{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 360970

بررسی دلایل مهم برای خرید بیمه سفر؛

با وجود دغدغه‌های زندگی امروزه، سفر کردن موهبتی وصف ناشدنی است. بی‌شک سفرکردن و گردش رفتن یکی از لذت بخش‌ترین بخش‌های زندگی هر فردی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، اما گاهی سفر کردن خاطرات بدی را برای آدم تداعی می‌کند. از بیماری در شهر و کشور غریب گرفته تا گم شدن چمدان‌ها  یا حتی مرگ یکی از همسفران! در این مواقع بیمه مسافرتی به داد آدم می‌رسد. بیمه مسافرتی از آن دست بیمه نامه‌هایی است که در نگاه اول چندان با اهمیت به چشم نمی‌آید. اما برخلاف تصور اکثریت مردم بیمه ‌نامه‌ای مهم است. در این مقاله موقعیت‌هایی که باید بیمه نامه مسافرتی بخرید و  زمان‌هایی که نباید بخرید را توضیح خواهیم داد.

  بیمه مسافرتی چیست؟

بیمه مسافرتی با توجه به پوشش هایی که دارد از بیمه گذاران در برابر حوادث احتمالی که در سفر ممکن است پیش بیاید، محافظت می کند. این نوع از بیمه برای سفرهای خارجی هنگامی که شما برای دریافت ویزا اقدام کرده اید الزامی است. با توجه به نرخ متغیر ارز در کشور ما و اکثر کشورهای خارجی، هزینه های درمان بسیار گران است و در صورتی که بیمه گذار حادثه ای برایش پیش بیاید در صورت نداشتن بیمه مسافرتی باید تمامی هزینه ها را آزاد پرداخت کند که این ممکن است گاهی سر به فلک هم بکشد. گاهی فرد به دلیل یک سرماخوردگی ساده یا یک مسمومیت باید هزینه‌ زیادی را پرداخت کند که برای افرادی که به کشور خارجی سفر کرده اند مشکلات زیادی را به وجود خواهد آورد. از همین رو خرید بیمه مسافرتی همواره توصیه می شود. ممکن است بگوییم ما اگر بیمار نشدیم چه؟! یعنی فقط بیمه بخریم که اگر مریض شدیم به کمک ما بیاید؟ باید بگوییم که خیر تنها مزیت خرید بیمه مسافرتی پوشش های درمانی نیست، بلکه این بیمه در زمان هایی که شما به طور تصادفی چمدان تان را گم کرده باشید، یا در رسیدن بارتان تاخیر پیش بیاید، پروازتان بیش از حد طول بکشد و … به کمک تان خواهد آمد و خسارت های شما را جبران خواهد کرد.

  چه هنگامی حتما به بیمه مسافرتی نیاز دارید؟

سفرهایی با زمان های طولانی: اگر سفر شما مدت زمان طولانی دارد، به طور مثال بیش از ۴ روز یا یک هفته به سفر می روید، دلایل خرید بیمه مسافرتی شما، بیشتر خواهد بود. در بیشتر سفرهای خارج از کشور که برای یک هفته یا بیشتر طول می کشد، حتما پشتیبانی بیمه مسافرتی را لازم دارید. در این سفرها می توانید گزینه هایی مانند پشتیبانی از گم شدن چمدان ها، پوشش درمان های دارویی، فوریت های پزشکی و درمانی، هزینه بیمارستان ها را داشته باشید. هنگام خرید بیمه مسافرتی حتما فرم بیمه را کامل مطالعه کنید تا با شرایط بیمه و قوانین آن کاملا آشنا شوید. همچنین اگر به موضوع و شرایط ویژه ای نیاز داشتید، آن را به بخش تکمیلی اضافه کنید. در سفرهایی که طولانی مدت هستند، با خیال راحت می توانید تفریح کنید یا برنامه های تفریحی بریزید. به طور مثال بسیاری از گردشگرانی که در تابستان برای تفریحات ساحلی و آبی می روند، حتما با داشتن بیمه مسافرتی سفری ایمن تر و لذت بخش تر خواهند داشت.

سفر با کودکان: اگر با کودکان خود به سفر می‌روید، حتما باید بیمه مسافرتی داشته باشید. سفرهای طولانی با کودکان از جمله سفرهای بسیار سخت بوده که می تواند تمام اوقات سفر شما را درگیر کند. در تمام سفر بایستی مراقب کودکان خود باشید تا اتفاقی برای آن ها نیفتد یا گم نشوند. از دلایل خرید بیمه مسافرتی راحت تر شدن سفر به همراه کودکان است.

بیمه مسافرتی برای سفرهای بین المللی: برای تمام سفرهای بین المللی نیاز به خرید بیمه مسافرتی دارید. اگر به کشورهای مختلفی در قاره آسیا یا دیگر قاره ها سفر می کنید، دلایل خرید بیمه مسافرتی شما بسیار خواهد بود. ابتدا این‌که بدون داشتن بیمه مسافرتی ویزای کشورهای مقصد به شما داده نمی‌شود. پس در مرحله اول، برای گرفتن اجازه ورود به کشورها، نیاز به بیمه مسافرتی دارید. پس از آن برای اجتناب کردن از حوادث ناگوار و استرس های سفربه بیمه نیاز دارید.

بیشتر کشورها از گردشگران ایرانی ویزا می خواهند و در نتیجه برای گرفتن ویزا باید مدرک بیمه مسافرتی خود را ارائه دهید. همچنین اگر در تورهای خارج از کشور شرکت می کنید، بیمه مسافرتی بایستی در پکیج تور شما باشد. حتما در این باره، با آژانس گردشگری مد نظر خود صحبت کنید.

در صورت نیاز به کمک های پزشکی: اگر جزو افرادی هستید که داروی خاصی را مصرف می کنید، داروهایی مانند فشار خون یا دیابت دارید و بایستی حتما در سفر همراه خود داشته باشید، دلایل خرید بیمه مسافرتی شما کاملا مشخص است.

اگر به کوهنوردی در قلل معروف جهان می روید: تمام کوهنوردان و ورزشکارانی که خود را برای فتح قله های بلند جهان آماده می کنند، برای چنین سفری حتما بیمه مسافرتی و پزشکی نیاز دارند. دلایل خرید بیمه مسافرتی برای این اشخاص را می توان متعدد دانست. تغییرات آب و هوایی، کنسل شدن پروازها، عقب افتادن از برنامه حرکت به سمت قله، نابودی تجهیزات سفر، گم شدن تجهیزات کوهنوردی یا حتی آسیب دیدن در کوه از دلایل خرید بیمه مسافرتی هستند.

اگر چندین بلیت هواپیما برای رسیدن به مقصد دارید: اگر در مسیری طولانی، پرواز دارید و بایستی چند هواپیما عوض کنید یا حتی پروازتان در طول مسیر چندین توقف دارد بیمه مسافرتی بگیرید. پوشش بیمه مسافرتی برای تاخیر در پروازها، گم شدن چمدان ها، تاخیر در تحویل چمدان ها، کنسل شدن یکی از پروازها یا هر آن‌چه که در طول این مسیر رخ می دهد، نیاز می شود. به طور مثال، گاهی اوقات مسافران برای این‌که در سفری تفریحی با کروز شرکت کنند، بلیت هواپیمایی برای رسیدن به محل شروع کروز می خرند. حال اگر پرواز شما با تاخیر حرکت کند و به زمان حرکت کشتی و کروز خود نرسید و آن را از دست بدهید، ضرر بسیاری خواهید کرد. مخصوصا که هزینه بلیت های کروز بسیار بالاست. در این صورت دلایل خرید بیمه مسافرتی برای شما کاملا مشخص خواهد بود. چرا که بیمه به دلیل تاخیر پرواز شما (تاخیر هواپیما تا ۶ ساعت)، ضرر شما را متقبل خواهد شد.

  چه هنگامی به بیمه مسافرتی نیاز ندارید؟

هزینه بیمه مسافرتی گران تر از هزینه های سفر: به تعطیلات خود به عنوان یک سرمایه گذاری نگاه کنید. طبعا هیچ تاجری نمی خواهد که سرمایه خود را از دست بدهد. اگر دلایل خرید بیمه مسافرتی را نگاه داشتن سرمایه بدانید، به آن نیاز دارید. اگر برگشت سرمایه برای تان اهمیت ندارد، پس در غیر این صورت بیمه مسافرتی را نمی توان به عنوان یک راهکار برای پشتیبانی در سفر دانست. همچنین در سفرهایی که بسیار ارزان تمام می شوند یا وسایل بسیار ارزانی با خود دارید، نیازی به خرید بیمه مسافرتی ندارید. به این شکل که اگر وسایل خود را در سفر گم کردید، می توانید خودتان دوباره همان وسیله را بدون دردسر بخرید. بیشتر کسانی که با کوله پشتی سفر می کنند، نیازی به بیمه کردن کوله پشتی و وسایل خود نمی بینند.

اهمیت ندادن به مسائل پیش آمده در سفر: اگر برای کشورهای اطراف یا اروپایی به عنوان مقصدی برای سفر می اندیشید و ارزان بودن هزینه های سفر برایتان اهمیت بسیار دارد، یا اگر سفر شما بسیار کوتاه بوده و شخصیتی دارید که همه مسائل را ساده و راحت می پندارید و به راحتی نگران نمی شوید، در این صورت شاید دلایل خرید بیمه مسافرتی را نداشته باشید. هر چند که باز هم به دلیل این‌که اتفاقات رخ داده و پیش بینی نشده در سفرهای هیچ هایکری بسیار است، پیشنهاد می دهیم که بیمه مسافرتی داشته باشید.

کشورهایی که نیاز به ویزا ندارند: یادتان باشد که بیشتر کشورها، بدون داشتن بیمه مسافرتی به شما ویزا نمی دهند اما اگر می خواهید به کشورهایی که برای ایرانی ها ویزا نمی خواهد بروید، به سراغ بیمه نروید. اگر تصور می کنید که سفر شما از ترکیه به سمت گرجستان یا بلغارستان ادامه خواهد یافت، بایستی بیمه مسافرتی بخرید. این هزینه از الزامات هزینه های سفر است که نمی توان از آن طفره رفت.همچنین اگر تنها درون مرزهای ایران به سفرهای ارزان قیمت می روید و بیمه درمانی دارید، نیازی به بیمه مسافرتی نخواهید داشت.

اگر تور شما، بیمه مسافرتی را شامل می شود: اگر در تورهای مسافرتی شرکت می‌کنید که آژانس های گردشگری برگزار می‌کنند، نیازی به خرید بیمه مسافرتی ندارید. چرا که در پکیج تورها به طور خودکار این گزینه قرار داده شده است و آن آژانس گردشگری حتما مسافران خود را برای سفر بیمه می کند. بنابراین دیگر نیازی ندارید که مجزا به خرید بیمه مسافرتی اقدام کنید. اگر با تور به کشورهایی مانند هند، چین یا هر کشور دیگری سفر می کنید، می توانید دلایل خرید بیمه مسافرتی را از اپراتور آژانس بپرسید. هنگام خرید تور خود مفاد بیمه مسافرتی را بپرسید. اینکه در چه مواردی سفر شما را پوشش می دهد تا اگر به گزینه های دیگر بیمه مسافرتی نیاز داشتید، بتوانید در بخش تکمیلی خریداری کنید. همچنین بخش پشتیبانی بیمه مسافرتی به شما تمام اطلاعات لازم را می دهد.

اگر با ایرلاین های معروف، پروازهای گران می خرید: اگر سفر شما تنها در پرواز رفت خلاصه می شود و بلیت هواپیما بیزینس کلاس یا فرست کلاس را خریداری کرده اید. همین طور به حقوق مسافران کاملا آگاه هستید، به احتمال بسیار نیازی به خرید بیمه مسافرتی ندارید.

اگر به دنبال انعطاف در سفر هستید: اگر هدف شما از سفر، افزایش مهارت های شخصی و سفر است، دلایل خرید بیمه مسافرتی برای شما کمتر خواهد بود. اگر از جمله کسانی هستید که بسیار انعطاف دارید و می خواهید تجربیات جدید و ماجراجویانه داشته باشید یا دل نترسی دارید و هیچ موضوعی شما را ناراحت نمی کند، می توانید احتیاط را کنار گذاشته و به سراغ بیمه نروید. هر چند که باز هم نداشتن بیمه مسافرتی را در هیچ سفری توصیه نمی کنیم.

ارسال نظر