{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 351858

وزیر امور خارجه ایران در بدو ورود به مسکو گفت : اقدامات آتی ایران به طور کامل در چارچوب برجام خواهد بود و از این معاهده بین المللی خارخ نخواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، ظریف در گفت وگو با خبرنگاران افزود: ایران کاملا در چارچوب برجام عمل می کند و این فرصتی است برای سایر اعضای که اقدامات لازم را انجام دهند و نه اینکه صرفا به صدور بیانیه اکتفا کنند.
وی ادامه داد: مواد 26 و 36 برجام چنین اختیاری را به ایران و البته سایر کشورهای عضو داده که اگر کشوری تعهدات خودش را اجرا نکرد، آنها هم تهعدات خود را به صورت جزئی و کلی اجرا نکنند.
ظریف تصریح کرد : این تحولی است که روز چهارشنبه در اجرای مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران انجام خواهد شد و همکارانم در تهران جزئیات آن را به اطلاع مردم خواهند رساند. 
وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اقداماتی که آمریکا در طول یک سال گذشته به ویژه قبل و بعد از خروج از برجام داده، گفت : کاملا مشخص است تلاش های واشنگتن برای ایجاد وقفه در کار این معاهده بین المللی است.
ظریف اظهار داشت : جمهوری اسلامی ایران در این مدت با علم به این سیاست آمریکا با مدارا و صبر استراتژیک برخورد کرده است.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: متاسفانه اتحادیه اروپا و بقیه اعضای جامعه بین المللی این توان را نداشتند که برابر فشار آمریکا ایستادگی کنند و لذا جمهوری اسلامی ایران مصلحت دیده که از برخی تعهدات و اقداماتی که به صورت داوطلبانه در برجام انجام می داده است، فعلا اجرا نکند.
بر اساس این گزارش، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پی وعده های انتخاباتی خود در اردیبهشت ماه سال گذشته به رغم هشدارهای دیگر طرف های برجام و در تناقض با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، خروج کشورش از این توافق را اعلام کرد.
دولت ترامپ پس از خروج از برجام در مردادماه و آبان ماه سال گذشته تحریم های رفع شده توسط این توافق را در دو مرحله علیه ملت ایران بازگرداند.
آمریکا افزون بر بازگرداندن این تحریم ها، تحریم های دیگری نیزعلیه کشورمان اعلام کرد و در اقدامی که حاکی از اوج دشمنی با ملت ایران بود، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی خارجی قرار داد.
این اقدامات آمریکا در حالی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی که تنها مرجع دارای صلاحیت برای ارزیابی و راستی آزمایی پایبندی ایران به برجام در متن این توافق است، در همه 14 گزارش خود بر تداوم اجرای توافق هسته ای از سوی تهران تاکید کرده است.
همچنین همه نهادها و مقام های امنیتی آمریکا نیز اذعان کرده اند که ایران هیچ اقدامی در نقض توافق هسته ای برجام انجام نداده، اما جنگ افروزان دولت ترامپ از جمله جان بولتون و مایک پمپئو اقدامات خصمانه کشورشان را با بهانه های بی اساس توجیه کرده اند.
آلمان، انگلیس، فرانسه و اتحادیه اروپا به عنوان طرف های اروپایی برجام همواره در سیاست های لفظی خود از برجام حمایت و پایبندی ایران به این توافق را تایید کرده اند.
اروپایی ها اما در حمایت عملی از بهره مندی اقتصادی ایران از برجام تنها به راه اندازی سازوکار مالی ویژه موسوم به «اینستکس» که قرار است تبادل مالی با ایران را تسهیل کند، اکتفا کرده اند.
شرکت اینستکس که نهاد متناظر آن در ایران نیز تاسیس شده، تاکنون نتوانسته انتظار ایران را برآورده کند؛ اما اروپایی ها گفته اند که سهامداران این شرکت قرار است سرمایه گذاری در آن را افزایش دهند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری