{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 363046

اصلاحیه موسوم به "یودال" که به بودجه دفاعی سال ۲۰۲۰ آمریکا افزوده می‌شد تا هرگونه حمله به ایران را به تصویب کنگره منوط کند، با ۴۱ رأی منفی نتوانست حد نصاب لازم را به دست آورد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، تام یودال سناتور دموکرات با توجه به تنش‌های اخیر بین آمریکا و ایران و تهدید حمله از سوی مقامات کاخ سفید، این اصلاحیه را ارائه کرد تا مجوز اختیار سال ۲۰۰۱، درباره ایران لغو شود.

این طرح روز پنج شنبه در صحن سنا مورد بحث قرار گرفت و رأی گیری آن به امروز -جمعه- موکول شد.

تصویب این طرح به حداقل ۶۰ رأی مثبت سناتورها نیاز داشت.

سناتو یودال در دفاع از طرح خود تصریح کرد؛ همان گونه که کنگره پس از حوادث "پرل هاربرل" و حملات "۱۱ سپتامبر" بسرعت تصمیم گیری کرد؛ درباره ایران نیز می‌تواند چنین اقدامی انجام دهد.

"تیم کین" یکی از سناتورهای دموکرات در دفاع از این اصلاحیه با طرح این سوال که آیا رئیس جمهوری آمریکا می‌تواند بدون مجوز کنگره، جنگی با ایران به راه بیندازد؟ گفت: این مسأله برای جامعه آمریکا و خانواده‌هایی که اعضای آنها در ارتش خدمت می‌کنند، اهمیت دارد.

وی با اشاره به تعداد زیاد کشته شدگان نظامی آمریکا از سال ۲۰۰۱ تا کنون در جنگ‌های افغانستان و عراق، افزود: خانواده‌های آمریکایی به این مسأله می‌اندیشند.

این سناتور ادامه داد: این تبصره یا اصلاحیه هیچ‌گونه هزینه برای جنگ علیه ایران یا در خاک ایران به جز در دفاع از خود، بدون اقدام کنگره، مجوزی نخواهد داشت.

کین با تأکید بر اینکه این اصلاحیه به معنای تلاش برای محدود کردن قدرت رئیس جمهوری برای دفاع از کشور نیست، اضافه کرد: اما اگر رئیس جمهوری تصمیم بگیرد که ما نیاز داریم جنگ علیه یک کشور مستقل را بپذیریم، این اصلاحیه می‌تواند از او بخواهد که به کنگره بیاید.

وی اظهار کرد: رأی دهندگان برای این اصلاحیه تصریح می‌کنند که هیچ جنگی نباید آغاز شود، بدون آنکه رأی کنگره را داشته باشد و کسانی که مخالف این اصلاحیه هستند، به صراحت می‌گویند که رئیس جمهوری برای رفتن به جنگ علیه ایران در هر زمان و به هر دلیلی مختار است.

این سناتور دموکرات با اشاره به اظهارات سناتور ضد ایرانی "تام کاتن" که گفته بود ما نمی‌توانیم ۵۳۵ فرمانده داشته باشیم، گفت: ما این تعداد فرمانده نمی‌خواهیم اما قانون اساسی اختیار جنگ را به رئیس جمهوری نداده بلکه به صراحت به کنگره داده است.

کین با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه در هفته گذشته تنها ۱۰ دقیقه تا جنگ با ایران فاصله داشته‌اند، گفت: وی در مصاحبه‌ای اختصاصی با "دِ هیل" هم اظهار کرد که این مسأله ارتباطی به کنگره ندارد و من از آنها اجازه نخواهم گرفت.

وی با بیان اینکه رئیس جمهوری آمریکا گفته است که "خوب است آنها را در کنار خود داشته باشیم اما به طور قانونی نیازی به این کار نیست"، تأکید کرد: جنگ دیگر در خاورمیانه، شکسته شدن وعده انتخاباتی دیگر رئیس جمهوری است.

این سناتور دموکرات تصریح کرد: او گفته بود که پول دیوار مرزی را مکزیک می‌دهد. او از جنگ عراق انتقاد می‌کرد و می‌گفت که او به جنگ در خاورمیانه پایان می‌دهد.

کین تصریح کرد: من معتقدم که دجنگ با ایران یک فاجعه است و علت آن به طور قابل ملاحظه‌ای به ما بر می گردد. آمریکا از یک توافق دیپلماتیک خارج شد در حالی که متحدان و آژانس بین المللی انرژی اتمی تأکید می‌کردند که ایران به تعهدات خود عمل کرده است.

وی با تأکید بر اینکه آمریکا در حال توسعه یک معضل دیپلماتیک و افزایش خطر یک جنگ غیرضروری است، یادآور شد: فاجعه بار است که پس از ۱۸ سال از دو جنگ در خاورمیانه که هنوز هم مشکل دارند، ما به سمت یک جنگ سوم در آن منطقه برویم.

این سناتور آمریکا خاطر نشان کرد: ماجراجویی در جنگ دیگری علیه یک کشور دیگر، ما را برای رقابت با رقبای اصلی همچون چین کوچک‌تر، ضعیف‌تر و دورتر می‌کند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری