{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 272019

به تبعیت از آمریکا؛

دولت گواتمالا به تبعیت از ایالات متحده، سفارت خود در فلسطین اشغالی را از تل‌آویو به قدس منتقل کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، دو روز بعد از مراسم نمادین انتقال سفارتخانه آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی، دولت گواتمالا نیز به تبعیت از واشنگتن، سفارتش را به این شهر منتقل کرد.

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» دولت گواتمالا امروز (چهارشنبه) طی مراسمی رسما از جابجایی سفارتخانه خود از تل‌آویو و افتتاح آن در قدس غربی خبر داد.

«جیمی مورالس» رئیس‌جمهور گواتمالا و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در این مراسم شرکت کردند.

گواتمالا البته اولین کشوری بود که در سال 1959 سفارتخانه خود را در قدس اشغالی افتتاح کرد اما بعد از مخالفت جامعه جهانی و سازمان ملل با ادعای رژیم صهیونیستی مبنی بر پایتختی قدس، گواتمالا سفارتش را به تل‌آویو منتقل کرده بود.

روز دوشنبه (دیروز) همزمان با برگزاری جشن صهیونیست‌ها برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی، هزاران فلسطینی در نقاط مختلف کرانه باختری و مرز نوار غزه تظاهرات اعتراض‌آمیز برگزار کردند که نظامیان صهیونیست نیز به سمت آنها تیراندازی کرده و دستکم 60 نفر را شهید و بیش از 2700 نفر را زخمی کردند.

دسامبر پارسال بود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در اقدامی یکجانبه ضمن به‌رسمیت‌شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، اعلام کرد که سفارتخانه کشورش را از تل‌آویو به این شهر مقدس منتقل می‌کند.

این اقدام، اعتراض‌ها و مخالفت‌های بین‌المللی را درپی داشته و بسیاری از کشورهای جهان از جمله انگلیس، فرانسه، آلمان و ژاپن اعلام کردند که از این تصمیم واشنگتن تبعیت نخواهند کرد و تا زمان تأسیس دولت فلسطینی در چارچوب راهکار دو دولتی، سفارتخانه خود را منتقل نمی‌کنند.

روز یکشنبه یک هیئت از مقامات آمریکا شامل وکلا، دیپلمات‌ها و مهندسان از جمله «جارد کوشنر» و «ایوانکا ترامپ» داماد و دختر رئیس‌جمهور آمریکا، برای شرکت در مراسم انتقال امور دیپلماتیک سفارت، همزمان با هفتادمین سالگرد تأسیس رژیم اسرائیل، وارد فلسطین اشغالی شد. 

ارسال نظر