اقتصاد آنلاین بررسی می‌کند؛

روز مثبت فراکابی‌ها؛ آیا شاخص کل از این گروه پیروی می‌کند؟ + تحلیل نماد «کالا»

بازار امروز معاملات روان و مثبتی را تجربه کرده. اما نکته‌ای که به چشم خورد، صف های خرید فراکابی‌ها بوده است. چرا که بعضی از کارشناسان بازار سرمایه بر این باورند که این گروه یک گام جلوتر از بازار حرکت میکند. از طرفی نیز روند نزولی نرخ های جهانی به اتمام رسیده و می‌توان این اتفاقات را نوید روزهای سبز شاخص دانست. به همین بهانه به تحلیل و بررسی نماد "کالا" خواهیم پرداخت.

روز مثبت فراکابی‌ها؛ آیا شاخص کل از این گروه پیروی می‌کند؟ + تحلیل نماد «کالا»

اقتصاد آنلاین - مینا یوسفی؛ در گزارش قبلی به این مسئله اشاره شد که به عقیده کارشناسان بازار سرمایه، فراکابی ها یک گام جلوتر از شاخص کل حرکت می‌کنند. حال که مجددا تمام نمادهای این گروه با اقبال اهالی بازار همراه شد و از طرفی تحرکاتی در نرخ های جهانی شاهد هستیم، بهانه ای است تا به بررسی عملکردشان بپردازیم.

معرفی

کالا با ارزش بازار بالغ بر ۱۴۶ هزار میلیارد ریال در گروه فعالیت های کمکی به نهادهای مالی واسط قرار دارد.

نماد کالا ( شرکت بورس کالای ایران) با هدف ایجاد بازاری متشکل و سازمان یافته برای تقابل آزاد عرضه و تقاضا و ستیابی به اثرات مثبت این مهم در اقتصاد تولید و مصرف، در سال ۱۳۸۶، با ادغام سازمان کارگزاران بورس فلزات تهران و سازمان کارگزاران بورس کالای کشاورزی به عنوان شرکتی کاملا جدید و مستقل، پ به عرصه وجود گذاشت از این رو، کارکرد اصلی بورس کالا ایجاد بستر های لازم جهت انجام معاملات کالا های پذیرفته شده و اوراق بهادار مبتنی بر کالای پذیرفته شده، توسط اشخاص ایرانی و غیر ایرانی مطابق قانون و مقررات است، به این ترتیب بورس کالای ایران به همراه بورس اوراق بهادار، فرابورس ایران، بورس انرژی و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، در قالب تشکل هایی خود انتظام به عنوان بازو های اجرایی سازمان بورس اوراق بهادار جهت تحقق اهداف بازار سرمایه فعالیت میکند.

سهم کالا با ایجاد بستر تامین مالی از کارمزد معاملات، حق پذیرش کالا، حق درج کالا، کارمزد پذیرش انبار در معاملات گواهی سپرده کالایی، کارمزد پذیرش اموال غیر منقول و حق عضویت درآمد کسب میکند.

وضعیت عملکرد  کالا

بورس کالای ایران  در سه ماه ابتدایی سال موفق به افزایش ۶۷ درصدی در درآمد های عملیاتی و سود ناخالص گردیده است، همچنین سود عملیاتی سهم کالا ۶۳% و سود خالص کالا ۷۵% رشد داشته است، EPS  نماد کالا ۲۵۸ ریال گزارش شده که رشد ۷۶ درصدی نسبت به مدت مشابه داشته است.

علت بهبود درآمد عملیاتی کالا افزایش ۷۰ درصدی کارمزد معاملات بازار فیزیکی بوده است، ارزش معاملات در بازار فیزیکی ۶۹% و کارمزد معاملات ۶۳% نسبت به مدت مشابه رشد داشته

باید در نظر داشت سهم کالا در مجمع به ازای هر سهم ۱۰ تومان سود تقسیم نموده است، علت پایین بودن درصد سود تقسیمی کالا به دلیل افزایش سرمایه از محل اندوخته احتیاطی بوده است.

گزارش مرداد ماه نماهای فراکاب در ۱۴۰۲ نسبت به مرداد ۱۴۰۱ مورد ارزیابی قرار گرفته اند. نهایتا فرابورس با رشد ۷۶ درصدی و کالا با فروش ۸۰ میلیارد تومانی ۷۳ درصد رشد و بعد از آن ، نماد بورس با ۴۷ درصد  و نماد انرژی با ۴۱ درصد رشدهمراه بوده است.

کالا در اخرین گزارش که مربوط به مرداد ماه است توانسته با فروش و درآمد ۷۹۵ میلیارد ریالی همراه شود و به عدد ۳۸۱۴ میلیارد ریال رسیده است . کل سال گذشته ۶۵۹۱ میلیارد ریال بوده است.

دید نموداری و سناریوی شمارش محتمل سهم

 کالا که از اواخر ۹۷ وارد بورس شد با یک رشد قابل توجه طی  کمتر از دوسال به محدوده ۱۴۰۰ تومان رسیده است . سپس از سهم از پیک ۱۴۰۰ تومان تا ۵۰۰ تومان اصلاح نموده است. کل الگوی بلندمدت یک دیامتریک مد نظر است . برخی تحلیلگران الگوی ترکیبی نیز میگیرند. اگر دیامتریک شکل گیرد . ریزش اخیر از محدوده ۱۹۰۰ تا ۹۵۰ تومان یک لگ اصلاحی بوده است , E که به صورت یک دیا تمام شده است . حال با رعایت حد حمایت ۹۵۰-۱۰۰۰ تومان  میتوان انتظار داشت که مجدد یک رشد خوب نصیب سهامداران شود و تارگت های مهم ۱۴۰۰-۱۷۰۰ و سپس ۲۰۰۰ تومان پیش روی سهم برای تکمیل لگ صعودی F خواهد بود.

RSI سهم در حال شکست مقاومت می باشد و اززز محدوده اشباع فروش برگشته است. با شکست قوی ۵۰ انتظار تداوم رشد برای تکمیل دیامتریک میرود.

اقبال به فراکاب ها و بررسی یک سهم دیگر از این گروه با نماد «کالا»

 

ارسال نظر
ارسال نظر