کد خبر 249133

استمرار نابرابری‌ها با وجود رشد ثروت جهانی

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ثروت جهانی طی دو دهه گذشته به طور رضایت‌بخشی افزایش یافته است اما نابرابری در توزیع ثروت هم‌چنان باقی مانده است.

به گزارش شینهوا، بانک جهانی در گزارش خود با عنوان "تغییر ثروت ملت‌ها ۲۰۱۸" اعلام کرد ثروت جهانی که شامل سرمایه تولید شده، سرمایه طبیعی، انسانی و خالص دارایی‌های خارجی است، با ۶۶ درصد افزایش نسبت به سال ۱۹۹۵ به ۱۱۴۳ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۴ رسید.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، طبق این گزارش، بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۴، تمرکز ثروت در کشورهای با درآمد بالا به طور موثری کاهش یافته است و ثروت بیشتری بین کشورهای با درآمد متوسط و بالا توزیع شده است اما کشورهای با درآمد پایین هنوز از قافله عقب مانده‌اند.

در این گزارش اشاره شده است به دلیل رشد سریع آسیا، کشورهای با درآمد متوسط در حال پیشرفت هستند و بیشتر کشورهایی که در آنها افزایش ثروت سرانه بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۴ مشاهده شده است را کشورهای با درآمد متوسطی که رشدی سریع دارند تشکیل می‌دهند. با این حال نابرابری هنوز در این دوره زمانی قابل توجه است زیرا ثروت سرانه کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، ۵۲ برابر بالاتر از کشورهای کم درآمد است.

کاهش ثروت سرانه در برخی از کشورهای بزرگ  کم درآمد، کشورهای نفت خیز خاورمیانه و برخی از کشورهای پردرآمد عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی که تحت تاثیر بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸ قرار گرفتند، دیده می‌شود.

جیم یونگ کیم - رئیس بانک جهانی - در بیانیه‌ای گفت: با ساختن و پرورش سرمایه طبیعی و انسانی، کشورهای جهان می‌توانند ثروت خود را بیشتر کنند و رشدی قوی‌تری داشته باشند. اگر به سرمایه انسانی به عنوان بزرگ‌ترین بخش ثروت ملل توجه نکنیم، توسعه‌ای قابل اطمینان و پایدار وجود نخواهد داشت.

این گزارش ثروت ۱۴۱ کشور را بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۴ از طریق جمع‌آوری سرمایه طبیعی، سرمایه انسانی، سرمایه تولید شده و خالص دارایی‌های خارجی، ثبت کرده است. به گفته بانک جهانی سرمایه انسانی بزرگ‌ترین بخش ثروت کشورها را در مجموع تشکیل می‌دهد اما در کشورهای کم درآمد، نیمی از ثروت را سرمایه منابع طبیعی تشکیل داده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر