{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 271100

رئیس کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق آمار مشارکت رای دهندگان را در چهارمین دوره انتخابات پارلمانی این کشور که روز گذشته ( شنبه) برگزار شد را ۴۴.۵ درصد اعلام کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، کریم التمیمی بامداد یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که حدود 11 میلیون نفر از 24 میلیون واجد شرایط اخذ رای در چهارمین انتخابات پارلمانی عراق شرکت کردند.

میزان مشارکت رای دهندگان عراقی در چهارمین انتخابات پارلمانی این کشور در مقایسه با دوره سوم که در سال 2014 برگزار شد حدود 17.5 درصد کاهش نشان می دهد.

کارشناسان عدم دعوت صریح برخی مراجع تقلید از مردم برای حضور گسترده در انتخابات، اختلافات میان احزاب سیاسی در هر سه گروه تشیع، اهل سنت و کردها، ونارضایتی از نحوه اداره کشور در سال های گذشته را از جمله عوامل کاهش مشارکت در این دوره اعلام کرده اند.

برای چهارمین دوره انتخابات پارلمانی عراق که در 18 استان این کشور روز شنبه 22 اردیبهشت ماه برابر با 12 ماه مه 2018 برگزار شد، حدود 24 میلیون نفر از جمعیت 37 میلیونی عراق واجد شرایط رای دادن بودند.

در سومین دوره انتخابات پارلمانی کشور عراق که در 2014 حدود 62 درصد از واجدین شرایط اخذ رای شرکت کردند که در آن انتخابات حزب دولت قانون به رهبری نوری المالکی موفق شده بود 90 کرسی از 328 کرسی پارلمان را تصاحب کند.

در انتخابات 2018 دو جریان جنبش مقتدا صدر و مجلس اعلای اسلامی (ائتلاف عمار حکیم) هم به ترتیب حائز 28 و 29 کرسی شدند.

با اعلام میزان مشارکت 44.5 درصدی مردم عراق در نخستین انتخابات پارلمانی پساداعش، شمارش آرا رسما آغاز و نتایج نیز تا 48 ساعت آینده مشخص و اعلام خواهد شد.

گمانه زنی ها نشان می دهد که هیچ یک از ائتلاف های حاضر در انتخابات پارلمانی عراق موفق نخواهد شد پیروزی چشم گیر بدست آورد.

نظرسنجی های غیر رسمی پیش از برگزاری انتخابات در عراق نوری المالکی، هادی العامری و حیدرالعبادی را دارای بیشترین بخت برای کسب پیروزی و تصاحب اکثریت کرسی مجلس اعلام کردند.

ارسال نظر