{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 165777

تحریم‌های آمریکا علیه افراد، شرکت‌ها و عوامل دولتی روسی در حالی افزایش می‌یابد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا که همتای روسی خود را بسیار تحسین می‌کند، برای ورود به کاخ سفید آماده می‌شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، در تازه‌ترین اقدام واشنگتن هفت تاجر و هشت شرکت و عوامل دولتی بر سر ماجرای الحاق کریمه به روسیه و درگیری‌ها در اوکراین، در لیست سیاه قرار گرفتند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، این تصمیم در حالی از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا اتخاذ شده است که مسکو آن را اقدامی "خصمانه" توصیف کرده است.

این تحریم‌ها یک ماه پیش از آن اعلام شده‌اند که باراک اوباما، رئیس جمهور فعلی آمریکا قدرت را به دونالد ترامپ واگذار کند؛ ترامپی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را تحسین می‌کند و می‌گوید، بسیار خوب است که دو کشور با هم همکاری کنند.

با این حال وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه روز سه شنبه خود هفت روسی را که شش تن از آنها سمت‌هایی در بانک روسیه و زیرشاخه‌های آن دارند، به لیست تحریم‌های خود اضافه کرد.

علاوه بر این، این‌ نهاد آمریکایی 26 تن دیگر را که از بانک کشاورزی روسیه یارانه دریافت می‌کنند، به این لیست خود اضافه کرد.

جان اسمیت، مدیر دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا درباره این تحریم‌ها گفته است: اقدام امروز ما در واکنش به اشغال غیرقانونی کریمه به دست روسیه و تداوم تجاوزات آن به اوکراین است. این  تحریم‌های هدف‌دار با هدف اعمال فشار بر مسکو جهت قطع اشغال کریمه و توقف فعالیت‌هایش در حمایت از خشونت طلبان است.

در همین حال معاون وزیر خارجه روسیه، سرگئی ریابکف طی اظهاراتی این تحریم‌ها را اقدامی خصمانه از سوی دولت روبه پایان اوباما خواهد و خاطرنشان کرد که روسیه نیز در مقابل لیست تحریم‌های خود علیه آمریکایی‌ها را گسترش خواهد داد.

علاوه بر این، ولنتینا ماتونیکو، رئیس شورای فدراسیون روسیه به خبرنگاران گفته است که به قدرت رسیدن ترامپ ایجاد شرایط بهتری در روابط روسیه و آمریکا را نوید می‌دهد.

ماتونیکو که از نزدیکان پوتین محسوب می‌شود طی اظهارنظری همچنین ابراز اطمینان کرد که تحریم‌های غرب همگی در سال 2017 لغو شده یا کاهش می‌یابند.

این در حالی است که به دنبال افزایش تحریمهای آمریکا علیه روسیه، سخنگوی کرملین گفت، این تحریمهای جدید آمریکا علیه روسیه به روابط میان دو کشور آسیب خواهد زد و مسکو با تدابیر خودش به آن پاسخ خواهد داد.

دمیتری پسکوف‌ سخنگوی کرملین گفت: ما متاسف هستیم از این که واشنگتن به این مسیر مخرب ادامه می دهد.

همچنین سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز گفت، تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه اقداماتی خصمانه از سوی دولت در حال کناره‌گیری باراک اوباما هستند و روسیه نیز اقدام به گسترش فهرست تحریمهایش علیه آمریکا خواهد کرد.

ارسال نظر