{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 360109

عزت نفس، مجموعه باورهایی است که همزمان با رشد فرد در او شکل می‌گیرد. عزت نفس می‌تواند معادل اعتماد‌به‌نفس، ارزش‌دادن به خود و خودباوری باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، اگرچه بعضی از مردم وانمود می‌کنند که اعتماد‌به‌نفس دارند، اما این لزوما به معنی وجود عزت نفس بالا در آنها نیست. در این نوشته قصد داریم شما را با جملات تاکیدی برای تقویت عزت نفس آشنا کنیم. شرایط خاصی که در اوایل زندگی برای ما اتفاق می‌افتد بسیار مهم است، زیرا می‌تواند روی احساسی که نسبت به خودمان داریم و درک ما از خودمان، تاثیر بگذارد.

آنچه از محیط اطرافمان یاد می‌گیریم، روی باورها و رشد فرد‌ی‌مان مؤثر است. هر یک از ما در زندگی شخصی‌مان منحصربه‌فرد هستیم. هیچ‌یک از انسان‌ها مثل هم نیستند. بنابراین نباید تلاش کنیم که شبیه فرد دیگری باشیم. برای پیشرفت در زندگی، آگاهی از میزان احترامی که برای خودتان قائل هستید بسیار مهم است.

برخی معمولا در هر زمینه‌ای به‌دنبال تائید دیگران هستند. این موضوع باعث می‌شود که قدرت و کنترل شخصی خود را از دست بدهند. آیا شما نیز برای اینکه احساس خوبی درباره‌ خودتان داشته باشید، باید به اطرافیانتان نگاه کنید؟ هرچند وقت یک‌بار؟ برای بهبود عزت نفس‌تان باید رفتارتان را با خودتان و البته دیگران تغییر دهید.

هنگامی‌که به آینه نگاه می‌کنید و کلمات منفی به زبان می‌آورید یا هنگامی که با خودتان صحبت می‌کنید و به این نتیجه می‌رسید که در بعضی از موارد خوب عمل نمی‌کنید، در برابر قدرت شخصی‌تان می‌ایستید و در نهایت قربانی افکار خودتان خواهید شد. درنتیجه، به ذهن ناخودآگاه‌تان این پیغام را می‌دهید که افکار و رفتار منفی داشته باشد که این به نوبه خود روی رفتار دیگران با شما تاثیر می‌گذارد.

عزت نفس به این معنی است که خودتان را باور کنید و بدانید آنچه در حال انجامش هستید بهترین کار است، حتی اگر ممکن است چند روز بعد روش بهتری پیدا کنید. اگر شرایط و موقعیت‌هایی وجود دارد که به عزت نفس‌تان آسیب می‌زند از تکنیک‌های ساده برای کنترل افکارتان استفاده کنید یا از یک مشاور کمک بگیرید. به روزی که در پیش دارید فکر کنید؛ تصور کنید به‌نحوی با مردم تعامل برقرار می‌کنید که آنها ارزش شما را تائید می‌کنند.

به احساسات و غرورتان احترام بگذارید. فکر کنید زمانی که با این روش کار می‌کنید، در پایان روز چه احساسی خواهید داشت. این یک اصل است: هنگامی‌که به خودتان احترام می‌گذارید دیگران نیز به شما احترام خواهند گذاشت. تصمیم بگیرید که باارزش باشید و به خودتان اجازه دهید که با آن‌ چیزی که هستید، با هر کلمه‌ای که می‌گویید و هر تعاملی که دارید صادق باشید.

بعضی از جملات تاکیدی که می‌توانید روزانه از آنها استفاده کنید به شرح زیر هستند: من شایسته، باهوش و توانا هستم. من خودم را باور دارم. من بسیاری از صفات خوب خودم را تائید می‌کنم. من ویژگی‌های خوب دیگران را می‌بینم. در اطراف من انسان‌هایی هستند که ویژگی‌های خوب را در من پرورش می‌دهند. من افکار و احساسات بدی را که نسبت به خودم دارم کنار می‌گذارم. من تغییر و تحولی را که در خودم ایجاد می‌کنم، دوست دارم. من همیشه در حال رشد و پیشرفت هستم. باورهای من، شخصیتم را نشان می‌دهد. شما می‌توانید از هر جمله‌ تاکیدی که با خودتان هماهنگ است استفاده کنید. همچنین می‌توانید جملات تاکیدی مناسب خودتان را بسازید. با تکرار روزانه این عبارات، شخصیت درونی و ذهن ناخودآگاه‌تان را پرورش دهید.

ارسال نظر