{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 358064

برخی کاربران طرفدار عربستان سعودی در توئیتر با انتشار یک ویدئوی ادعایی، تلاش کرده‌اند ایران را مقصرحوادث ماه گذشته در نزدیکی بندر فجیره امارات نشان دهند؛ اما این ویدئو مربوط به یک کشتی یونانی در جایی غیر از خلیج فارس است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، در حالیکه اتهام‌زنی مقام‌های آمریکایی علیه ایران درباره حوادث بندر «فجیره» امارات ادامه دارد، برخی حساب‌های کاربری عرب‌زبان در شبکه اجتماعی توئیتر با انتشاری ویدئویی قصد اتهام‌زنی به ایران را دارند.

در این ویدئو که به زمان و مکان آن اشاره‌ای نشده است، دو نفر نشان داده‌ می‌شوند که به صورتی خطرناک در حال دستکاری «سُکان» یک نفت‌کش یونانی که برای تغییرجهت آن بکار می‌رود، هستند. برخی از کاربران با استناد به آن، ادعا کرده‌اند این ویدئو نشان می‌دهد چگونه ایران قادر بوده است «عملیات خرابکاری» با استفاده از مین را علیه ۴ کشتی اماراتی، سعودی و نروژی در نردیکی بندر فجیره صورت دهد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از حساب‌های کاربری که این ویدئو را منتشر و یا دست‌به‌دست کرده‌‌اند، مشخصا طرفدار عربستان سعودی بوده‌اند.

وبگاه روزنامه «جروزالم پست» اعتراف کرد که با بررسی فریم به فریم این ویدئو به این نتیجه رسیده است که این نفت‌کش در زمان انتشار توئیت که تاریخ ۳۱ می ۲۰۱۹ را نشان می‌دهد قویا در خلیج فارس حضور نداشته است.

نفت‌کش «ایتاکی وریرThe Ithaki Warrior» که در این ویدئوی ادعایی به تصویر کشیده شده است، با توجه به وبگاه رصد حمل‌ونقل دریایی، در حال حاضر در سواحل یونان است و در ماه گذشته میلادی و زمان وقوع حوادث فجیره (می-اردیبهشت) در سواحل ایتالیا بوده است.

روز بیست‌ودوم اردیبهشت ماه بود که امارات اعلام کرد چند کشتی نفت‌کش در نزدیکی بندر الفجیره هدف «عملیات خرابکارانه» قرار گرفته‌اند.

جمهوری اسلامی ایران با ابراز نگرانی از این رخداد، بر لزوم حفظ امنیت آبراه‌های منطقه تأکید کرده، با این وجود رسانه‌ها و مقام‌های آمریکایی به مرور تلاش کرده‌اند تا این حادثه را به ایران نسبت دهند.

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا طی روزهای گذشته، بدون ارائه دادن هیچ مدرکی، ایران را به دست داشتن در انفجار نفت‌کش‌ها در این بندر اماراتی متهم کرده بودند.

روز دوشنبه گذشته برخی منابع فاش کردند سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی «موساد» آمریکا را متقاعد کرده که ایران را متهم اصلی در این حوادث اعلام کند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری