جزییات گفت و گوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیر امور خارجه اوکراین

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و "دیمیتری کولبا"، وزیر امور خارجه اوکراین تلفنی گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند.

جزییات گفت و گوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیر امور خارجه اوکراین

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، در این گفت‌وگو در مورد آخرین تحولات مربوط به بحران اوکراین و موضوعات دوجانبه تبادل‌نظر به عمل آمد.

 امیرعبداللهیان در خصوص ادعاهای مطرح شده در خصوص استفاده از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین، ضمن رد قوی این ادعا، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تجربه جنگ تحمیلی هشت ساله را پشت سر گذاشته و از این رو مخالف جنگ در اوکراین، یمن و … است.

وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد:  ما با روسیه روابطی خوب داریم و  از گذشته همکاری دفاعی داشته‌ایم، اما سیاست ما در قبال جنگ اوکراین، احترام به تمامیت ارضی کشورها، عدم ارسال سلاح به طرفین درگیر، توقف جنگ و پایان دادن به آوارگی مردم است  .

 امیرعبداللهیان گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران کاملا روشن و مبتنی بر استاندارد واحد و مخالفت با جنگ است.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: ما برای برگزاری جلسات فنی با حضور کارشناسان نظامی بین دو کشور، بدون نیاز به هرگونه واسطه، آمادگی داریم.

 امیرعبداللهیان با بی‌اساس خواندن اظهارات برخی مقامات غربی با اشاره به تلاش‌های مکرر تهران برای کمک به برقراری آتش‌بس، اظهار کرد :  ما آماده کمک به برقراری آتش‌بس هستیم.

 امیرعبداللهیان افزود:  معتقدم اوکراین بهتر است مراقب باشد که تحت تاثیر برخی سیاستمداران تندروی اروپا قرار نگیرد.

دیمیتری کولبا وزیر امور خارجه اوکراین نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، ضمن تقدیر از موضع جمهوری اسلامی ایران بر تاکید در عدم ارسال سلاح برای به‌کارگیری در جنگ علیه اوکراین، گفت: گفت‌وگوی هیات فنی - نظامی دو کشور دارای اهمیت است.

وزیر امور خارجه اوکراین با اشاره به استقلال اوکراین در مناسبات خارجی، گفت: ما تحت تاثیر دیگران عمل نمی‌کنیم.

وزیر خارجه اوکراین ضمن تشریح آثار جنگ بر کشورش، گفت: طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی برای امنیت و فعالیت سفارتخانه، اهتمام لازم را داریم.

منبع: ايسنا
ارسال نظر