{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 376437

پس‌از تغییر و تحولات اخیر در کشمیر، زنان را باید قربانیان اصلی این رویدادها دانست زیرا نه فقط با شماری بیش از گذشته جان داده‌اند بلکه در معرض بلایای روحی و روانی قرار گرفته‌اند که در بحران‌های قبلی حتی دامانگیر مردان مبارز کشمیر هم نمی‌شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، عظما جاوید که یک زن 20 ساله کشمیری و دانشجوی ساکن منطقه کرالا است از بهترین نمونه‌ها در این زمینه به‌حساب می‌آید. او چندی پیش به‌ زادگاهش برگشت تا تعطیلات را با خانواده‌اش بگذراند اما در میان طوفان سیاسی مهلکی که چند هفته‌ای است کشمیر را در بر گرفته داخل خانه والدینش حبس شده است. وقتی عده‌ای از اهالی مرد منطقه به نظامیان حاضر در منطقه گفتند از تدابیر امنیتی خود بکاهند تا زنان مسافر بتوانند به مبادی قبلی خویش بازگردند، جواب نه شنیدند. عظما جاوید می‌گوید: «اوضاع به‌هم ریخته و تمامی افراد در خطر جدی قرار دارند اما ما زنان بیشتر احساس خطر می‌کنیم. زیرا سربازان به‌ما به چشم آدم‌های اضافی و دردسرساز نگاه می‌کنند و بدشان نمی‌آید ابتدا ما را از محاسبات موجود حذف کنند.»

از دید جاوید نگران‌کننده‌تر از وضعیت خود او شرایط دوست نزدیکش منازا است که در همسایگی آنها بسر می‌برد و یک هفته‌ای است که خبری از او در دست نیست. به‌گفته عظما، مردان این شانس را دارند که به بهانه اقامه نماز از خانه بیرون بزنند و شاید در آنجا راه نجاتی بیابند اما همین راه اندک نیز برای زنان متصور و موجود نیست. فشارهای روحی از این دست سبب شده که عظما جاوید نه فقط تمرکز فکری بلکه سلامت فیزیکی‌اش را هم از دست بدهد و به‌همین سبب چند روز پیش توسط مأموران به بیمارستانی در منطقه گسیل شد تا راه‌حلی برای فشار بالای خون و سردردهای شدیدش یافت شود.

قواعد قدیمی کشمیر می‎گوید هرگونه امتیاز و حتی مشکل معیشتی برای مردان و زنان در این منطقه باید به‌طور مساوی در نظر گرفته شود و زنان نه رجحانی را حس کنند و نه احساس خسران و ضرر داشته باشند اما سران حزب «باهاراتیا جاناتا»ی هند که یک نهاد ملی و صاحب اکثریت کرسی‌ها در پارلمان هند است، در روزهای اخیر سخنرانی‌هایی در مذمت زنان داشته و حتی جملاتی زشت را درباره آنان بر زبان رانده‌اند. به‌ عنوان مثال منوهارلعل خاطر، سروزیر ایالت هاریانا که عضو حزب مذکور است هفته پیش گفت، اگر با توجه به شرایط جدید سیاسی در کشمیر و درهای باز شده آن مردان هند همسران خویش را از میان زنان این منطقه برگزینند هیچ اتفاق سوء و توهین‌آمیزی روی نداده است. زیرا این زنان از این پس فرصت‌های بسیار کمتری برای زندگی زناشویی خواهند یافت! پس از آن بود که متقاضیان این امر به جست‌وجوهای محلی مشغول شدند و حتی به سرچ در سایت‌های اینترنتی پرداختند تا زوج مورد نظر خود را بیابند! سامرین یک هنرمند زن 22 ساله اهل سرینگر می‌گوید: «پیش از این هر تصویری از زنان کشمیر در محافل عمومی در هند ترسیم می‌شد هیبتی زمخت و حکایت از وجود زنانی قدرتمند و جنگجو داشت که به‌سبب حضور در مخاطرات نظامی و کمپین‌های سیاسی نمایی از زنان معمولی ندارند و بیشتر ترس‌آفرین بودند تا خوش‌سیما اما امروز می‌کوشند تصویری 180 درجه متفاوت را از آنها ارائه بدهند و این نه یک راهبرد بی‌مقصود بلکه تلاش سازماندهی شده برای ضربه زدن به کل کشمیری‌ها و ایجاد تجسم و تصویری بی‌ارزش و سطحی از آنها است. زنان کشمیر حس می‌کنند که حتی بیشتر از مردان این منطقه تحت توهین و ترور شخصیتی قرار گرفته‌اند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری