{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 298673

رئیس‌جمهور روسیه در نشست سه جانبه تهران سخنرانی کرد و بر بازسازی هر چه سریعتر سوریه تاکید کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سخنرانی خود در نشست سه جانبه تهران بر بازسازی هر چه سریعتر سوریه تاکید کرد.

وی ادامه داد: پیشرفت های چشمگیری در زمینه عادی سازی و قانون مبارزه با تروریست بین المللی که در این کشور نابود شده، انجام شده است و در حال حاضر بیش از 90 درصد از سرزمین سوریه و بیش از 141 شهر آزاد شده است.

رئیس جمهوری روسیه اظهارداشت: گروه های تروریستی باقی مانده در منطقه ادلب جمع شدند و این تروریست ها تلاش می کنند وضعیت آتش بس را برهم بزنند و با استفاده از سلاح های شیمیایی دست به اقدام تحریک آمیز می زنند.

پوتین همچنین گفت: این نشست ها در زمینه راه حل سیاسی سوریه پیشرفت خوبی داشته و شرایط مهمی را ایجاد کرده است تا مردم این کشور سرنوشت خود را تعیین کنند و در این راستا پیشنهاد می کنم اقدامات بعدی ما برای اجرای کردن تصمیمات کنگره ملی سوریه مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وی افزود: تشکیل و راه اندازی کمیته قانون اساسی تحت نظارت سازمان ملل در ژنو برای نیل به عادی سازی می تواند به اوضاع اقتصادی و اجتماعی سوریه و سرزمین های باز پس گرفته شده وتحت کنترل دولت آن کمک کند.

پوتین تاکید کرد: روسیه پیشنهاد کرده برنامه ای بین المللی در این زمینه اجرا شود.

رئیس جمهوری روسیه برنامه ریزی برای بازگشت آوارگان به سوریه را ضروری دانست و تاکید کرد:از طرف ایران و ترکیه که این موضوع مورد حمایت قرار گرفت، تشکر می کنم و پیشنهاد دیگر ما این است که علاوه بر استقرار مرکز آوارگان در دمشق در مسکو نیز مرکز هماهنگی استقرار یابد.

پوتین افزود: در جریان یک ماه ونیم اخیر بیش از 15 هزار نفر به سوریه بازگشتند و کمک های مستقیم روسیه اعم از غذا، دارو وسایر کالاها انجام شد و به نظر می رسد باید اقدامات مشترک برای بازسازی سوریه از قبیل صنعت و کشاورزی و زیرساخت اتخاذ شود تا سوری ها به طور جمعی به کشور خود برگردند.

وی خاطرنشان کرد: با پوشش های روسیه، ترکیه و ایران پیشرفت جدی در سوریه حاصل شده و امیدوارم این ملاقات ها برای راه حل نهایی بحران سوریه کمک کند.

وی خطاب به رئیس جمهور ترکیه گفت: به اردوغان گفتم شمار جمعیت غیرنظامی در ادلب بسیار زیاد است و الان درباره عملیات غیرسازنده در ادلب صحبت کردند. گفته ام که تروریستها با پهپادها بمباران انجام می دهند. همانطور که رئیس جمهور ترکیه گفتند باید درباره تمام ابعاد این بحران فکر کنیم. باید با در نظر گرفتن دولت قانونی سوریه آنها حق دارند تمام سرزمین خود را تحت پوشش قرار دهند.

وی افزود: باید از سازوکارها استفاده کنیم و باید حرکت کنیم به سمت تبیین کمیته قانون اساسی. دولت اسد کار خود را انجام داده و توافقاتی که حاصل شده بود با آقای اسد اجرا شده است. فهرستی از نمایندگان دولت سوریه به آقای دی میستورا نماینده سازمان ملل ارائه شده. حالا لازم است مخالفان فهرست نمایندگان خود را تدوین کنند. ما باید بخش سوم کمیته قانون اساسی را تشکیل دهیم. این کار باید با سرعت بیشتری انجام دهیم. اعتقاد دارم بدون کار مشترک ما در چارچوب آستانه این کار صورت نمی گیرد. پیشنهاد افزایش همکاری ها را دارم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری