{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 394013

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

​کاهش فشار عرضه منجر شد تا نماگر بورس تهران در مقایسه با روز قبل رشد بهتری را پشت سر بگذارد وتا میانه‌های کانال ۳۰۶هزار واحد پیشروی کرد؛ در میان گروه‌های معاملاتی نیز بانکی‌ها، نفتی‌ها و پتروشیمی بیش از همه روزهای هفته جاری، کانون توجه معامله‌گران قرار گرفتند.

اقتصادآنلاین - میلادعبداللهی؛ معاملات بازار سهام که به عقیده بسیاری از کارشناسان همچنان شاهد روند متعادل و در عین حال باثباتی است، شاخص کل امروز پرقدرت از روز قبل با رشد 2700 واحدی معادل 0.89 درصد، به میانه‌های ارتفاع 306 هزار واحدی رسید. نکته قابل تامل در جریان دادوستدها کاهش عرضه و سپس تمایل معامله‌گران به خرید نمادهای بنیادی است، در این میان گروه‌های معاملاتی، بانکی‌ها تاثیر به سزایی در رشد شاخص کل داشتند، «ونوین» با رشد 5 درصدی از همان ابتدا با روند مثبت کار خود را پیگیری کرد و پس از آن «وپاسار» هم با رشد نزدیک به 3درصد و  قیمت 216 تومان معامله شد و از طرفی توانست 88 واحد شاخص کل  ارتقاء دهد؛ در بین بانکی‌ها همچنین «دی» برای دقایقی صف خرید 30 میلیونی را تشکیل داد و در نهایت نزدیک به 5درصد رشد کرد تا بانکی‌ها را بتوان یکی از پرمعامله‌ترین گروه‌های روز جاری تلقی کرد.

اما نکته قابل ذکر در پایان معاملات امروز تاثیرپذیری دماسنج بورس از نمادهای نفتی و پالایشی بود،  شایعه جدی شدن افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ، باعث تحرکات «شبندر» شد و پالایش بندرعباس با رشد حدود 2 درصد و محدوده قیمت 1800 تومان توانست منجر به ارتقاء  162 واحدی نماگر شود، از طرفی «فارس» و «شتران» به عنوان دیگر نمادهای این گروه در مجموع تاثیر مثبت بیش از 212  را بر شاخص کل داشتند.

همچنین خودرویی‌ها که در روزهای اخیر بیشترین سهم اخبار را مبنی بر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها به خود اختصاص داده‌اند، در پایان معاملات روز جاری توفیق آنچنانی را کسب نکردند، گرچه برای دقایقی نشانه‌های حرکت صعودی را بروز دادند اما«خودرو» در نهایت 0.52درصد و«خساپا» 2.40 درصد افت را تجربه کرد.

شایان ذکر است در میان گروه‌های معاملاتی بیشترین بازدهی با 4.19 درصد متعلق به گروه کاشی و سرامیک بود و بیشترین زیان هم با منفی 1.58 درصد به نام محصولات چرمی ثبت شد.

ارزش معاملات بورس تهران در پایان روز جاری1214 میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد هم با رقم 1204 میلیارد تومان به ثبت رسید، خالص تغییر مالکیت هم 69 میلیارد تومان از حقوقی به حقیقی‌ها بود.

در میان گروه‌های صنعتی، خودرویی‌ها، بانک، صنایع شیمیایی و فلزات اساسی به ترتیب رتبه‌های اول تا چهارم را از آن خود کردند.

اکثر نمادهای گروه‌های سیمانی که به عقیده برخی از کارشناسان مستعد رشدی مناسب در بلند مدت خواهند بود، در روز جاری سبزپوش بودند و جایگاه پنجم را در بین صنعتی‌ها از آن خود کردند.

در فرابورس نیز آیفکس با بیش از 30 واحد رشد قله 3900 واحدی را فتح کرد و در بین نمادها فرابورسی «هرمز»، «بمپنا»، «کرمان» و «مادیرا» حدود 15 واحد، شاخص کل را ارتقا دادند و در مقابل «مارون» افت حدود 7 واحدی را بر دماسنج فرابورس تحمیل کرد.

ارزش کل معاملات فرابورسی، 580 میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد هم حدود 317 میلیارد تومان به ثبت رسید.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری