{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 264486

اجلاس سران کشورهای عربی امروز یکشنبه بدون حضور امیر قطر و سلطان عُمان در شهر «ظهران» در شرق عربستان آغاز شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، منابع خبری می‌گویند که در اجلاس امروز سران عرب، امیر قطر، حاکم امارات، رئیس‌جمهور الجزایر و  سطان عمان حضور ندارند، اما عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، فائز السراج رئیس شورای ریاستی دولت وفاق ملی لیبی، محمد بن راشد آل مکتوم معاون حاکم امارات، فهد بن محمود آل سعید معاون نخست وزیر عمان و عبدالقادر بن صالح رئیس مجلس الامة الجزایر شرکت دارند.

منابع خبری همچنین گزارش دادند که در اجلاس ظهران، مساله فلسطین، تحولات سوریه، یمن و لیبی، مبارزه با تروریسم، اختلافات موجود میان کشورهای عربی و آنچه است که از آن به عنوان "دخالت‌های ایران در منطقه" یاد می‌شود، از مهمترین موضوعاتی است که به آن پرداخته می‌شود.

این چهارمین اجلاس سران عرب است که در عربستان برگزار می‌شود و سه اجلاس قبلی در سال‌های ۱۹۷۶ و ۲۰۰۷ و ۲۰۱۳ در ریاض برگزار شده بود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز امروز در پیامی به حکام شرکت کننده در اجلاس گفت که روسیه آماده همکاری با اتحادیه عرب برای تصمین ثبات و امنیت در خاورمیانه است.

«سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی ساعاتی قبل از آغاز اجلاس در صفحه توئیتر خود نوشت که کشورش برای میزبانی اجلاس ظهران با هدف برخورد با مشکلات منطقه از طریق هماهنگی مشترک، آماده است.

«عبدالله دوم» شاه اردن که ریاست اجلاس قبلی کنفرانس را بر عهده داشت، ریاست بیست و نهمین اجلاس سران عرب را تحویل ملک سلمان داده است.

شاه اردن طی سخنانی قبل از تحویل ریاست اجلاس گفت: از برپایی دولت فلسطین به پایتختی قدس شرقی در مرزهای ۱۹۶۷ حمایت می کنیم.

وی در ادامه بر حل سیاسی بحران سوریه به گونه ای که شامل همه طرف های سوری شود، تاکید کرد.

عبدالله دوم افزود: ما بر پایبندی بر اصل حسن همجواری از طریق مقابله با تلاش ها برای مقابله با دخالت در امور کشورهای عربی تاکید داریم.

شاه اردن ضمن تبریک به ملت عراق به مناسبت پیروزی بر داعش اعلام کرد که «با هرگونه حملات نظامی علیه سوریه مخالفیم.»

ملک سلمان شاه سعودی نیز پس از تحویل ریاست بیست و نهمین اجلاس درباره مسایل مختلف منطقه سخنرانی کرده است.

شاه عربستان نیز در ابتدای سخنرانی خود به مساله فلسطین اشاره کرد و گفت: مساله فلسطین برای ما در اولویت قرار دارد و تصمیم دولت آمریکا در انتقال سفارت به قدس را محکوم می کنیم. قدس شرقی باید پایتخت فلسطین باشد.

وی بدون اشاره به جنایات سعودی علیه یمن که وارد چهارمین سال خود شده است، تصریح کرد: از جامعه جهانی می خواهیم که همه راه ها برای ورود کمک های انسان دوستانه به یمن را فراهم کنند.

ملک سلمان رفتارهای ایران در منطقه را خطرناک توصیف کرد و اتخاذ مواضع قوی و محکم سازمان ملل علیه رفتارهای ایران در منطقه را خواستار شد.

شاه سعودی تصریح کرد: ما حمایت موشکی ایران از حوثی ها را محکوم و دخالت های این کشور در امور کشورهای عربی را رد می کنیم.

«احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب نیز با تکرار ادعاهای ملک سلمان درباره ایران، اعلام کرد که «دخالت های ایران در جهان عرب را محکوم می کنیم.»

وی گفت: ایران از قانون شکنان در یمن برای تهدید امنیت عربستان حمایت کرده است و ما باید برای حفظ امنیت عربستان، با این کشور همکاری کنیم. اعراب باید اقدامات مخربانه ایران از طریق حوثی‌ها را محکوم کنند.

دبیرکل اتحادیه عرب در ادامه مدعی شد که ایرانی ها از ناامنی در یمن سوء استفاده و علیه دولت قانونی کودتا کردند.

ابوالغیط همچنین بدون محکوم کردن حملات موشکی آمریکا، فرانسه و انگلیس علیه سوریه، دمشق را مسئول بحران کشورش برشمرد.

یوسف بن احمد العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز در این اجلاس شرکت کرد و گفت: اقدام حوثی ها در هدف قرار دادن عربستان و اقدامات حامیان آنها محکوم می کنیم.

وی گفت: سازمان همکاری اسلامی بیانیه های مختلف درباره محکومیت سلیک موشک های حوثی‌ها به سمت عربستان، صادر کرده است.

العثیمین افزود: مساله فلسطین در کانون توجه ما قرار دارد. بارها بیانیه های مهم درباره اوضاع مسلمانان روهینگیا صادر کردیم.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا ضمن شرکت در این اجلاس به مساله سوریه و مساله حملات شیمیایی اخیر در این کشور اشاره کرد و گفت: باید کسانی که از سلاح های شیمیایی در سوریه استفاده کردند، مجازت شوند.

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت: فرآیند سیاسی بحران سوریه باید به مسیر خود بازگردد.

وی همچنین به مساله فلسطین اشاره کرد و گفت: اتحادیه اروپا همواره بر راه حل دو دولتی و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی تاکید دارد. مذاکرات صلح(سازش) بین فلسطین و اسرائیل از سر گرفته شود.

امیر کویت نیز طی سخنانی گفت: امنیت در تعدادی از کشورهای عربی، همچنان دور از دسترس به نظر می رسد. اعراب باید همه تلاش خود را برای حل بحران های منطقه به کار بگیرد.

وی افزود: برای نقش آفرینی شورای امنیت سازمان ملل جهت حل مسایله منطقه تلاش خواهیم کرد.

امیر کویت گفت: تصمیم واشنگتن درباره انتقال سفارتش به قدس، خلاف موازین بین المللی است.

وی در پایان سخنرانی خود از ایران خواست که به اصول قوانین بین المللی پایبند باشد و از دخالت در امور کشورهای منطقه اجتناب ورزد.

رئیس جمهور مصر نیز در حمایت از عربستان اعلام کرد که شلیک موشک به عربستان پذیرفتنی نیست. مصر این را قبول نمی‌کند و آن را خدشه به امنیت ملی عربی می‌داند. یمن راهکاری جز راهکار سیاسی ندارد.

السیسی افزود: سوریه سرزمینی عربی است که جز طبق خواست مردمش، نباید سرنوشتش رقم بخورد؛‌ قاهره از تشدید تنش نظامی در سوریه نگران است. برخی در منطقه حقوق همسایگان را برای افزایش نفوذ تضییع می‌کنند.

وی تاکید کرد که «ما خواستار انجام تحقیقات بین المللی درباره استفاده از سلاح های غیر مجاز در سوریه هستیم.»

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که آمریکا قوانین بین المللی را زیرپا گذاشت و باعث «شکست بزرگ» شده است.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: ما به طرح عربی برای پایان درگیری های فلسطینی و اسرائیلی پایبندیم.

وی افزود: اسرائیل تلاش می کند درخواست عضویت شورای امنیت را ارائه کند، این امری است که هیچ عاقلی آن را قبول نمی پذیرد.

محمود عباس بار دیگر جنبش حماس را مسئول تلاش برای ترور رامی الحمد الله نخست وزیر تشکیلات خودگردان دانست.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد که سخن گفتن درباره طرح آمریکایی صلح بین فلسطین و رژیم صهیونیستی به مساله‌ای تبدیل شده است که مصداق خارجی ندارد.

ارسال نظر