{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 313486

بر اساس نتایج جدیدترین نظر سنجی اکثر شهروندان آلمانی بر این باورند که مرکل نه تنها از ریاست حزب دموکرت مسیحی بلکه از سمت صدر اعظمی هم باید کناره گیری کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، نتایج جدیدترین نظر سنجی نشان می دهد که شهروندان آلمانی خواهان کناره گیری مرکل از مقام صدر اعظمی کشورشان هستند. بر این اساس حدود دو سوم شهروندان آلمانی خواستار کناره گیری مرکل از مقام صدر اعظمی کشورشان هستند.

این نظر سنجی که از طرف موسسه اینسا و از بین چهار هزار نفر از شهروندان آلمانی واجد شرایط و به سفارش نشریه "بیلد" انجام شده است نشان می دهد که مرکل باید در اوایل سال آینده مسئولیت خود به عنوان صدر اعظم را به رئیس جدید منتخب حزب دموکرات مسیحی بدهد. تنها 37.8 درصد شهروندان با این امر مخالف بودند.

مرکل حدود 13 سال است که مقام صدر اعظمی آلمان را بر عهده دارد. این روزها دولت ائتلافی آلمان اصلا شرایط خوبی را ندارد و بر اساس نظرسنجی ها روز به روز از محبوبیت احزاب دولت ائتلافی در این کشور کاسته می شود.

"آنگلا مرکل" در پی ریزش قابل توجه آرا حزب دموکرات مسیحی در دو انتخابات پی در پی ایالتی در این کشور، روز دوشنبه 7 آبان (29 اکتبر) اعلام کرد که در دور بعدی انتخابات راه را برای نیروهای دیگر در حزب خود فراهم می‌کند و از نامزدی مقام صدراعظمی آلمان برای بار پنجم و ریاست حزب دموکرات مسیحی صرف‌نظر خواهد کرد. این دوره قانونگذاری تا پاییز سال 2021 ادامه دارد و مرکل می خواهد تا آن زمان همچنان در سمت صدر اعظمی آلمان باشد.

کناره گیری مرکل با استقبال زیادی از طرف شهروندان و سیاستمداران آلمانی و حتی هم حزبی های مرکل مواجه شد.

به این ترتیب، بیش از یک سال پس از انتخابات پارلمانی دور قبل و شروع کار دولت ائتلافی جدید، مرکل دیگر نتوانست در برابر چالش ها و روند نزولی محبوبیت دولت ائتلافی دوام بیاورد و جدایی خود از دنیای سیاست را اعلام کرد.

دولت ائتلافی جدید در آلمان از همان آغاز تشکیل، با چالش‌های فراوانی رو به رو بود و بعد از شکست مذاکرات ائتلاف موسوم به جامائیکا (حزب لیبرال دموکرات، اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سبزها) و در نهایت پس از یک دوره طولانی مذاکرات مجدد برای تشکیل ائتلاف بزرگ روی کار آمد.

اما روند طولانی مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی جدید در آلمان از همان ابتدا تاثیر بدی روی محبوبیت این دولت در بین شهروندان گذاشته و اتفاقات و چالش های بعدی هم به تشدید اوضاع دامن زد، به طوری که چهارمین دوره صدر اعظمی مرکل به کام او تلخ شد.

در این شرایط بسیاری از کارشناسان از احتمال برگزاری انتخاب مجدد در آلمان خبر می دهند.

نظر سنجی دیگری که موسسه امنید انجام داده است نشان می دهد که مرکل در بین هم حزبی های خود هم جایگاه خوبی ندارد و 46 درصد طرفداران اتحادیه احزاب متحد مسیحی از کناره گیری مرکل از حزب دموکرات مسیحی ابراز تاسف نکرده و 54 درصد از این بابت متاسف بودند.

ارسال نظر