{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 363752

وزیر امور خارجه آمریکا به عبور ذخایر اورانیوم ایران از ۳۰۰کیلوگرم واکنش نشان داد و گفت که ایران گام‌های جدیدی را برای پیشبرد بلندپروازی‌های هسته‌ای خود برداشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا به فراتر رفتن میزان ذخایراورانیوم غنی شده ایران از محدوده اعلام شده در برجام واکنش نشان داد.

وی در بیانیه‌ای که وزارت خارجه آن را منتشر کرد مدعی شد: رژیم ایران گام‌های جدیدی را برای پیشبرد بلندپروازی‌های هسته‌ای خود برداشت. یک بار دیگر، رژیم از برنامه هسته‌ای خود برای باج‌خواهی از جامعه بین‌المللی و تهدید امنیت منطقه‌ای استفاده می‌کند.

پامپئو در ادامه مدعی شد: «به حامیان ارشد تروریسم جهان اجازه داده نخواهد شد اورانیوم را در هر سطحی غنی کنند.»

وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه خود تاکید کرده است: «در هیچ توافق هسته‌ای نباید به رژیم ایران اجازه غنی سازی در هیچ سطحی داده شود. از سال 2006، شورای امنیت سازمان ملل شش قطعنامه تصویب کرد و رژیم را ملزم کرد که تمامی فعالیت‌های غنی سازی را متوقف کند. ایران این توانایی را خواهد داشت که برنامه صلح آمیز هسته‌ای خود را بدون غنی سازی داخلی پیگیری کند.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه مدعی شد: «رژیم ایرانی که مسلح به تسلیحات هسته‌ای شود، میتواند خطر بزرگی برای منطقه و جهان باشد. آمریکا خود را متعهد به مذاکره درباره توافق جدید و جامعی با رژیم ایران می‌داند تا تهدیداتش نسبت به صلح و امنیت بین‌المللی را حل کند. تا زمانی که ایران دیپلماسی را رد کند و برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهد، فشار اقتصادی و انزوای سیاسی تشدید خواهد یافت.»

ساعتی پیش نیز سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای به عبور ذخائر اورانیوم ۳.۶۷ درصدی ایران از ۳۰۰ کیلوگرم واکنش نشان داد و گفت که دادن اجازه غنی‌سازی اورانیوم به ایران ذیل توافق هسته‌ای برجام از ابتدا اشتباه بوده است. 

در این بیانیه آمده است: «حکومت ایران امروز ذخائر اورانیوم خودش را افزایش داد. دادن اجازه غنی‌سازی به ایران در هر سطحی ذیل توافق هسته‌ای اشتباه بود. حتی قبل از وجود توافق هم تردید اندکی وجود داشت که ایران مفاد آن را نقض می‌کرد.»

یک منبع آگاه دوشنبه (۱ جولای/۱۰ تیرماه) اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است.آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این خبر را تأیید کرده است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری