کد خبر 453747

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

لزوم پاسخگویی به مشکلات مشمولان سهام عدالت/ ابهامات آزادسازی سهام عدالت، همچنان پابرجا!

در سال۱۳۸۵ با یک برداشت و تفسیر جدید از اصل۴۴ قانون اساسی، روند اعطای سهام به بخش خصوصی سرعت بیشتری گرفت و نام سهام عدالت در مباحث اقتصادی پررنگ‌تر شد. تاکنون مدیریت سهم‌ها بر عهده شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بوده است و مشمولان دخل و تصرفی در آن نداشته‌اند. با دستور رهبری در سال جاری، فرایند آزادسازی سهام عدالت آغاز شد.

اقتصاد آنلاین سارا محسنی؛ طبق اعلام سازمان خصوصی سازی، زمان آزادسازی سهام عدالت از 10 اردیبهشت ماه شروع شد و مدیریت این سهام، به دو روش مستقیم و غیرمستقیم انجام گرفت.

شیوه مدیریت سهام عدالت

منظور از آزادسازی سهام عدالت، تصمیم‌گیری مردم درخصوص مدیریت سهام بوده و افراد می‌توانند مدیریت سهم را خود برعهده گرفته یا مانند گذشته، مدیریت را به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بسپارند.

حسن علائی، معاون سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به آزادسازی سهام عدالت، از انتخاب مدیریت مستقیم توسط 19 میلیون نفر، از میان بیش از 49میلیون نفر دارنده سهام عدالت خبر داد. بنابر اعلام سازمان خصوصی سازی، در حال حاضر هیچ‌گونه ثبت نام جدیدی برای سهام عدالت انجام نمی‌شود.

فروش سهام عدالت

در پی صدور دستور آزادسازی سهام عدالت، سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با راه‌اندازی سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت، اقدام به ارائه جزئیات دارایی واقعی سهام عدالت مشمولان به ‌تفکیک شرکت‌های بورسی و ارائه تعداد و ارزش هر سهم آنها کرده است.

قیمت سهام عدالت بر اساس نرخ روز بازار سرمایه تعیین خواهد شد و دارندگان سهام عدالت می‌توانند 30درصد از سهام خود را به فروش برسانند. در حال حاضر، ارزش اولیه سهام عدالت افرادی که 532هزار تومان بوده، به 18میلیون و 474هزار و 944تومان رسیده است. بنابر سخنان ریس‌جمهور در جلسه هیات دولت، آزادسازی 30درصد دیگر سهام عدالت در عید غدیر و 30درصد دیگر آن در 22بهمن سال جاری صورت خواهد گرفت.

سهام عدالت فوت شدگان

وراث قانونی مشمولان متوفی سهام عدالت نیز می توانند با مراجعه به یکی از دفاتر منتخب پیشخوان خدمات الکترونیک دولت، ارائه مدارک لازم و امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت نسبت به تقسیم سهام عدالت و منافع آن اقدام نمایند.

 تا زمانی که کلیه وراث قانونی نسبت به تامین مدارک لازم و امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت اقدام ننمایند، درخواست تقسیم ترتیب اثرداده نخواهد شد و چنانچه یک یا چند نفر از وراث نتوانند در دفاتر پیشخوان حضور بهم رسانند یا ارائه مدرک نمایند انجام خدمات سایر وراث نیز امکان پذیر نیست.

مشکلات و ابهامات دارندگان سهام عدالت

اوایل خردادماه، وزارت امور اقتصادی و دارایی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که دارندگان سهام عدالت که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند و قصد فروش قسمتی از سهام خود را دارند، می‌توانند از ششم خرداد به شعب بانک‌هایی که قبلاً در آن دارای حساب بانکی بوده و شماره شبای آن حساب را به سازمان خصوصی سازی معرفی کرده‌اند، مراجعه کرده و با تکمیل فرم‌های مربوط نسبت به تکمیل سفارش فروش 30درصد از سهام عدالت خود و تعهدنامه مربوطه، اقدام کنند.

درحالی که امکان فروش 30درصد از سهام عدالت از طریق بانک‌ها از ششم خردادماه فراهم شده بود، برخی از شنیده‌ها حاکی از آن است که، برخی بانک‌ها هنوز وجهی به حساب مشمول واریز نکردند و یا وجهی که واریز شده، کم‌تر از ارزش واقعی بوده است.

حسین فهیمی، سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت درخصوص این مشکل به طی شدن پروسه پرداخت سهم اشاره کرد و گفت: زمانی که سهم فروش می‌رود، اگر سه‌شنبه به فروش رسد، بانک مبلغ را شنبه هفته بعد و اگر چهارشنبه به فروش رسد، بانک مبلغ را یکشنبه هفته بعد دریافت می‌کند. یعنی زمانی فروشی را انجام می‌دهد، دو روز بعد به پول می‌رسد. از این رو درخواست من این است، افرادی که سفارش گذاشته‌اند، چند روزی صبوری کنند.

وی گفت: بانک‌ها از 10خرداد که آزادسازی سهام عدالت انجام می‌شود و امکان فروش سهام عدالت برای آنها مهیا خواهد شد، سهام سفارش شده را براساس وضعیت بازار و میزان تقاضایی که برای هر سهام وجود دارد، در یک روز یا در روزهای متوالی به فروش می‌رسانند و مبلغ تعیین شده را ظرف چند روز به حساب مشمولان نهایی واریز خواهند کرد.

سازمان خصوصی‌سازی پس از وصول سود مصوب شرکت های سرمایه پذیر و محاسبه مبلغ سود هر مشمول، نسبت به واریز آن به شماره شبای تایید شده در سامانه سهام عدالت اقدام می نماید.

بر اساس مصوبه شورای بورس، برای اینکه احراز هویت و اطلاعات فرد تایید شود، باید شماره شبا مربوط به حساب بانکی و شماره تلفن همراه به نام خود مشمول، ثبت گردد است تا سهام عدالت به فروش رسد.

با این وجود، شکایات، گلایه و سوالات بسیاری توسط برخی از مشمولان سهام عدالت درخصوص عدم واریز وجه پس از فروش سهام و ابهامات آنها مطرح شده است.

همچنین به این مشمولان اعلام شده است تا برای حل مشکل ورود خود به سامانه سهام عدالت، به ویرایش شماره همراه خود در سامانه www.samanese.ir بپردازند و شماره تلفنی را وارد کنند که به نام خود آن ها است. اما افراد زیادی با انجام این تغییرات همچنان در ورود به سامانه سهام عدالت دچار مشکل هستند.

حسین فهیمی، سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در پاسخ به مشکل این عده گفت: چنانچه شماره تلفن به نام خود شما است و باز هم قادر به ورود به سامانه سهام عدالت نیستید، شماره دیگری که به نام خودتان است را امتحان کنید تا در بروزرسانی های بعدی این مشکل برطرف شود.

آزادسازی سهام عدالت، یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های بازار سرمایه بوده و پیامدهای مثبتی را نیز برای اقتصاد کشور به دنبال خواهد داشت. اما باوجود بزرگ و بااهمیت بودن این طرح، ابهامات زیادی پیرامون آن وجود دارد و می‌توان گفت آزمون و خطاهایی که می‌بایست قبل از آزادسازی کامل سهام عدالت صورت گیرد، در حال حاضر در دست بررسی است. این امر تبعات منفی زیادی را برای مشمولان، به خصوص افرادی که توانایی کسب اطلاعات و دانش کافی برای انجام اقدامات را ندارند، به دنبال دارد.

در پایان گزارش به برخی از مشکلات مطرح شده توسط دارندگان سهام عدالت در خصوص فروش سهام عدالت می‌پردازیم:

Untitled

Untitled

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • سید جلال احمدی
  ۳ ۱

  آخرین قیمتغییرات

 • علی
  ۱۳ ۲

  سلام
  واقعا خسته نباشید
  چه زیبا مشکل مردم را حل کردید .
  یه دفعه بگو فعلا برو یه سیم کارت دیگه بخر ببینیم می میشود .

 • محمدامین
  ۱۰ ۲

  سلام
  اصلا سامانه خصوصی سازی قفل شده که شماره رو تغییر بدیم امکانش رو برداشتن

 • آرام
  ۵ ۰

  با سلام ، من روش مستقیم را انتخاب کرده ام. در چه زمانی سهام عدالت در پورتفوی من قرار میگیرد . توضیح اینکه قصد فروش ندارم .
  متشکرم

  • بهار
   ۸ ۳

   سلام من در بانک مسکن فروختم دو روز پشت سر هم صد تومن واریز شد و امروز هم پنج هزارتومان نمی‌دونم چرا

 • ناشناس
  ۱۳ ۱

  تاپس کی بانک تجارت واریزمیکندمن۱۲خردادفروختم

 • محمدرضانجفی
  ۱۱ ۰

  کدوم عدالت .ایا۳۰ درصد از سهام ۱ملیون تومانی ۳۷۰۰۰۰۰تومان میشود چرا کسی پاسخگو نیست

 • سدنا
  ۱۳ ۰

  سلام چندهفته شد خبری نشد از سهامی ک ثبت نام کردیم اونم بانک ملت🤦‍♀️یا نخرین یا اگ میخرین سریعترانجام بدین حداقل دوتا قسط واجاره میشه برامون

 • مهدی
  ۶ ۰

  سلام
  مسئولین محترم والا ماگرفتاریم داخل منطقه محروم زندگی میکنیم اینجا نه کاری هست نه شرکتی چیزی که ما بخوایم بریم سرکار من جون ۲۵ساله الان گرفتارم چندسال پیش رفتم خلاف کردم گرفتارشدم چندسال عمرم زندان بود اقا ما تمام امیدمون به همین ۳۰درصد سهام بود الان باید چیکار کنم بایه پدرمادر پیر پدرمن ۷۰درصد سوختی داره ازکار افتاده توروقران پیگیری کنین به نون شبی محتاجیم

 • گمنام
  ۸ ۰

  بابا چرا واریز نمیکند مردم بخدا گرفتارن پول ندارن مجبور شدن فروختن نیازشان با این وضعیت نکنید بخدا گناهه

 • ت
  ۴ ۰

  سلام کسی که ارزش سهامش ۵۲۳ سودچقد باید بگیره خدارو خوش میاد یه تومن براش بیاد اونم خورد خورد به خدا احتیاج داریم

 • ناشناس
  ۷ ۱

  عزیزان ورقه سهامی که دوره دکتر احمدی نژاد به ماداده شده یک میلیونیه چرا آقایان کردن ۵۳۰هزار سردرنمیارم یکی بنده روراهنمایی کنه متشکرم

 • فروزان
  ۴ ۰

  من کارای فروش سهام عدالت انجام دادم ولی کدفروش برای من ارسال نمیشه هیچ کسیم جواب گونیست مشکل منو حل کنه

 • ناشناس
  ۷ ۰

  تروخدا بریزید شاید من زنده نباشم بزارید زندگی کنم چند وقته حالم بده میخوام بیمارستان بستری شم (اعصاب و روان) پول ندارم به خدا حالم بده خدارو خوش نمیاد

 • ناشناس
  ۸ ۰

  خجالت بکشین یازده خرداد فروختم هنوز پول به حسابم نیومده.بانک ملی هر وقت میریم حرفش تغییرمیده کارگزاریشم که اصلا جواب گو نیست.تا کی منتظر باشیم

 • فاطمه
  ۶ ۰

  طوروخدا یدفعه یه پولی بریزید بحساب مردم بدون دق پرونده سهامو ببندید بقران خسته شدیم چه گناهی کردیم مگه

 • سیدعلی مصطفوی
  ۳ ۰

  در حالی که گفته شد حداقل سهام عدالت 530 هزار تومان است ولی سهام عدالت من492هزارتومان است ایاکسی هست راهنمایی بفرماید که چه کاری را انجام بدهم و

 • ناشناس
  ۲ ۱

  سلام محمدازساری درتاریخ 99/3/8 یعنی بیش از55روزازفروش 30درصدازسهام عدالت من دربانک رفاه میگذره اما هنوز پولی برام واریز نشده بانک هم هیچ پاسخی نمیده میگه هیچی نمی دونیم

 • ناشناس
  ۴ ۰

  بنده سهام عدالت خود و همسرم وفرزندم را مستقیم انتخاب کردم ، حالا متوجه شدم فقط سهام فرزندم آزاد سازی مستقیم شده ، حتما هم خواهند گفت ، اشتباه از شماست، حالا چگونه باید آزاد سازی انجام دهیم ، یک دفعه این دوگانگی را حل کنید ، مردم خودشان بتوانند بر سهام خود در دست بگیرند.

 • طالبیان
  ۱ ۰

  سلام، چرا نمیشه تغییر شماره داد، درصورتی که اینترنت و خوده سایت میگن تغییر شماره بدهید.

 • ناشناس
  ۱ ۱

  سهام عدالت را دست خود مردم بدهید . مگر غیر مستقیم که کار گذاریهای استانی دست گرفتند ، برای ما خرید و فروش و معاملات انجام میدهند وارزش وسود از معاملات نصیب ما میشه، اگر اینطور هست لااقل امکانات دیدن خرید و فروش را ما بدهید.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سهام مستقیم انتخاب کم بعدا ببین غیر مستقیم شده ،

 • طالبیان
  ۲ ۰

  کسی میدونه باید کجا رفت برای تغییر شماره؟

 • ناشناس
  ۲ ۰

  خرید و فروش غیر مستقیم توسط کارگذاریهای استانی باید آنلاین برای سهام دار باشه تا در جریان خرید و فروش‌ها قرار بگیره ، در غیر اینصورت یعنی بایکوت شدن سهام عدالت
  دولتی ها جوابگو باشند

 • ناشناس
  ۱ ۰

  آزاد سازی سهام مستقیم وغیر مستقیم باید تحت نظر سهامدار باشه، در روش غیر مستقیم نیز سهامدار باید نظر خودش را برای فروش ویا خرید اعلام کنه وکارگذاریهای استانی نسبت به درخواست سهامدار بصورت آنلاین خرید و فروش کنند و حضور سهامدار در بورس از بین برود.

 • سارا
  ۳ ۰

  تغییر شماره توی سامانه غیر فعال شده چرا الکی حرف میزنید
  خدا همه رو به راه راست هدایت کنه

 • م_و از تهران
  ۳ ۱

  پس ما که سهام نداریم چی ؟ اگه قراره سود سهام بدن باید ب همه مردم تعلق بگیره نه ی عده قلیلی که خبر داشتن و ثبت نام کردن
  پس عدالتی که دم میزنید کی باید اجرا بشه

 • حسن
  ۲ ۱

  سلام من ۲۴خرداد به بانک ملت فروختم هنوز واریز نکردن به خدا این درست نیست

 • سید معین علوی
  ۴ ۰

  هشت خرداد به بانک ملت اعتماد کردیم برایه سی درصد فروش سهام نه پاسخگو هستند و نه پولی واریز می شه چرا بانک ملت دیر اقدام به فروش میکنه اگه حتیاج نبود که نمی فروختیم همین دستمان بود به لطف بانک ملت اونو برد تا ازش اسفاده کنه خدایا پس کو عدالت

 • معین
  ۵ ۰

  سی درصد سهام خوردن نداره بانک ملت از هشت خرداد تا به حال خیلی ظلمه خدا خودش گرفتارتان بکنه تا بفهمید درد ما چیه

 • محمود برزگر
  ۲ ۱

  سلام من ۱۳ خرداد سهامم رو به بانک انصار فروختم و تا امروز ۲۹ تیر هیچ مبلغی به حسابم واریز نشده هم شماره شبام درسته و هم شماره تلفن به نام خودمه و میتونم وارد سایت بشم و دارایی مو ببینم ولی بعد ۴۸ روز هیچی برام نریختن

 • ناشناس
  ۴ ۱

  سلام چرا کارگذاری صادرات تو2ماه کلا یه هفته پیش 2000000ت برام واریز کرده ودیگه هیچ خبری نیست

 • ناشناس
  ۱ ۱

  پسرم سهام عدالت نگرفت جامانده س کی سهالتشون مگیران

 • Shima
  ۵ ۱

  باسلام،اقا،خانم کسی میتونه راهنماییم کنه ک کجا پیگیری کنم بنده نیازداشتم سهامم رو فروختم اما بانک مسکن منومسخره کرده پری روز۳۰۰۰تومن وامروز۸۰۰۰تومن واسم واریز کرده اخه این چه وضعشه مسئولین میگفتن منتظر۳میلیون ،۴یا۵میلیون باشید پس چیشد؟؟؟

 • زهرا
  ۶ ۰

  سلام کار گزاری مفید تا به الان چیزی واریز نکرده چرا بانک صادرات واریزی نداشته

 • علی حکمت زاد
  ۲ ۰

  سلام سهام عدالت پدر و مادرم وقت ثبت نام شماره کارت کشاورزی و بانک توسعه تعاون دادیم الانم هر دو بانک میگن فروش قطع شده جریان چیه

 • بی نام
  ۳ ۰

  سلام درد دل زیاده ولی تا میخواهی همه را بنویسی دوباره پاک میشن این سیستم طوری طراحی شده که نتوانیم حرف دلو بزنیم فقط اقای فهیمی توی خبر چند روز پیش گفتی تا ۳۰ تیر بانکها وکارگزاریها باید جواب بدن پس چی شد

 • ناشناس
  ۲ ۰

  خدا ازشان نگذره برای پولی که به مردم میدن

 • ناشناس
  ۲ ۰

  مردم زجر میکشن شما روزقیامت چه جوابی دارید

 • محراب
  ۰ ۱

  سلام بنده از 12 خرداد ازادسازی وبقیه کارای سجام. انجام دادم از14 تیرماه ثبت فروش کردم چرا بانک ملی پولمون نیریزی اگر هزارتمن ازکسی طلبکار باشید فوری ازحسابش کم وبرداشتش میکنید آقایون بانک ملی من هیچ مشکل ندارم پول سهامم بریز عجب ها

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سهام بی عدالتی که هفته هاست فروختیم ولی دریغ از هزار تومن....

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با سلام اگه اینطور که میگه اگه تو کار گذاری سهام فروش بره دو روز بعد به حساب مردوم ریخته میشه پس به روز میریزن اگه اینطوره چرا بانک انصار بعد از چهلو دو روز یک واریزی داشت و بعد از پنجاهو سه روز واریزی دوم که رو هم دومیلیونو نهصد بوده سهام من پونصد تومانیه چرا یک میلیونو هشتصد کم زده و ادعا کردن بابت سی درصد واریز شده بقیه پولمون کجاااااست

 • حجت
  ۱ ۰

  مردم رو سرگردان کردین صد بار رفتم بانک وکارگزاری.

 • حجت
  ۱ ۱

  راهنمایی تون هم شده اگر واما و شاید.اعتمادی به شما نیست

 • رضا
  ۰ ۱

  سلام من الان این ۲ ماه هست که ۳۰ درصد را فروختم روزی ۲هزار تومان برام می ریزن به این میگید عدالت

 • ناشناس
  ۱ ۰

  مشکل ماهم عدم تغییر شماره قبلی برا فروش سهام

 • سعید
  ۱ ۰

  سلام. لطفا تمام ارزش سهام را آزاد کنید بفروشیم. جوان متاهل هستم بدون سر پناه و آشیانه میخواهم زمین مسکونی بخرم از روستا

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام .بنده درتاریخ هیجدهم برج سه به بانک ملت واگزارکردم ولی تااین روز هیچ مبلغی واریز نکردن لطفا پیگیری کنید

 • ناصر
  ۱ ۰

  سلام‌من چک یک میلیونی دارم ولی شماره حساب وشبا ندادم الانم میرم کافی نت کد ملی که میزنه هیچی بالا نمیاد واسم
  لطفا راهنماییم کنید سپاس

 • شاکی بانک مسکن
  ۱ ۱

  کارگزاری آگاه؛ بانک مسکن؛؛؛؛؛؛؛؛؛بانک مسکن؛؛؛؛ ۱۳خرادماه فروختم این سهام رو؛؛؛؛؛؛ معلوم هست سود ما کجاست؛؛؛؛؛؛ یکی رسیدگی کنه؛؛؛؛ کارگزاری آگاه واریز کن

 • مسکن اهواز
  ۰ ۰

  بریز به حساب کارگزاری آگاه

 • ناشناس
  ۳ ۰

  واریزکنید گرفتاریم این مبلغ برا شما پول توجیبی برای ما فرشته نجات

 • ناشناس
  ۶ ۰

  برای سهام نا عدالت
  رحیم االه من قره الفاتحه

 • Reza
  ۱ ۰

  با سلام.
  من ۱۷ خرداد فروختم به(## بانک سپه##) ولی تا الان هیچگونه پولی به حسابم نیومده.آخه اینجوری که نمیشه.کلا مردمو مسخره خودشون کردن.کارگزاری بانک سپه که اصلا جواب نمیده بانکم میگه باید با کارگزاری حرف بزنی.خدا ازتون نگذره که اینجوری خون به دل مردم میکنید.😠😠😠😠

 • حمیدرضا
  ۰ ۰

  من سهام عدالت را ۱۵تیرفروختم ۳۰درصدشوامروزبرام چهارصدوچهل هزارتومان واریز کردن بقیش چی ماه گرفتاریم به امام رضا جان خودتون همشویجابریزیدنه خورد خورد ممنون از بانک ملی

 • ماریا
  ۱ ۰

  باسلام
  اولا امکان تغییر شماره نیست و درثانی ما چندروز ازطریق اپلیکیشن ایوا‌،سهام بانک ملی رو فروختیم و ی کد پیگیری فقط اومد و هیچ خبری نشده.الان لازم نه حتی ۱هفته بعد ک همه چیز میره رو ب بالا

 • زینب
  ۰ ۰

  سهم عدالت ثبتنام

 • M.h
  ۰ ۰

  سلام.اصلا امکان تغییر شماره موبایل نیست.بستنش

 • لیلا
  ۳ ۱

  سلام.من برای آزادسازی سهام هیچ اقدامی نکردم.نه مستقیم ،نه غیر مستقیم.سرنوشت سهام ما چی میخواد بشه؟ممنون میشم اگه جواب بدید...

 • ناشناس
  ۴ ۲

  لطفا نحوه آزاد سازی در حال حاضر و هم بگید.ما نمی دونیم چه جوری آزاد سازی کنیم.هیچ راهی و هیچ کسی و هم پیدا نکردیم که پاسخگومون باشه. لطفا یکی ما رو راهنمایی کنه . نیاز به فروشش داریم

 • ناشناس
  ۱ ۲

  سلام چرانمیتونم واردسامانه بشم توسایت کارگزاری مینویسه کدملی یارمزعبوراشتباه است درحالی که درست میزنم چون باهمین مشخصات احرازهویت کردم کدسهامداری هم برام اومده لطفا یکی جوابگوباشه کارگزاری مفید

 • پرستو صادقی
  ۳ ۲

  سلام من درتاریخ ۲۱خردادسهام خودراازطریق کافی نت به فروش گذاشتم ولی هنوز هیچ وجهی به حساب من واریزنشده

 • رضا
  ۰ ۰

  آیا میتوانم دوباره سهام را آزاد کنم

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری