کد خبر 319364

آمریکا از اروپا خواست ایران را تحریم کند

نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران از کشورهای اروپایی خواست تا ایران را تحریم کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، برایان هوک نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در اظهاراتی خواستار اِعمال تحریم هایی علیه ایران توسط اروپا شد.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران به بهانه برنامه موشکی دفاعی تهراناز اروپا خواسته است تا تحریم های جدیدی را علیه تهران اِعمال کند.

وی در تلاش برای تحریک اتحادیه اروپا علیه تهران در این خصوص با طرح ادعائی مضحک گفت که توسعه برنامه موشکی ایران و آزمایش آن تهدید محسوب شده و بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.

وزیر خارجه آمریکا ۲ روز پیش با صدور بیانیه ای در این خصوص ادعا کرده بود: ایران به تازگی موشک بالستیکی با بُرد متوسط را آزمایش کرده است که قادر به حمل چند کلاهک است. بُرد این موشک به گونه ای است که امکان هدف قراردادن بخش هائی از اروپا و سراسر خاورمیانه را ممکن می سازد!

بیانیه پمپئو در این خصوص مدعی شده بود: این آزمایش قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل (موسوم به قطعنامه تأئید برجام) را نقض می کند! ما اینگونه اقدامات ایران را محکوم می کنیم و از این کشور می خواهیم تا فوراً همه فعالیت های مرتبط با موشک های بالستیک قادر به حمل کلاهک های هسته ای را متوقف کند.

این درحالیست که جمهوری اسلامی ایران بارها تصریح کرده است که برنامه موشکی تهران کاملاً جنبه دفاعی و با ماهیت صلح آمیز بوده و ایران هیچگاه به دنبال ساخت و توسعه تسلیحات اتمی نیز نبوده است.

لازم به ذکر است، آژانس بین المللی انرژی اتمی تا کنون ۱۳ بار در گزارش های خود آشکارا پایبندی ایران را به برجام تأئید و بر فعالیت های هسته ای صلح آمیز تهران نیز تصریح داشته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر