کد خبر 244210

عربستان اجازه سفر زنان خارجی بدون محرم به این کشور را صادر کرد!

دولت عربستان سعودی در ادامه اصلاحاتی که به عقیده بسیاری از تحلیلگران &#۰۳۹;نمایشی&#۰۳۹; و تلاشی برای نشان دادن چهره متفاوت از این کشور در جامعه بین‌الملل به‌رغم نقض حقوق بشر است، اعلام کرد زنان خارجی بالای ۲۵سال می‌توانند به‌تنهایی و بدون همراهی &#۰۳۹;محرم&#۰۳۹; برای گردشگری به این کشور سفر کنند.

به گزارش پایگاه 'روسیا الیوم' روز جمعه نوشت: منابع رسانه‌ای سعودی به نقل از 'عمر المبارک' مدیر اداره گذرنامه در سازمان گردشگری و آثار ملی سعودی، اعلام کردند که از این‌ پس برای زنان خارجی بالای ۲۵ سال به‌منظور ورود به این کشور، بدون همراهی محرم، روادید گردشگری صادر می‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، به گفته المبارک، روادید گردشگری به‌صورت جداگانه صادر می‌شود و برای ۳۰ روز معتبر خواهد بود و با روادید اشتغال، حج و عمره و سفر عادی متفاوت است.

به گفته منابع رسانه‌ای، قوانین جدید صدور روادید در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی منتشر خواهد شد.

به نوشته روسیا الیوم، در یک دوره آزمایشی صدور روادید گردشگری در عربستان بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰، حدود ۳۲ هزار گردشگر به این کشور سفر کردند.

رسانه‌های سعودی همچنین اعلام کردند که زنان این کشور امروز به‌طور رسمی برای نخستین بار می‌توانند برای تماشای یک مسابقه فوتبال به ورزشگاه بروند.

تغییر و تحولات اخیر در عربستان با دادن آزادی‌هایی به زنان آغاز شد؛ اعطای حق رانندگی به زنان، ورود آنان به ورزشگاه، فتوای خروج زنان از کشور بدون اجازه محرم و موارد دیگر، ازجمله اقداماتی است که دولت سعودی به زنان اختصاص داده است.

تحلیلگران عقیده دارند، دولت سعودی تلاش می‌کند با این اصلاحات نمادین، بر سرکوب مردم سرپوش گذارد و چهره خود را پس از رسوایی تجاوز به یمن و قتل‌عام مردم بی‌گناه این کشور و حمایت از تروریسم در عراق و سوریه، بهبود بخشد، درعین‌حال که رسیدن به سند چشم‌انداز ۲۰۳۰ را که توسط محمد بن سلمان ولیعهد این کشور رونمایی شد، می‌توان یکی از دلایل ظاهری این اقدامات برشمرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر