{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 360362

چه کسی می‌تواند یک دوست خوب باشد؟ شاید این سوالی است که از وقتی توانسته‌ایم با انسان‌های اطرافمان ارتباط برقرار کنیم از ذهنمان گذشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، تاثیری که دوست بر زندگی ما دارد بر هیچ‌کس پوشیده نیست. گاهی یک دوست می‌تواند زندگی ما را دگرگون کند و این دگرگونی می‌تواند مثبت یا منفی باشد. شنیدن یک جمله از یک دوست می‌تواند ما را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار دهد. پس حتی کلمات و جملاتی که از دهان دوستتان خارج می‌شود روی زندگی شما تاثیرگذار است. برای اینکه بتوانیم دوست خود را به‌خوبی انتخاب کنیم و به او اعتماد کنیم با چالش‌های زیادی روبه‌رو هستیم، اما معیارهایی وجود دارد که می‌توان گفت در انتخاب دوست راهگشا هستند.

دوست خود را با خانواده بسنجید

شما در خانواده‌ای بزرگ شده‌اید که قطعا شرایط اجتماعی و فرهنگ خاص خود را دارد. شاید به‌خوبی بدانید که هیچ‌کس مثل خانواده‌تان شناخت کافی و کاملی از شما ندارد، پس به جرات می‌توان گفت که خانواده‌تان می‌تواند به شما راجع به اینکه دوست خوبی انتخاب کرده‌اید یا نه بازخورد خوبی بدهد. پس دوستی را انتخاب کنید که خانواده‌تان او را تائید کند؛ البته این به معنی این نیست که شما تمام تصمیم‌گیری راجع به دوستانتان را به خانواده خود بسپارید بلکه به این معنی است که باور کنید خانواده‌تان وقتی شما را کنار دوستتان می‌بیند می‌تواند تشخیص دهد که این دوست با شما همخوانی دارد یا خیر. پس روی نظرات خانواده خود راجع به دوستانتان حساب زیادی باز کنید. از طرف دیگر نظر دوست شما راجع به خانواده‌تان نیز بسیار مهم است. دوست واقعی دوستی است که شما را به خانواده‌تان نزدیک کند و حتی اگر شما در خانواده خود احساس راحتی نمی‌کنید و به هر دلیل دچار مشکلاتی با خانواده خود هستید، دوستتان باید در حل این مشکلات در راستای رفتن بیشتر شما به آغوش خانواده کمک کند نه اینکه شما را به دوری از آنها ترغیب کند. دوری شما از خانواده مثل جداشدن یک شاخه از درخت است که هیچ توانایی و قدرتی نخواهد داشت. اگر دوستی دارید که باعث می‌شود شما به خانواده خود بیشتر اعتماد کنید و نزدیک شوید می‌توان گفت که دوست خوبی دارید. نکته مهم دیگر در انتخاب دوست خانواده اوست. خانواده هر کس یک دورنما از شخصیت و فرهنگ اوست. البته کسانی هستند که از لحاظ فرهنگی و شخصیتی فاصله‌هایی با خانواده خود دارند، اما ریشه‌های هر فرد به خانواده‌اش می‌رسد و شما با گذشت زمان به این پی می‌برید که اگر از اول به خانواده دوستتان دقت بیشتری می‌کردید شناخت بهتری از او به دست می‌آوردید و او را زودتر می‌شناختید.

صداقت و رازداری

دو صفت لازم برای انتخاب دوست، صداقت و رازداری است. اگر دوستتان با شما صادق نباشد نمی‌توانید هیچ اعتمادی به او داشته باشید. صداقت یک دوست به معنی گفتن یک دروغ ساده نیست و بسیار فراتر از این است. صداقت در رفاقت به معنی این است که شما و دوستتان بدانید درونتان چه می‌گذرد و به چه فکر می‌کنید و از حس و حال واقعی هم باخبر باشید حتی گاهی بدون اینکه با هم حرف بزنید همدیگر را بفهمید. شما و دوستتان هیچ دلیلی‌ وجود ندارد که به هم دروغ بگویید.رازداری نیز از موارد ضروری برای برقراری یک دوستی خوب است. رازداری یعنی شما و دوستتان در دنیای دوستی‌‌ هیچ‌کس را شریک نکنید و رمز و رازهایتان تنها بین خودتان بماند و نگهداری رازهای شخصی یکدیگر از وظایف انسانی شماست. همچنین نگهداری راز دیگران در برابر دوستتان مهم است؛ اگر می‌بینید دوستتان راز کس دیگری را برای شما فاش می‌کند بدانید که روزی راز شما را نیز برای دیگری می‌گشاید.دوست شما باید امانتدار شما باشد و هرچه از لحاظ معنوی یا مادی به شما تعلق دارد باید برای او محترم باشد و شما باید آن‌قدر به دوستتان اطمینان داشته باشید که چیزهای مهمی را بتوانید دست او بسپارید.

موفقیت‌ها و شکست‌ها

بارها شنیده‌اید که دوست شما باید از شادی شما شاد و با غم شما غمگین شود، اما تا به حال راجع به چه کسی این را واقعا حس کرده‌اید؟ قطعا شما در زندگی‌تان با موفقیت‌ها و شکست‌های زیادی روبه‌رو خواهید بود. در هر شرایط شما به دوستی احتیاج دارید که بتوانید غم و شادی خود را با او تقسیم کنید. در موفقیت‌هایتان به حس و حال دوستتان دقت کنید. آیا او واقعا خوشحال است؟ در راه رسیدن به موفقیت نقش دوستتان چقدر بوده است؟ آیا اگر او نبود به این موفقیت نمی‌رسیدید؟ یا برعکس با نبود او به موفقیت‌های بیشتری نائل می‌شدید؟ آیا نشانه‌هایی از حسادت در او می‌بینید؟ شما قطعا می‌توانید بفهمید که دوستتان از شادی شما خوشحال است یا نه؟ در شکست‌ها شما به هیچ‌وجه به یک دوست سرزنش‌کننده احتیاج ندارید و از طرفی حمایت همه‌جانبه از اشتباهاتتان نیز خیانت به شماست. دوست واقعی دوستی است که در عین همدردی با شما بتواند اشتباهاتتان را نیز ببیند و شما را متوجه آنها کند و با کمک او بتوانید از شکست‌ها عبور کنید و دوباره مرتکب اشتباه نشوید. راهنمایی‌های یک دوست می‌تواند عمیقا در رفع مشکلات به شما کمک کند.

ارسال نظر