{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 328957

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: دولتمردان لهستانی از نماد دوستی ایران ولهستان در ورشو دیدن کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «بهرام قاسمی» در خصوص برگزاری همایش ضدایرانی در لهستان و چرایی انتخاب لهستان برای این رویداد، افزود: به نظر می رسد لهستان تحت تاثیر فضاسازی، وعده و وعیدها و فشارهای دولت آمریکا در مسیر رفتارها و سیاست های ضدایرانی کاخ سفید قرار گرفته است.
وی میزبانی چنین نشستی علیه یک کشور دیگر را اقدامی نادرست و برخلاف موازین حقوق بین الملل و غیرقابل توجیه عنوان کرد و بیان کرد: سابقه ضدیت مقامات کنونی دولت آمریکا با ایرانیان بر کسی پوشیده نیست و اهداف این همایش هم براساس برخی اطلاعات دریافتی کاملا روشن و در همین راستا است. 
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: اقدام دولت لهستان در همراهی و میزبانی در برگزاری این همایش را تصمیمی اشتباه، نادرست و غیرقابل قبول می دانیم و معتقدیم برخلاف مواضعی است که در سال های اخیر از مجموعه اتحادیه اروپایی در قبال ایران شاهد بوده ایم. 
قاسمی یادآورشد: متن دعوتنامه ای که بصورت مشترک از سوی وزیران خارجه آمریکا و لهستان امضاء شده است نشان می دهد این کشور رویکردی متفاوت و مغایر با کلیت اتحادیه اروپایی در قبال ایران در پیش گرفته است.
وی اضافه کرد: برگزاری این نشست را می توان به نوعی تلاش آمریکا برای ایجاد تفرقه و شکاف در بین اعضای اتحادیه اروپایی در قبال ایران دانست.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: آمریکا تلاش می کند از این طریق و به اصطلاح قرار دادن اروپای جدید در مقابل اروپای قدیم به روابط و تلاش هایی که اتحادیه برای حفظ روابط با ایران انجام می دهد، آسیب بزند.
قاسمی با بیان اینکه قطعا واکنش جمهوری اسلامی ایران به این اقدام بسیار جدی و بدون هرگونه مماشات و ملاحظه ای خواهد بود، اظهارداشت: لهستان باید پاسخگوی عواقب این میزبانی باشد و مسئولیت تبعات و پیامدهای آتی مشارکت و میزبانی همایشی بر علیه یک کشور مستقل را بپذیرد مگر آنکه نهایتا دولت لهستان در یک حرکت خردمندانه سمت و سوی این نشست را به مسیری غیر از آن چه در دعوت نامه های خود بدان اشاره کرده است، تغییر دهد.
وی خاطرنشان کرد: اگر تصور مقامات لهستان این است که به دلیل پذیرش این میزبانی می توانند در آینده منفعتی برای منافع ملی کشورشان به دست بیاورند، قطعا در اشتباهند. در گذشته کم نبوده اند کشورها و رهبرانی که چنین اشتباهات محاسباتی در قبال ایران داشته اند، ولی در نهایت جز ثبت یک سابقه بد و تیره در کارنامه روابط خود در قبال ملت ایران، چیزی عایدشان نشده است. 
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اثر این رفتار دولت لهستان در ذهنیت تاریخی بین مردم ایران و لهستان افزود: کسانی که با سابقه و تاریخ روابط دو کشور در دوره معاصر آشنا هستند به خوبی می دانند که روابط ایران و لهستان که سابقه ای بیش از 540 سال دارد، یک نشانه و سمبل بسیار ارزشمند دارد و آن میزبانی ایرانیان از بیش از 120 هزار لهستانی در دوران جنگ جهانی دوم است. 
قاسمی یادآور شد: امروز 77 سال از آن روزها می گذرد ولی برخی از شهرهای ایران که میزبان مهاجران لهستانی بودند هنوز نمادها و خاطرات آن روزها را در سینه خود جای داده اند.
وی با بیان اینکه روابط دو کشور را نمی توان بدون توجه به این نشانه و سمبل مورد توجه قرار داد عنوان کرد: ایرانیان با اینکه خود در آن مقاطع تاریخی سخت با مصائب، مشکلات و محدودیت ها و کمبودهای فراوان روبرو بوده اند، با آغوش باز پذیرای ده ها هزار میهمان از لهستان شده اند. 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: دولتمردان و سیاستمداران لهستانی نباید با تصمیمات و رفتارهای خود به میراثی که دو کشور در روابط بین خود از آن برخوردارند، آسیب وارد کنند.
قاسمی با بیان اینکه آنچه ایرانیان در میزبانی از لهستانی ها انجام داده اند امروزه بعنوان یک ارزش انسانی، پشتوانه روابط و تعاملات ایرانیان و لهستانی هاست، ادامه داد: اگر مقامات لهستانی زمانی که می خواستند در مورد این همایش تصمیم گیری کنند سری به مکانی که لوح سپاس مردم لهستان از مهمان نوازی ایرانیان در ورشو نصب شده است، می زدند شاید تصمیم دیگری می گرفتند. 
وی یادآور شد: زمان زیادی از نصب این نماد تاریخی توسط دولت های پیشین لهستان در شهر ورشو نمی گذرد و تصور نمی شود فاصله این نماد تا محل استقرار دولتمردان لهستان راهی طولانی باشد.
سخنگوی وزارت امورخارجه در پایان گفت: رفتن و دیدن این نماد و مراجعه به آثار ایران شناسان و نویسندگانی چون ماخالسکی و… با قدری تفکر به دولتردان کنونی لهستان یاداور خواهد شد که نمی توان و نباید با یک اقدام کوتاه مدت بی حاصل سیاسی میراث بزرگ انسانی و روابط دو ملت را نادیده و تخریب کرد.
ارسال نظر