کد خبر 275757

فرآیندحذف دفترچه‌های بیمه در بیمارستان‌ها از تیرماه

عضو کمیسیون بهداشت مجلس از اجرای طرح حذف دفترچه‌های بیمه در ۲۰۰ بیمارستان که از تیرماه آغاز می‌شود به عنوان اقدامی برای مدیریت صحیح منابع، تسهیل روند نظارت و آماده کردن زیرساخت‌های لازم برای اجرای پرونده الکترونیک سلامت یاد کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، یعقوب شیویاری در واکنش به انتشار خبری مبنی بر حذف دفترچه‌های بیمه در 200 بیمارستان واقع در 29 استان کشور از تیرماه اظهار داشت: این اقدام مثبتی در جهت ساماندهی حوزه درمان کشور است، منوط بر اینکه یک کارت هوشمند یا روش جدیدی به عنوان جایگزین استفاده از این دفترچه‌های بیمه در این بیمارستان‌ها در نظر گرفته شده باشد.

وی اضافه کرد:‌ بی‌تردید حذف دفترچه‌‎های بیمه هم به نفع دریافت‌کنندگان و هم ارائه‌کنندگان خدمات است، ضمن اینکه در پروسه درمان به شکل‌های مختلفی از این دفترچه‌های درمانی سوءاستفاده می‌شود، کما اینکه ممکن است بیماران به برخی مراکز درمانی که مراجعه می‌کنند یک برگ بیشتر از دفترچه آنها جدا شود یا حتی احتمال مفقود شدن دفترچه وجود دارد که با این روش می‌توان از این نوع مشکلات ممانعت به عمل آورد.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس عنوان کرد: حذف دفترچه‌های بیمه در بیمارستان‌ها می‌تواند به نوعی آماده کردن زیرساخت‌های لازم در جهت اجرای پرونده الکترونیک سلامت باشد، ضمن اینکه اگر در حذف دفترچه‌ها از نظر ساختاری به خوبی عمل شود، دریافت خدمات برای بیمه‌شدگان سهل‌الوصل خواهد شد.

الکترونیکی کردن روند درمان مانع از ایجاد خطا در تجویز داروها می‌شود

شیویاری تصریح کرد: حذف دفترچه‌های بیمه و استفاده از کارت‌های هوشمند یا هر روش الکترونیکی بجای آن از تحمیل هزینه اضافه بر بیمه‌ها نیز جلوگیری می‌کند، از سوی دیگر الکترونیکی کردن ارائه خدمات درمانی روند نسخه پیچی را هم تسهیل می‌کند، کما اینکه از اشتباهاتی که در روند درج نام یا دوز دارو توسط پزشک رخ می‌دهد ممانعت به عمل می‌آید که قطعا به نفع بیماران خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: حذف دفترچه‌های بیمه موجب نظارت دقیقی‌تر و سریع‌تری نیز بر روند ارائه خدمات درمانی به بیماران می‌شود، از سوی دیگر افراد نمی‌توانند به ویژه در مواقعی که با کمبود دارو مواجه هستیم به دفعات در یک مقطع زمانی از داروخانه‌های مختلف دارو تهیه کنند و این مشابه همان کارت هوشمندی بوده که در گذشته برای بیماران خاص صادر ‌شد.

عضو کمسیون بهداشت و درمان مجلس تأکید کرد: بی‌تردید اجرای طرح حذف دفترچه‌های بیمه درمانی در سیستم درمان بیمارستان‌ها گام مثبتی برای کنار گذاشتن این دفترچه‌ها از حوزه درمان کشور بوده و به کنترل شدیدتر بر روند درمان و مدیریت صحیح منابع منتهی خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    ساخت کلینیک های دندانپزشکی دولتی در اولویت قرار گیرد

  • ناشناس
    ۰ ۰

    ایجاد پرونده الکترونیکی بیمه شدگان تامین اجتماعی