{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 365322

وزارت خارجه روسیه از طرف‌های باقیمانده در برجام خواست تا برای حفظ توافق هسته‌ای ایران متحد شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، وزارت امور خارجه روسیه امروز (دوشنبه) از کشورهای باقیمانده در توافق هسته‌ای ایران خواست تا برای حفظ برجام متحد شوند.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اینترفکس»، وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد: «مسکو از شرکای برجام می‌خواهد تا ضمن به هم پیوستن تلاش‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای ایران گام بردارند».

مسکو در ادامه پیشنهاد برگزاری نشستی در سطح وزرای خارجه کشورهای باقیمانده در توافق هسته‌ای ایران را مطرح کرده است و گفته که این نشست در صورت لزوم برای حفظ این توافق باید برگزار شود.

دولت ترامپ ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال گذشته به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و تحریم‌های معلق‌شده به موجب این توافق را علیه ایران احیا کرد. این تحریم‌ها از مردادماه و آبان‌ماه سال گذشته اجرایی شده‌اند. 

واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، اعزام یک ناوگروه، چند بمب‌افکن بی‌-۵۲ و چند جنگنده اف-۲۲ به منطقه رو آورده است. 

جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام یک سال «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد و به طرف‌های توافق هسته‌ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می‌دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای عمل کنند. 

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست. 

مقام‌های دولت جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در یک نشست خبری اعلام کردند ایران قصد دارد فرایند غنی‌سازی خود را از 16 تیرماه (روز گذشته) به بالای ۳.۶۷ درصد افزایش دهد. تهران همچنین هشدار داد در صورتی که سایر طرف‌ها برای عمل به تعهدات خود اقدام نکنند بعد از ۶۰ روز گام سوم را برخواهد داشت.

«میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی روز گذشته (یکشنبه) از رفتارهای آمریکا در قبال «برجام» انتقاد کرد و از این کشور خواست با رفع تحریم‌ها زمینه اجرای کامل این توافق هسته‌ای با ایران را فراهم کند.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین نیز امروز ضمن ابراز نگرانی از گام دوم ایران برای کاستن از تعهدات برجامی، تأکید کرد که مسکو همچنان به تلاش‌های دیپلماتیک خود ادامه می‌دهد. 

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری