کد خبر 501277

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

روند صعودی بدهی شرکت‌ها در دوران کرونا/ بیشترین بدهی از آن شرکت‌های فرانسوی شد

به دنبال ضربه بحران ویروس کرونا، بدهی شرکت‌های سراسر جهان به ویژه در کشورهای توسعه یافته در حال افزایش است که در صدر آنها فرانسه قرار دارد.

اقتصاد آنلاینمهسا نجاتی؛ بر اساس ارقام ارائه شده توسط بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی، بدهی شرکت‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا در برخی از کشورها به میزان قابل توجهی در حال افزایش است. این داده‌ها تنها برای بازه زمانی سه ماهه دوم سال 2020 در دسترس است اما روند منفی آن را کاملا نشان می‌دهد.

گفتنی است که میزان بدهی در کشورهایی که پیش از بحران در سطح بالایی قرار داشت در حال افزایش است. به عنوان مثال در فرانسه، چین، ژاپن و کره‌جنوبی.

سطح بالای بدهی در فرانسه در واقع ناشی از این مسئله است که بسیاری از شرکت‌ها به دلیل نرخ بهره پایین وام می‌گیرند. بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، شرکت‌های این کشور مدتی است که به دلیل کاهش سود، رشد ضعیف و مالیات بالا و همچنین مشارکت‌های تامین اجتماعی، با بدهی دست و پنجه نرم می‌کنند.

بدهی شرکتی در چین نیز بالا بوده و از سال 2007 به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. به نظر می‌رسد این افزایش به رغم رشد قدرتمند تولید ناخالص داخلی بیشتر نگران‌کننده باشد. سطح بسیار بالای بدهی می‌تواند دامنه فعالیت شرکت‌های چینی را در بحران فعلی محدود کند.

با این وجود، دولت چین بانک‌ها را به دادن وام‌های کم‌بهره به شرکت‌ها تشویق می‌کند که این موضوع می‌تواند شمار وام‌های وصول نشدنی بانک‌ها را افزایش دهد. به دلیل این تحولات، ناظران از جهت ثبات سیستم بانکی چین زیر سوال رفته‌اند.

در سایر اقتصادهای نوظهور مانند هند، برزیل و اندونزی، بدهی شرکت‌ها نسبتا در سطح پایینی قرار دارد. بر اساس داده‌های بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی، میزان بدهی در این کشورها در سال‌های اخیر افزایش قابل توجهی نداشته است.

در نمودار ارائه شده، میزان بدهی شرکت‌ها نسبت به تولید ناخالص داخلی در کشورهای مختلف را مشاهده می‌کنید؛

بدهی شرکت ها

بیشتر بخوانید
ارسال نظر