کد خبر 472669

در پی نامه رسمی قطر:

قطر از آمریکا جنگنده‌های اف-۳۵ می‌خرد

قطر به طور رسمی نامه درخواست خرید جنگنده‌های اف-۳۵ را به دولت واشنگتن ارائه کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حقق چنین درخواستی احتمالا می‌تواند بر رابطه عربستان و رژیم صهیونیستی با ایالات متحده تاثیر بگذارد.

این منابع مطلع گفته‌اند که قطر در هفته‌های اخیر درخواست خرید جنگنده‌های اف-۳۵ ساخت لاکهید مارتین را مطرح کرده است.

این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت، این وزارتخانه تا زمانی که رسماً به کنگره اطلاع داده نشود، در خصوص فروش تسلیحات اظهار نظر نمی‌کند.

قطر میزبان بزرگترین تاسیسات ارتش آمریکا در خاورمیانه است و هشت هزار نیرو و کارمند غیر نظامی آمریکایی در قطر حضور دارند.

رویترز می‌گوید، آمریکا در راستای مقابله با نفوذ ایران، کشورهای منطقه از جمله قطر را به تسلیحات پیشرفته مجهز کرده است.

در حالی گزارش درباره درخواست قطر برای خرید جنگنده اف ۳۵ مطرح شده است که به دنبال عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی با میانجیگری دونالد ترامپ، اوایل مهرماه اعلام شد با موافقت آمریکا و چراغ سبز تل آویو، امارات متحده عربی احتمالا تا پیش از پایان سال ۲۰۲۰ به عنوان نخستین کشور حاشیه خلیج فارس، صاحب جنگنده‌های پیشرفته اف-۳۵ خواهد شد.

به گفته منابع درخواست رسمی قطر اولین قدم در مسیر قانونی برای خرید این جنگنده خارج از توافق «ابراهیم» است.

توافق «ابراهیم» برای عادی‌سازی روابط امارات متحده عربی و بحرین در مراسمی به میزبانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، ۲۵ شهریور در کاخ سفید با رژیم صهیونیستی امضا شد.

رویترز می‌گوید، عربستان سعودی، یکی دیگر از متحدان بسیار نزدیک آمریکا در منطقه خلیج فارس، احتمالا با درخواست قطر برای خرید جنگنده اف ۳۵ مخالفت خواهد کرد.

عربستان سعودی و سه متحدش، شامل مصر، امارات متحده عربی و بحرین، با قطر اختلاف دارند و روابط خود را این کشور قطع کرده‌اند.

این چهار کشور با متهم کردن قطر به «حمایت از ایران»، «حمایت از تروریسم و پشتیبانی از گروه‌های افراطی از جمله داعش و القاعده» و «تلاش برای ایجاد شکاف بین کشورهای عربی»، ۱۳ شرط برای از سرگیری روابط خود با این کشور حاشیه خلیج فارس تعیین کرده بودند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر