مسقط رسانه‌ای می‌شود اما رایزنی‌های پشت پرده امارات و عربستان هم با درز اخبار محرمانه از چشم‌ها پنهان نمی‌ماند و به عنوان مثال اسراییل در نشست ورشو که برای تبدیل کردن ایران به تهدیدی علیه امنیت بین‌المللی تشکیل می‌شود دست دادن و خوش‌وبش مقام‌هایش با مقام‌های کشورهای عربی مسلمان را به فخری برای خود و نشانه‌ای از ائتلاف‌سازی علیه تهران حتی در میان کشورهای مسلمان منطقه تبدیل می‌کند.

امروز تنها کابوس اسراییل، نوعی از آتش‌بس میان واشنگتن و تهران است. در شرایطی که تلاش‌های اسراییل برای امنیتی‌سازی دوباره پرونده ایران به نتیجه‌ای نرسیده است، تلاویو نگران روزی است که خبر برسد گشایشی در پرونده تنش میان ایران و امریکا رخ داده است. دو روحیه غیرقابل پیش‌بینی و تاجر مآب بودن دونالد ترامپ عملا نخست‌وزیر رژیم اسراییل را نگران نزدیکی ناگهانی به تهران کرده است.

در چند هفته گذشته ما شاهد افزایش تحرکات نظامی در سطح منطقه‌ای از عراق تا سوریه و لبنان بوده‌ایم که در همه آنها یک خط تخریبی واحد پیگیری شده است: حمله به تاسیسات یا پایگاه‌هایی که متعلق به نیروهای مورد حمایت ایران از حشد الشعبی در عراق تا حزب‌الله در لبنان بوده‌اند. هرچند که امریکا دخالت در این حملات را رد می‌کند و اسراییل نیز سیاست ابهام خود در این باره را حفظ کرده اما تمام شواهد امر حاکی از آن است که تلاویو با چراغ سبز واشنگتن تحرکاتی را برای تحریک ایران در سطح منطقه‌ای آغاز کرده است. نتانیاهو به روزهای انتخابات نزدیک‌تر می‌شود و برای رای بیشتر به تهدیدسازی در خارج از کشور نیاز دارد اما همزمان نگرانی دیگری هم در بی بی او را وادار به تلاش برای برهم زدن صحنه پرتنش ولی نسبتا مدیریت شده بحران در منطقه غرب آسیا وادار کرده است؛ کابوس تلاش واشنگتن برای مذاکره با تهران.

ایران و امریکا پرتنش‌ترین روزهای چند سال اخیر را در روابط دوجانبه مسکوت و مسکون خود تجربه می‌کنند. امریکا تحت عنوان سیاست فشار حداکثری، جنگی اقتصادی و سیاسی را علیه ایران کلید زده و تهران نیز با کاهش تعهدات برجامی به تعلل‌های 1+4 در اجرای به تعهدات برجامی‌شان واکنش نشان داده است. تلاویو در نقطه‌ای قرار دارد که تلاش می‌کند مانع از اقدام‌های 1+4 برای ارایه مشوق‌های اقتصادی به تهران برای حفظ آن در برجام شود تا ایران و کشورهای باقیمانده در برجام با ورود تهران به فازهای دیگر از کاهش تعهدات برجامی عملا سطح جدیدی از تنش را تجربه کنند و شاید در بهترین سناریو در ذهن بی‌بی، قطعنامه‌های سازمان ملل نیز بازگردند.

برهمین اساس زمانی که هفته گذشته خبر رسید محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان خود در قالب سفری از پیش تعیین نشده به بیاریتز در فرانسه می‌رود تا در حاشیه دیدارهای سران گروه 7، رایزنی‌های برجامی را با فرانسه، بریتانیا و آلمان ادامه دهد، زنگ‌های خطر در تلاویو به صدا درآمد. «اکسیوس» رسانه امریکایی که در دو سال اخیر افشاگری‌های بسیاری درباره معادله‌ها و معامله‌های پشت پرده دولت ترامپ داشته در تازه‌ترین افشاگری‌اش از ترس نتانیاهو از دیداری میان امریکا و وزیر خارجه ایران در حاشیه نشست گروه 7 خبر داده است.

براساس این گزارش، زمانی که محمد جواد ظریف در راه برای رسیدن به بیاریتز بود، بنیامین نتانیاهو و تیم او تلاش کردند با یافتن دونالد ترامپ مطمئن شوند که قرار نیست دیداری میان رییس‌جمهور امریکا و وزیر خارجه ایران صورت بگیرد. براساس این گزارش، بی‌بی تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا با گفت‌وگوی تلفنی با ترامپ از این امر مطمئن بشود اما رییس‌جمهور امریکا از این جلسه به آن جلسه می‌رفت؛ لذا یافتن او برای تماسی هرچند کوتاه کار ساده‌ای نبود. در شرایط فوق، کارمندان دفتر نخست‌وزیری رژیم اسراییل تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا با تماس با هر فردی که در دفتر ترامپ می‌شناسند، امکان مکالمه تلفنی میان دو مقام هرچند برای چند دقیقه را فراهم سازند. براساس این گزارش بی بی به‌شدت نگران بود که دونالد ترامپ که عادت به کارهای غیرعادی در سطح بین‌المللی دارد که یکی از آنها دیدارهای غیرمتعارف با رهبر کره شمالی است به تلاش‌های امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه برای دیداری میان او و ظریف پاسخ مثبت بدهد. در مرحله بعد اسراییل نگران بود که گفت‌وگوی میان ظریف و ترامپ به موافقت رییس‌جمهور امریکا برای دیدار با همتای ایرانی‌اش منتهی شود که نخستین تبعات این دیدار برای اسراییل، کاهش سطح فشار بر تهران می‌توانست باشد. دونالد ترامپ تاکنون بارها اعلام کرده که حاضر به دیدار با مقام‌های ایرانی بدون هیچ گونه پیش‌شرطی است اما دولت او اخیرا مقام معظم رهبری و وزیر خارجه کشورمان را در لیست تحریم‌ها قرارداده است. تحلیل اکسیوس این است که رییس‌جمهور فرانسه با دعوت از ظریف برای حضور در بیاریتز ولو برای دیدار با وزیر خارجه و رییس‌جمهور امریکا عملا دهن‌کجی به تندروهای امریکایی است که در کاخ سفید در سمت راست و چپ ترامپ نشسته‌اند و دایما در گوش او زمزمه می‌کنند که فشار حداکثری بر ایران پاسخ داده است.

 خبر نگرانی‌های نتانیاهو از دیدار ظریف با رییس‌جمهور امریکا در بیاریتز در حالی منتشر شده که وزیر خارجه ایران قریب به یک ماه قبل زمانی که در نیویورک بود با پیشنهاد دیدار با ترامپ در کاخ سفید روبه رو شد اما به آن پاسخ منفی داد. به گزارش اکسیوس، تلاش‌های فوری نتانیاهو برای تماس تلفنی با ترامپ نشان می‌دهد که او تا چه اندازه نگران هرگونه ازسرگیری گفت‌وگو میان ایران و امریکا بوده است. برای بی بی خروج امریکا از برجام، نوعی توفیق در حوزه سیاست خارجی است و این مساله را امتیازی برای امنیت اسراییل می‌داند. بی بی تلاش می‌کند در گوش امریکایی‌ها زمزمه کند که هرگونه عادی‌سازی گفت‌وگو میان تهران و واشنگتن به خشم متحدان امریکا در منطقه و تنش در منطقه غرب آسیا منتهی خواهد شد.

در حالی که پس از ترک بیاریتز از سوی وزیر خارجه کشورمان، مکرون در نشست خبری با همتای امریکایی افشا کرد تلاش می‌کند در آینده‌ای نه چندان دور دیداری میان روحانی و ترامپ با حضور خودش فراهم کند اما رسانه‌های اسراییلی به‌شدت نگران دیدار وزیر خارجه ایران با ترامپ در بیاریتز به عنوان دیدار مقدماتی بودند. با این همه حسن روحانی می‌گوید تا زمانی که تحریم‌های امریکا علیه ایران به پایان نرسد از مذاکره با امریکا خبری نخواهد بود.

اکسیوس در بخش‌های پایانی از این گزارش می‌نویسد: اگر دوربین را دورتر ببریم و نمای بزرگ‌تری را ببینیم متوجه می‌شویم که تلاش نتانیاهو برای تخریب ایران در چه شرایطی انجام شده است. مرزهای رژیم اسراییل با سوریه و لبنان هفته‌های پرتنشی را پشت سر می‌گذارند. شنبه گذشته بود که اسراییلی‌ها با ورود به حریم هوایی سوریه، تاسیساتی را هدف قرار دادند که ادعا کردند متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود و ایران از آنجا برای حملات پهپادی علیه اسراییل برنامه‌ریزی می‌کرده است. همزمان یکشنبه گذشته بود که نقاطی از بیروت هم هدف حملات پهپادی قرار گرفت که اسراییلی‌ها در قبال آن سکوت کرده‌اند اما ناگفته مشخص است که چه کسانی پشت این حمله قرار داشتند. در چنین شرایطی اکسیوس گزارش می‌دهد که نتانیاهو برای تماس تلفنی با ترامپ همزمان با حضور ظریف در بیاریتز تمام تلاش خود و تیمش را به کار گرفته بود و تماس‌های بی‌شماری از دفتر نخست‌وزیری او با اعضای متفاوت از دولت ترامپ برقرار شده بود. دونالد ترامپ چند ساعت پس از خروج ظریف از بیاریتز ادعا کرد که نمی‌خواسته با ظریف دیدار کند چرا که هنوز وقت آن فرا نرسیده بود اما مکرون ادعا می‌کند تلاش کرده میان ظریف و یکی از اعضای کابینه ترامپ دیداری ترتیب بدهد که موفق نشده است. مایک پمپئو وزیر خارجه دولت ترامپ در بیاریتز نبود اما استیو منوچین ، وزیر خزانه‌داری، رییس‌جمهور را همراهی می‌کرده است. گفته شده که بی‌بی توانسته با پمپئو و مایک پنس، معاون رییس‌جمهور امریکا در این باره صحبت کند.

اکسیوس در بخش‌های پایانی این گزارش ادعا کرده که براساس شنیده‌های این منبع، دلیلی برای نگرانی بی‌بی وجود نداشته چرا که دونالد ترامپ اصولا برنامه‌ای برای دیدار با وزیر خارجه ایران نداشته است اما یک منبع ارشد اسراییلی در این باره به اکسیوس گفته است که هرچند ظریف و ترامپ در بیاریتز دیدار نکردند اما دیدار میان مقام امریکایی و ایرانی قطعا انجام خواهد شد و فعلا بحث فرارسیدن زمان مناسب آن برای دو طرف مطرح است که به گفته این مقام اسراییلی احتمالا خیلی هم دور نخواهد بود. اسراییلی‌ها نگران هستند که این دیدار در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اواخر سپتامبر رخ بدهد.

با وجود نگرانی‌های اسراییل و تلاش‌های این رژیم برای معکوس کردن مسیر تنش‌زدایی نسبی از رابطه ایران و امریکا که این رژیم فکر می‌کند در جریان است، تهران تاکید دارد از مذاکره با دولت ترامپ در سایه تحریم‌ها و سیاست فشار حداکثری خبری نخواهد بود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری