{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 327489

پادشاه مالزی در اقدامی غیرمنتظره قدرت را واگذار کرده است.

به گزارش رویترز، سلطان محمد پنجم پادشاه مالزی روز یکشنبه در اقدامی پیش‌بینی نشده و فقط در حالی که دو سال از تکیه بر تخت پادشاهی این کشور می‌گذرد قدرت را واگذار کرد. دوره پادشاهی در مالزی پنج‌ساله است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، "کاخ ملی مالزی" در بیانیه‌ای اعلام کرد استعفا سریعا عملی شده است. این بیانیه به علت کناره گیری پادشاه اشاره ای نکرده و مقامات کاخ ملی نیز به درخواست رسانه‌ها پاسخی نداده‌اند.

هفته گذشته پادشاه 49 ساله وظایف خود را پس از دو ماه مرخصی درمانی از سر گرفته بود. در ماه دسامبر بود که تصاویر ازدواج وی در روسیه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. کاخ پادشاهی به درخواست‌ها برای این تصاویر یا گزارش‌های منتشر شده درباره ازدواج سلطان محمد پنجم واکنشی نشان نداده بود. گفته می‌شد وی با ملکه زیبایی روسیه ازدواج کرده است.

در عین حال ماهاتیر محمد نخست وزیر این کشور دیروز در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره استعفای پادشاه آن را شایعه‌ای توصیف کرد و گفت که هنوز اعلامیه‌ای رسمی به دست وی نرسیده است.

روزنامه استریت تایمز مالزی گزارش داد سلطان محمد پنجم احتمالا تا انتخاب پادشاه جدید توسط "شورای حکام" این کشور پادشاه موقت باشد.

مالزی یک کشور تحت پادشاهی مشروطه است و نقش پادشاه در این کشور بیشتر فرمایشی است. با این همه موافقت پادشاه پیش از انتصاب نخست وزیر یا مقامات ارشد دولتی مورد نیاز است.

این کشور که بیشتر جمعیت مسلمانان را دارد تنها کشوری در جهان است که پادشاه آن به صورت دوره‌ای حکومت می‌کند. مالزی در سال 1957 از استعمار بریتانیا رهایی یافت و مستقل شد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری