{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 369795

وزیر امور خارجه جدید انگلیس با بیان اینکه از ایران می‌خواهد نفتکش توقیفی را آزاد کند، گفت لندن برنامه‌ای برای تبادل نفتکش با ایران ندارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس،  «دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس گفت این کشور در خصوص تیرگی روابط با ایران اقدامی براساس «این در مقابل آن» انجام نخواهد داد و انگلیس خواهان آزاد شدن کشتی دارای پرچم انگلیس است که توسط ایران توقیف شده است.

راب روز دوشنبه در مصاحبه با «رادیو ۴ بی‌بی‌سی» در پاسخ به سوال مجری در رابطه با کشتی انگلیسی توقیف شده توسط ایران گفت: «ما به متقاعد کردن ایران ادامه می‌دهیم. از آنجا که آن‌ها در تلاش هستند پذیرش خود از سوی جامعه جهانی را بالا ببرند، باید به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند و این کشتی که شما در موردش صحبت می‌کنید به‌صورت غیرقانونی توقیف شده و ما قصد داریم با مقامات ایرانی وارد صحبت و تبادل نظر شویم تا این مسئله را شفاف کنیم که انتظار داریم کشتی و خدمه آن آزاد شوند».

او در پاسخ به سوال مجری مبنی بر تبادل نفتکش‌ها گفت: «نه، [اقدامی طبق رویکرد] "این در مقابل آن" انجام نخواهد شد. اگر درباره ایجاد وضعیت برابر صحبت می‌کنید یا تلاش برای ایجاد وضعیت برابر بین [نفتکش] گریس ۱...»

مجری با قطع صحبت‌های راب توضیح داد: «آن‌ها (ایرانی‌ها) می‌گویند استنا ایمپرو (کشتی انگلیسی) را به‌خاطر گریس ۱ توقیف کرده‌اند».

راب ادامه داد: «به همین دلیل است که به این نکته درباره سیستم قانون محور بین‌المللی ارجاع دادم، [سیستمی] که ایران نیز می‌خواهد توسط آن پذیرفته شود».

او مدعی شد: «گریس ۱ به این دلیل مورد توقیف قرار گرفت که درحال دور زدن تحریم‌ها بود و با محموله نفت در راه سوریه بود. این آگاهی و اطلاعات ما بود».

مجری گفت: «اما ایران مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا نیست».

راب پاسخ داد: «نه، ولی ما در خصوص انجام توقیف آن به‌صورتی که انجام شد، کاملاً به‌طور قانونی محق بودیم. پس موضوع بر سر انجام نوعی تبادل دادن و گرفتن نیست. موضوع بر سر قوانین بین‌المللی و رعایت قواعد سیستم قانونی بین‌المللی است. این چیزی است که بر آن اصرار داریم».

وزیر امور خارجه جدید انگلیس به این سوال که آیا دولت این کشور همچنان به‌دنبال جلب حمایت آمریکا برای ایجاد نوعی نیروی نظامی دریایی اروپایی در خلیج فارس است، پاسخ داد: «ما می‌خواهیم رویکرد اروپایی‌ها در این زمینه را شاهد باشیم اما فکر می‌کنم در دنیای واقعیت، نباید نوعی کشمکش جغرافیایی میان اتحادیه اروپا و آمریکا باشد».

وی افزود: «باید این امر به نحوی صورت گیرد که ما را در بهترین وضعیت با گسترده‌ترین گروه نقش‌آفرینان قرار دهد تا از حاکمیت قانون حمایت کنند و گمان می‌کنم برخورداری از حمایت آمریکا جهت زنده و موثر نگه‌داشتن آن (حاکمیت قانون) برای اقدام ابتکاری به رهبری اروپا حائز اهمیت است».

او در نهایت مدعی شد: «البته تهدیدات در تنگه هرمز برای کل کشتیرانی بین‌المللی است. من با مایک پامپئو صحبت کردم و این‌که باید نظم از بین‌المللی حراست کنیم را به بحث گذاشتیم و اینکه ایده خوبی خواهد بود که ائلافی گسترده برای حفظ آزادی تردد در منطقه تشکیل دهیم».

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    «بحث درخصوص نوعی معاوضه نیست. درخصوص حمایت از قوانین بین‌المللی و قوائد سیستم قانونی بین‌المللی است و این همان چیزی است که بر آن تأکید داریم».
    ما هم بر قوانین بین الملل تاکید داریم دقیقا برعکس شما که قوانین اتحادیه اروپا را در این خصوص بکار بسته اید!!!!