{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 364454

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت عبور ایران از سقف ذخایر اورانیوم غنی‌شده باعث تأسف است، اما این اقدام نتیجه منطقی اقدامات آمریکا از جمله وضع تحریم علیه ایران، است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنج‌شنبه تأکید کرد که عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از سقف معین در برجام، نتیجه تحریم‌هایی است که آمریکا علیه ایران وضع کرده است.

وی که در مسکو در نشست خبری هفتگی صحبت می‌کرد، در مورد گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی مقرر در توافق هسته‌ای، با بیان این که مسکو امیدوار است ایران به تعهدات خود ذیل این توافق پایبند باشد، گفت: «این‌ها تعهدات داوطلبانه‌ای است که ایران هنگام امضای این توافق در سال ۲۰۱۵، آن‌ها را قابل قبول می‌دید. اما اکنون سطح [ذخایر] افزایش یافته و این مایه تأسف است، اما فکر می‌کنم این نتیجه منطقی تحولات قبلی است.»

زاخاروا ادامه داد: «همانطور که وزیر خارجه فدراسیون روسیه گفته... این [رخداد] حاصل تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران است که اجرای تعهدات طرف ایرانی ذیل برجام را غیرممکن کرد.»

آمریکا که سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد، در یکی از تحریم‌های تازه خود علیه ایران، تحویل اورانیوم با غنای پایین و آب سنگین از ایران را ممنوع کرده است. به گفته مسکو این تحریم عملا ایران را بر سر دو راهی توقف غنی‌سازی یا افزایش سطح ذخایر اورانیوم با غنای پایین قرار داده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت در جریان نشست کمیسیون مشترک برجام که هفته گذشته برگزار شد، حاضرین در مورد تدابیری برای تسهیل صادرات اورانیوم و آب سنگین ایران رایزنی کرده‌اند. به گفته زاخاروا، مسکو آماده است تا در این زمینه با ایران همکاری داشته باشد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری