کد خبر 373276

رشد اقتصادی روسیه بیش‌تر شد

اقتصاد روسیه در سه ماه دوم امسال ۰.۹ درصد رشد کرد.

به گزارش تریدینگ اکونومیکس، رشد اقتصادی روسیه در سه ماهه دوم امسال به ۰.۹ درصد رسیده است که در مقایسه با رشد سه ماهه نخست امسال ۰.۴ درصد بیشتر است. رشد ۰.۵ درصدی منتهی به ماه مارس، نگرانی ها از وقوع رکود در اقتصاد روسیه را تشدید کرده بود اما با بازگشت رشد به مدار بالاتر در سه ماهه دوم سال، اکنون بانک مرکزی روسیه می‌تواند با خیال آسوده‌تری به دنبال کاهش نرخ بهره باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا،در بین بخش های مختلف، بخش صنعت موتور محرک رشد در سه ماهه دوم سال بوده است و رشد آن با ۰.۹ درصد افزایش نسبت به سه ماهه نخست سال به سه درصد افزایش پیدا کرده است. رشد بخش کشاورزی ۱.۲ درصد و ساخت وساز ۱.۵ درصد برآورده شده است.

بانک مرکزی روسیه در برآورد خود پیش بینی کرده بود که رشد اقتصادی حدود یک درصد باشد اما وزارت توسعه اقتصادی رشد ۰.۸ درصدی را در سه ماهه دوم سال پیش بینی کرده بود. متوسط رشد اقتصادی روسیه در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۲.۹۵ درصد بوده است که بالاترین رشد ثبت شده مربوط به سه ماهه پایانی سال ۱۹۹۹ با ۱۲.۱ درصد و کمترین رشد ثبت شده مربوط به سه ماهه دوم سال ۲۰۰۹ با منفی ۱۱.۲ درصد بوده است.

در واکنش به افزاش رشد اقتصادی، ارزش روبل که دیروز در برابر دلار تضعیف شده بود افزایش یافت به گونه ای که هر دلار به ازای ۶۵.۴۲ روبل، هر یورو به ازای ۷۳.۲۲ روبل و هر پوند به ازای ۷۸.۹ روبل مبادله شدند.

شاخص " موئکس" بورس مسکو نیز امروز با ۰.۳۸ درصد افزایش به ۲۶۸۹.۹۳ واحد رسید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر