{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 337281

برای سومین سال پیاپی؛

برای سومین سال پیاپی، مازاد تجاری آلمان، فراتر از کشورهای دیگری نظیر ژاپن و روسیه، به عنوان بزرگترین مازاد تجاری جهان ثبت شد.

به گزارش اسپوتنیک، برای سومین سال پیاپی، مازاد تجاری آلمان، فراتر از کشورهای دیگری نظیر ژاپن و روسیه، به عنوان بزرگترین مازاد تجاری جهان ثبت شد؛ این درحالی است که سیاست‌های تجاری برلین و عملکرد اقتصادی آن، تنش‌هایی را بین آلمان و آمریکا ایجاد کرده و با درخواست‌هایی از درون این کشور، برای اصلاحات روبرو شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، طبق داده‌های موسسه تحقیقات اقتصادی مونیخ، مازاد تجاری آلمان ۲۹۴ میلیارد دلار شد که از ۱۷۳ میلیارد دلار ژاپن و ۱۱۶ میلیارد دلار روسیه، هم فراتر رفته است؛ این در شرایطی است که این سه کشور در سال‌های اخیر، بزرگترین مازاد تجاری را در جهان به ثبت رسانده‌اند، اما امسال آلمان به اولین کشوری تبدیل شده که ۳ سال پیاپی، رتبه بیشترین مازاد تجاری را به خود تخصیص داده است.

هرچند علی‌رغم عملکرد قدرتمند اقتصادی، نسبت مازاد تجاری به تولید ناخالص ملی آلمان، برای سومین سال پیاپی کاهش یافته؛ اما این نسبت که در سال ۲۰۱۷ میلادی، برابر با ۷.۹ درصد بود، در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۷.۴ درصد افت کرده است.

از سال ۲۰۱۱ میلادی تا کنون، آلمان مازاد تجاری بالایی داشته که همیشه از نرخ ۶ درصد توصیه شده توسط کمیسیون اروپا، بالاتر بوده است؛ ضمن اینکه در سال ۲۰۱۵ میلادی نیز، نسبت مازاد تجاری به تولید ناخالص ملی آلمان به رکورد ۸.۹ درصد رسید، اما از آن به بعد کاهش یافت.

در گزارشی جداگانه، رویترز هم اعلام کرد که مازاد تجاری چین با آلمان در سال ۲۰۱۸ میلادی، به ۵۵.۳۷ میلیارد دلار رسیده؛ به نحوی که صادرات آلمان به آمریکا با ۱.۵ درصد رشد به ۱۱۳.۵ میلیارد یورو رسیده است، در حالی‌ که واردات آلمان از آمریکا، با ۴ درصد رشد ۶۴.۶ میلیارد دلار شده است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری