{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 321033

آیا تا به حال به ارزش واقعی خود فکر کرده‌اید؟ چه اندازه به خود احترام می‌گذارید؟ در مواجهه با مشکلا‌ت چگونه بر خورد می کنید؟ با قدرت و قوت رفتار می کنید یا با ضعف و انفعال رفتار می‌کنید؟ اصولاً با شکست چگونه روبرو می شوید؟ خود را مقصر می دانید و به سرزنش و ملامت خود می‌‌پردازید، یا شکست را به عنوان واقعیتی از زندگی می پذیرید؟

 بله، درست حدس زدید، اعتماد به نفس مساله‌ای است که هر روز با آن مواجه هستیم و فردی که اعتماد به نفس دارد، خود را شایسته می داند و شایستگی، ویژگی عام شخصیت اوست، این نگرش مقطعی و زود گذر نیست.احساس خود باوری، توانایی و دریافت واقع بینانه از خویش، جزو امتیازات شخص محسوب می‌شود ، از بروز حالت ناامیدی و همچنین داشتن تصور نادرستی از قابلیت ها جلوگیری می کند .

به گزارش اقتصادآنلاین، آرمان نوشت: کسی که به خودش احترام بگذارد و خود را با تمام ضعف ها به حساب آورد ، به خود اعتماد داشته، گرفتار خود پنداره منفی نمی‌شود و هیچ گاه زندانی خیالات نمی‌شود ، اما شخصی که تصور نادرستی از خویش دارد و گرفتار پندارهای خیالی است، به گونه ای که در تحصیل، روابط اجتماعی و خانوادگی خود را بسیار مقبول و شایسته معرفی می کند و به دنبال شخصیتی کاذب و دروغین است، چون زمینه و توان رسیدن به این آرزوهای مطلوب برایش فراهم نیست، همواره ناامیدی را تجربه می کند و دچار افسردگی می شود.فردمتکی به نفس، چون شناخت درستی از خود دارد و نقاط ضعف و قوت خود را می داند، برای رفع نقص‌ها تلاش بیشتری می کند و هرگز احساس کوچکی و نخواهد کرد.

استقلال عمل

افراد برخوردار از اعتماد به نفس، در اعمال خویش مستقل عمل می کنند و از هرگونه وابستگی به دیگران دوری می جویند، آنها در انجام اعمال فردی و اجتماعی به توانایی های خویش تکیه می کنند و با توجه به استعدادهای خود، وارد میدان عمل می گردند، این بدان معنا نیست که فرد از مشارکت و مشاوره با دیگران سرباز می زند، بلکه در کنار هم فکری و مشارکت، استقلال خود را حفظ کرده و زیر چتر دیگران زندگی نمی کند.

مسئولیت پذیری

فرد دارای اعتماد به نفس، مسوولیت خود را با اطمینان کامل می پذیرد و از هرگونه ضعف و سستی دوری می جوید، او همچنان که سعی در ارائه نقش مثبت دارد ، تکالیف فردی ، خانوادگی و اجتماعی خود را به نحو مطلوب انجام می دهد.

پیشرفت گرایی

انسان مثبت گرا و دارای اعتماد به نفس، درصدد پیشرفت و افزایش قابلیت‌ها و توانایی‌های خویش است و برای رسیدن به جایگاه برتر، تلاش و کوشش می کند.

جدیت و سخت کوشی

این امتیاز سبب ایجاد روحیه تلاش و پیگیری در انسان می شود و فرد را از بی ارادگی و سست عنصری نجات می دهد.

پذیرش ناکامی ها

آگاهی از محدودیت ها و واقعیت های موجود می تواند تصویری واقع بینانه به انسان ارائه کند، اگرچه با شناخت توانایی ها می توان در کسب موفقیت روزافزون گام برداشت، اما قبول شکست و ناکامی به عنوان یک واقعیت در زندگی به کسب تجربه برای نیل به پیروزی کمک می کند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری