{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 319865

«کمیساریای عالی مستقل حقوق بشر عراق» از کشف چهار هزار و ۶۵۷جسد از زیر خرابه های شهر موصل مرکز استان نینوا پس از بازپس گیری این شهر از اشغال گروهک تروریستی داعش خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، کمیساریای عالی مستقل حقوق بشر در عراق در بیانیه ای که دوشنبه شب توسط «فاضل الغراوی» قرائت شد، افزود: تیم امداد و نجات استان نینوا در شمال کشور، بیش از دو هزار و 665 پیکر با هویت مشخص را از زمان نابودی گروهک تروریستی داعش تا ششم نوامبر ( 15آبان) از زیر آوار خارج کرده اند.
الغراوی اعلام کرد: همچنین یکهزار و 992 جسد مجهول الهویه نیز از زیر آوار در شهر موصل کشف شده است.
این عضو کمیساریای مستقل حقوق بشر عراق افزود: بسیاری از مین ها، بسته های انفجاری و بقایای جنگ منجر به وقوع حوادثی شده است که جان غیرنظامیان را تهدید می کند و یکی از موانع عمده عدم بازگشت بسیاری از عراقیان به این مناطق است.
الغراوی ادامه داد: ما سریعاً از وزارتخانه های امنیتی می خواهیم بقایای جنگ را پاکسازی کنند، همچنین از وزارت بهداشت درخواست داریم، برای تکمیل آزمایش DNA در مورد جسدهای مجهول الهویه اقدامات حقوقی را انجام دهند.
نیروهای عراقی موصل دومین شهر بزرگ عراق را در آگوست 2017 (مرداد/ شهریور 96) از اشغال گروهک تروریستی داعش آزاد کردند، هرچند شمار غیرنظامیان که در جنگ موصل کشته شدند تاکنون به صورت دقیق مشخص نیست و شمار آنها را چندین هزار نفر برآورد کرده اند.

ارسال نظر