{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 313190

کمیسیون اروپا روز سه شنبه در پی درخواست رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر شکل گیری ارتشی واقعی در اروپا به منظور کاهش وابستگی به آمریکا، اعلام کرد که احتمالا ارتش اتحادیه اروپا تشکیل می شود.

به گزارش رویترز، «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا از دیرباز حامی ایده تشکیل ارتشی واحد در اروپا بوده است، نیرویی که از ائتلاف نظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مجزا باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، در همین حال، خروج قریب الوقوع انگلیس از اتحادیه اروپا، کشوری که مخالف همکاری نظامی این اتحادیه بوده، به بحث همیاری دفاعی در این اتحادیه جان تازه ای بخشیده است.

اتحادیه اروپا نگران است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در مقایسه با سلف خود از تمایل کمتری برای دفاع از اروپا در صورت مواجهه با اقدامات تهاجمی روسیه برخوردار باشد.

از سویی، برخی رهبران اتحادیه اروپا هم صدا با انگلیس می گویند اعطای نقش نظامی بزرگ به اتحادیه اروپا ممکن است ناتو را تضعیف کند.

همچنین کشورهای غیر عضو ناتو در اتحادیه اروپا از این مساله نگران هستند. با این حال، اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سال گذشته در نشستی توافق کردند که در زمینه تامین مالی و تقویت نیروهای مسلح خود همکاری داشته باشند.

«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه روز سه شنبه تشکیل ارتش واقعی در اروپا را به منظور مقابله با آنچه که تهدیدهای مختلف از جمله از سوی آمریکا و روسیه خواند، خواستار شد.

«مارگاریتیس شیناس» سخنگوی یونکر در خصوص سخنان مکرون و احتمال حمایت کمیسیون اروپا از تشکیل ارتش اروپایی، به طرح جدید اتحادیه اروپا برای همکاری در زمینه تدارکات دفاعی و همچنین ماموریت های جدید صلح بانان نظامی این اتحادیه فراتر از مرزهای اروپا اشاره کرد و گفت: این کمیسیون است که ابتکارعمل و پیشنهادهایی را برای هویت دفاعی هدفمند در این برهه حساس و دشوار ارائه می دهد.

رئیس کمیسیون اروپا سال گذشته گفته بود که تمکین از ناتو دیگر نمی تواند بهانه متقاعد کننده ای علیه تلاش های (دفاعی) گسترده تر در اروپا باشد.

فرانسه، قویا و آشکارا از تشکیل ارتش اروپا حمایت و آلمان پیشنهاد مکرون برای ایجاد ساختار فرماندهی مشترک را به طور ضمنی تایید کرده است.

اتحادیه اروپا از سال 2003 و بر اساس سیاست دفاعی و امنیتی خود 34 ماموریت مشترک را توسط کشورهای عضو زیر پرچم این اتحادیه انجام داده است.

ارسال نظر