کد خبر 323096

واکنش رژیم صهیونیستی به تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه

نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل روز چهارشنبه به گزارش‌های منتشرشده درباره تصمیم دولت آمریکا برای خارج کردن نیروهای این کشور از سوریه واکنش نشان داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه به گزارش‌های پیشتر منتشر شده درباره تصمیم دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای خارج کردن نیروهای این کشور از سوریه واکنش نشان داد. 

«دنی دانون»، نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل گفت: «اسرائیل به تصمیم آمریکا برای خروج [از سوریه] احترام می‌گذارد. اسرائیل نگرانی‌های خودش را درباره حضور ایران در سوریه دارد و ما به اقداماتمان در سوریه چه با حضور نظامیان آمریکا یا روسیه و چه بدون حضور آنها ادامه خواهیم داد.»

رسانه‌های آمریکا روز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه گزارش دادند ارتش این کشور در تدارک خارج کردن نیروهایش از سوریه است.

وال‌استریت‌ژورنال که اولین رسانه‌ای بود که این خبر را گزارش داد نوشته ارتش آمریکا قصد خارج کردن نیروهایش از شمال شرق سوریه را دارد؛ دیگر رسانه‌های آمریکا گفته‌اند نیروهای آمریکایی به طور کامل از سوریه خارج می‌شوند. 

این تصمیم در شرایطی اتخاذ شده که «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه تهدید کرده قصد حمله به نیروهای هم‌پیمان آمریکا در سوریه را دارد. 

دولت آمریکا از سپتامبر ۲۰۱۴، به عنوان بخشی از راهبرد خود برای کمک به معارضان سوری در حال جنگ با دولت مرکزی سوریه نیروهای خود را در این کشور مستقر کرد. 

استقرار نظامیان آمریکایی در حالی انجام می‌شد که «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا از حدود یک سال قبل‌تر «سیا» را مأمور اجرای یک برنامه مخفیانه با هزینه سالانه ۱ میلیارد دلار برای تسلیح و تجهیز شبه‌نظامیان در حال پیکار با دولت سوریه کرده بود.

دولت ترامپ، بعد از ورود به کاخ سفید موضع با ثباتی درباره ماندن نیروهای آمریکا در سوریه نداشته و مقام‌های دولت او اظهارات ضد و نقیضی در این باره مطرح کرده‌اند. 

ژانویه سال جاری «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه وقت آمریکا گفته بود نیروهای آمریکایی «برای مدت نامعلوم» در سوریه باقی می‌مانند. اواخر ماه مارس ترامپ گفت که نیروهای آمریکایی «خیلی زود» از سوریه خارج می‌شوند. چند روز بعد، کاخ سفید از این اظهارات عقب‌نشینی کرد و گفت که قصدی برای خروج از سوریه ندارد. سپتامبر سال جاری «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که نیروهای آمریکایی تا «زمان حضور ایران» در سوریه باقی می‌مانند.  

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری