{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 357950

معاون وزیر خارجه روسیه اقدامات آمریکا و برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس علیه ایران را «مخرب» توصیف کرد و گفت که ایران به تمامی تعهدات خود ذیل برجام پایبند بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه در مصاحبه‌ای از سیاست‌های آمریکا و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در قبال ایران انتقاد کرد و آن را «غیر مسئولانه» خواند.

ریابکوف به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: «ما در کنار تمامی مشکلات مربوط به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و صادرات نفت ایران، شاهد فعالیت مخرب تعدادی از کشورهای خلیج [فارس] و ایالات متحده آمریکا هستیم که در قالب افزایش فشار نظامی به ایران خود را نشان می‌دهد.»

او با بیان اینکه فشارهای نظامی تا حدی است که می‌تواند یک درگیری وسیع را به وجود آورد؛ تأکید کرد: « این سیاست کاملا غیر مسئولانه است و منجر به مشکلات بسیاری می‌شود.»

ریابکوف گفت که مسکو همواره در تلاش است تا جایگزین‌های سیاسی و دیپلماتیک برای حل مشکلات در خلیج فارس ارائه کند. او با حمایت از پیشنهاد «محمد جواد ظریف» برای امضای پیمان عدم تجاوز با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس گفت که روسیه پیش از این چنین پیشنهادی را مطرح کرده بود.

این مقام روس در ادامه گفت که افق توافق هسته‌ای بدون ایجاد ساز و کاری برای جبران خسارت‌های حاصل از تحریم آمریکا علیه ایران، تاریک است و اگر کشورهایی که هنوز در توافق هسته‌ای با ایران باقی مانده‌اند بتوانند ساز و کار مالی برای جبران خسارت‌های ایران ایجاد کنند به طوریکه این کشور بتواند سطح قابل قبولی از نفت خود را به فروش برساند؛ در آن زمان می‌توان گفت که شانس حفظ توافق هسته‌ای افزایش می‌یابد.

ریابکوف با تقدیر از پایبندی ایران به مفاد توافق هسته‌ای گفت: دوستانمان در ایران تصمیم دارند سطح التزامات خود را درخصوص توافق هسته‌ای کاهش دهند و تأکید کرده‌اند که اگر تغییرات واقعی در وضعیت کلی مشاهده نکنند این کار را انجام خواهند داد.

معاون وزیر خارجه روسیه در پایان گفت که نشست کمیته مشترک در خصوص توافق هسته‌ای با ایران در نیمه ماه ژوئیه (ماه جاری میلادی) برگزار خواهد شد.

ریابکوف چهارشنبه هفته گذشته در سخنانی گفته بود که ایالات متحده آمریکا با اعمال تحریم‌های یک‌جانبه قادر به تسلیم کردن ایران نیست و اعزام نیروها و ارسال تجهیزات آمریکایی به خلیج فارس برای فشار سیاسی به ایران است، نه آغاز جنگ.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری