{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 390697

در گفتگو با اقتصادآنلاین عنوان شد؛

مهدی رباطی، روند نزولی فعلی را امری طبیعی دانست و افزود: با توجه به خروج نقدینگی که طی یکی دوهفته گذشته انجام شد، باید شاهد استراحت بازار در برخی اعداد باشیم تا مجدد نقدینگی خارج شده اطمینان لازم را کسب کند و تمایل به ورود و خرید سهام در آن‌ها فزونی یابد.

اقتصادآنلاین - میلادعبداللهی؛ افت و خیزهای مکرر بازار سهام و روند نزولی شاخص کل که آن را می‌توان بیش از هرچیز متاثر از رفتارهای هیجانی و فشار فروش دانست، طی سه هفته گذشته زمینه‌ای را برای تولید اخبارهای متفاوت برانگیخت. کارشناسان بازار سهام در اظهار نظرهای متفاوت شرایط فعلی را قابل انتظار دانستند و نسبت به وضعیت روزهای آتی بازار سرمایه ابراز امیدواری کردند.

در همین راستا مهدی رباطی کارشناس بازار سرمایه در خصوص آخرین وضعیت بازار و پیش‌بینی روزهای آتی آن به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: قیمت‌ها در بازار فعلی از لحاظ بنیادی (به ویژه در سهام‌هایی که گزارش‌های شش ماهه خوبی را منتشر کردند و وضعیت مناسبی بر آن‌ها حاکم نیست و در عین حال رشد جدی هم طی یکسال گذشته نداشتند) به گونه‌ای است که نگرانی از بابت اصلاح عمیق وجود ندارد؛ اما در قسمت دیگر بازار،  سهام‌‌هایی را مشاهده می‌کنیم که بدون دلیل بنیادی و سودآوری مناسب رشد کرده‌اند، که ممکن است این دسته ریزش‌های بیشتری نسبت به حالا داشته باشند، به عبارت دیگر در حالت کلی برای سهام‌های بزرگ، ارزنده و تاثیرگذار بازار خیلی نمی‌توان قیمت پایینی را متصور شد، این در حالی است که به نظرمی‌رسد در بعد کوتاه مدت و با توجه به خروج نقدینگی که طی یکی دوهفته گذشته انجام شد، باید شاهد استراحت بازار در برخی اعداد باشیم تا مجدد نقدینگی خارج شده اطمینان  لازم را کسب کند و تمایل به ورود و خرید سهام در آن‌ها فزونی یابد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شرایط نزولی فعلی را بیشتر می‌توان اصلاح دانست یا ریزش؟ گفت: وضعیت فعلی را می‌توان اصلاح کوتاه مدت تلقی کرد و نمی‌توان اسم ریزش را بر آن گذاشت، ازسویی روندی که از ابتدای سال 97 آغاز شده هنوز به پایان نرسیده است، به عبارتی دقیق‌ترشرایط پیش آمده کنونی، استراحتی است که به دلیل رشد بازار ظرف یک سال ونیم گذشته رخ داد و در سمت دیگر افراد تازه وارد به بازار با دید کوتاه مدت  اقدام به خروج نقدینگی کردند.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص افت شاخص هم‌وزن نیز توضیح داد: به دلایلی احتمال اصلاح در شاخص هم‌وزن بیش از شاخص کل است، به گونه‌ای که خیلی ازسهام‌های کوچک و متوسط بازار رشدهای قابل توجهی را پشت سر گذاشتند و این مسئله منجر به بروز حباب قیمتی در برخی از آن‌ها شد، از طرفی طی دو سه هفته اخیر شاهد آن بودیم که اصلاح شاخص هم‌وزن به مراتب بیشتر بود، به احتمال زیاد درادامه روند صعودی بازار شاخص کل رشد بیشتری را به خود خواهد دید و سهام با ارزش و بنیادی بازار روند صعودی بهتری را نسبت به کوچکتر‌ها خواهند داشت. به این ترتیب احتمال می‌رود ظرف یک سال آینده سرمایه‌گذاری روی شاخص کل و نمادهای بزرگ زیاد از توجیه بیشتری برخوردار خواهند بود.

وی در خصوص روزهای آینده بازار سهام و اینکه تا چه زمانی می‌توان انتظار تداوم روند فعلی را داشت، پیش‌بینی کرد: به احتمال زیاد تا یک ماه آینده هم شاهد شرایط کنونی(استراحت بازار) خواهیم بود و با حصول اطمینان مجدد در سرمایه‌گذاران و انتشار گزار‌ش‌ها مناسب می‌توان تحرک خوبی در روزهای آتی پیش‌بینی کرد، اما به لحاظ قیمتی سهام‌های موثر بازار اعداد قابل توجهی ندارند که بتوان اصلاح قیمتی مناسبی را برای آنان در نظر گرفت.

وی در پایان با اعلام اینکه در گزارش‌های منتشر شده بعدی طی شش ماه و یکسال آینده و تحت تاثیر نوسان نرخ ارز، نمی‌توان انتظار تکرار عملکرد درخشان شرکت‌ها را داشت، تصریح کرد: افزایش قابل توجه حاشیه سود شرکت‌ها به  احتمال زیاد تکرارپذیر نخواهد بود، اما این تغییرات به شکل جدی نیست تا تاثیر ریزش محسوسی را بتوان برای آن‌ها در نظر گرفت، از طرفی هیچکدام از فعالان بازار طی یک سال پیش‌رو، نباید انتظار رشدهای پرشتاب گذشته را داشته باشند و رشد بازار آرام وسطحی خواهد بود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری