{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 330570

در ۲۰۱۸؛

انتظار می رود چین این هفته کند ترین رشد اقتصادی را در ۲۰۱۸ طی ۲۸ سال گذشته گزارش دهد.

به گزارش رویترز، انتظار می رود چین در روز دوشنبه کند ترین رشد اقتصادی را در 2018 طی 28 سال گذشته گزارش دهد. تقاضای داخلی و افزایش عوارض آمریکا به پکن برای اقدامات حمایتی به منظور جلوگیری از رکود بیشتر فشار می آورد.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، نشانه های روزافزون ضعف اقتصادی در چین که تقریباً یک سوم رشد جهانی در دهه گذشته بوده نگرانی‌هایی در مورد اقتصاد جهان به وجود می آورد و بر سود دهی شرکت ها از اپل گرفته تا خودروسازان بزرگ تاثیر می گذارد.
تحلیلگران انتظار دارند دومین اقتصاد بزرگ جهان 6.4 درصد در سه ماه اکتبر تا دسامبر نسبت به سال قبل رشد کرده باشد. رشد اقتصادی چین در 2017 ، 6.5 درصد بود. درست به اندازه رشد اوایل 2019 در بحبوحه بحران مالی جهانی.
این رقم تولید ناخالص داخلی 2018 را تا 6.6 درصد پایین می آورد، پایین ترین حد از 1990 و کمتر از 6.8 درصد سال 2017.
اکثر تحلیلگران عقیده دارند احتمالاً شرایط در چین بدتر می‌شود و این کشور شاهد رشد 6.3 درصدی در سال جاری خواهد بود. برخی  تحلیلگران چین اعتقاد دارند مقدار رشد واقعی حتی کمتر از این ارقام رسمی است.
حتی اگر چین و آمریکا در مذاکرات اخیر در مورد یک قرارداد تجاری به توافق برسند ، نوشدارویی برای اقتصاد چین نخواهد بود مگر اینکه پکن بتواند سرمایه گذاری ضعیف و تقاضای مشتری را تشویق کند و بالا ببرد.
چن زینگوانگ ، اقتصاددان ارشد چینی گفت که سرمایه گذاران نباید انتظار داشته باشند آخرین دوره اقدامات تحریکی همان نتایج بحران جهانی 2009_2008 را به همراه داشته باشد. در آن زمان بسته بزرگ هزینه‌های پکن به سرعت رشد را بالا برد.
چن گفت :«در واقع کاری که چین می‌تواند در سال جاری انجام دهد جلوگیری از رکود و سقوط اقتصادی است».
از نظر فصلی، احتمال رشد اقتصادی از اکتبر تا دسامبر به 1.5 درصد رسید که کمتر از 1.6 درصد سه ماهه گذشته آن است.
چین اطلاعات تولید ناخالص داخلی مربوط به سه ماهه چهارم و کل سال 2018 را در روز دوشنبه به همراه تولید کارخانه ای در دسامبر و اطلاعات خرده فروشی و سرمایه گذاری ثابت، در روز دوشنبه اعلام می کند.
چون تولید ناخالص داخلی فصلی به طرز غیر معمولی ثابت بوده اکثر سرمایه‌گذاران ترجیح می دهند بر روند های اخیر تمرکز کنند.
کاهش تعجب‌آور تجارت در ماه دسامبر و کاهش فعالیت کارخانه‌ای در هفته های اخیر نشان می‌دهد که اقتصاد چین فراتر از آنچه انتظار می‌رفت در پایان 2018 کند شده  و زیربنایی متزلزل برای آغاز سال جدید ایجاد کرده باشد.
طبق گفته منابع آگاه، پکن قصد داشت هدف رشد اقتصادی خود را در سال جدید 6 تا 6.5 درصد نسبت به حدود 6.5 درصد 2018 قرار دهد.
توسعه کم تولید صنعتی و هزینه های ضعیف تر مشتری حاشیه سود شرکتها را کم کرده و جلوی سرمایه‌گذاری های تازه را گرفته و ریسک از دست رفتن مشاغل را بالا برده است.
برخی کارخانه های چین در گوانگ دانگ، قطب صادرات چین زودتر از زمان معمول قبل از تعطیلات سال نو بسته شده‌اند چون عوارض وضع شده توسط آمریکا سفارش های آنها را محدود کرده. سایر کارخانه ها هم خطوط تولید خود را متوقف کرده و ساعات کار کارگران را کاهش داده‌اند.
اگر جنگ تجاری ادامه یابد برخی کارگران مهاجر دیگر شغلی نخواهند داشت.
مذاکره کنندگان تجاری تا اول مارس مهلت دارند و واشنگتن تهدید کرده در صورت نبود نشانه ای از پیشرفت عوارض را به شدت بالا خواهد برد.
سیاست گذاران چینی تا حالا سعی کرده اند پروژه های ساختمانی را تعطیل کنند و مالیات و برخی عوارض واردات را پایین بیاورند تا تقاضا افزایش یابد.
ولی هنوز هم تصور نمی شود اقتصاد چین تا تابستان به طور متقاعدکننده ای بالا برود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری