{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 165899

بگو مگوی بی سابقه رئیسان جمهوری پیشین و آتی آمریکا به توئیتر کشیده شد.

به گزارش رویترز دیروز سه شنبه خبر داد بیل کلینتون که همسرش هیلاری پس از صرف میلیون ها دلار در انتخابات ریاست جمهوری 18 آبان از دونالد ترامپ جمهوریخواه شکست خورد، در جریان گفت و گو با یکی از مراجعان کتابفروشی ای در حومه نیویورک در پاسخ به سوال 'آیا ترامپ باهوش است؟' گفت: '(ترامپ) چیز زیادی نمی داند. چیزی که می داند این است که چطور رای سفیدپوستان خشمگین را به دست آورد.'

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، این گفت و گوی مختصر اوائل ماه دسامبر انجام شد و دوشنبه دبیر یکی از روزنامه های محلی آن را فاش کرد. کلینتون همچنین مدعی شد که ترامپ فردای انتخابات به او زنگ زد.

ترامپ سه شنبه صبح به این اخبار واکنش نشان داد. رئیس جمهوری منتخب آمریکا در توئیتی نوشت: 'بیل کلینتون اظهار داشته که من بعد از انتخابات به او زنگ زدم. اشتباه است. او به من زنگ زد (و تبریک محبت آمیزی گفت). کلینتون است که چیز زیادی نمی داند.'وی در توئیتی دیگر نوشت: 'کلینتون نمی داند که چگونه با بودجه انتخاباتی نامحدود، مردم را در ایالات حیاتی رقابتی (و ایالات دیگر) به رای دادن ترغیب کند. آنها بر ایالات اشتباهی تمرکز کرده بودند.'

دونالد ترامپ هر چند با اختلاف دو درصد از آرا مردمی هیلاری کلینتون عقب ماند ولی توانست با کسب آرا گزینشگران لازم پیروز انتخابات ریاست جمهوری شود. 

پیش از رای گیری از گزینشگران، تعداد آرا ترامپ 306 رای و تعداد آرا کلینتون 232 رای بود که با پیمان شکنی معدودی از آنان، آرای نامزدهای جمهوریخواه و دمکرات به 304 و 227 رای کاهش پیدا کرد. طبق قوانین انتخاباتی آمریکا، پیروز انتخابات نامزدی است که دست کم 270 رای گزینشگر را به دست آورد.

مراسم تحلیف چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا اول بهمن در واشنگتن دی سی برگزار می شود.

ارسال نظر