کد خبر 288174

آمریکا گفتمان تهدید را کنار بگذارد

پاسخ رسمی ترکیه به تهدید ترامپ

ساعتی پس از تهدید ترامپ مبنی بر تحریم ترکیه به خاطر زندانی شدن یک کشیش جاسوس آمریکایی، وزیر خارجه ترکیه گفت که هیچ کشوری نمی‌تواند خواسته‌های خود را بر دستگاه قضایی ترکیه دیکته کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، ساعتی پس از تهدید ترکیه به تحریم شدن از سوی رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور آمریکا، «مولود چاوش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه به این تهدید واکنش نشان داد.

«دونالد ترامپ» و «مایک پنس» رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور آمریکا امروز تهدید کرده بودند که ترکیه را به خاطر دستگیری «اندرو برونسون» کشیش جاسوس آمریکایی، تحریم می‌کنند؛ برونسون البته دیروز از زندان آزاد و تحت بازداشت خانگی قرار گرفت.

بنا به گزارش روزنامه دیلی صباح، وزیر خارجه ترکیه در واکنش به این تهدید آمریکایی، تلاش آمریکا برای دخالت در تصمیمات دستگاه قضایی کشورش را محکوم کرده و گفته: «کسی نمی‌تواند چیزی را بر ترکیه دیکته کند. تهدید را برنمی‌تابیم. اینجا قانون حاکم است و هیچ کس استثنا نیست.»

وی در ادامه گفته: «هیچ کس نمی‌تواند ترکیه را تهدید کند یا به ما دستور بدهد. ما از دولت آمریکا می‌خواهیم که گفتمان تهدیدی را کنار بگذارد و به گفتمان سازنده بازگردد.»

دولت آمریکا از زمان دستگیری این تبعه خود، بارها از ترکیه آزادی وی را خواستار شده است و ادامه حبس او در زندان، به یکی از موارد تنش‌ در روابط دو کشور تبدیل شده است.

از جمله موارد دیگر تنش‌زا در روابط آمریکا و ترکیه، بی‌توجهی واشنگتن به درخواست‌های آنکارا برای استرداد «فتح الله گولن» واعظ ترکیه‌ای و اپوزیسیون ساکن آمریکا است؛ کسی که به گفته مقام‌های ترکیه عامل اصلی کودتای نافرجام 15 جولای 2016 بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری